Дуже цікавий матеріал про рослини України з рубрики " Чи знаєте ви що..."Добірка цікавинок буде корисною і для проведення інтелектуальних конкурсів, і для поведення ранкових зустрічей
Рекордсмени-рослини України. А чи знаєте ви, що…
…найдовговічнішим деревом України вважається тис ягідний, вік якого 4 тисячі років. У минулому ця рослина була поширена по всій лісовій зоні Європи, але повсюди її винищували через дуже цінну деревину - недаремно тис називають “королівським деревом”, а також “негний-деревом”. У нашій країні осередок цього дерева - княждвірський резерват поблизу Коломиї в Івано-Франківській області, загальна площа якого 206 гектарів.
…найстарішим деревом в Україні вважається 1300-річний дуб в урочищі Юзефин Рівненської області. У селі Верхня Хортиця росте 800-річний дуб, під яким, за легендами, стояли загони руських князів Олега та Святослава, відпочивали Богдан Хмельницький, Тарас Шевченко, Ілля Рєпін та Михайло Лисенко. Обхват його стовбура понад 8 метрів.
…найвище дерево в Україні - модрина європейська в Рахові, яка у 140 років мала висоту 54 метри, а також кілька ялиць в урочищі Чемернар Берегометського лісокомбінату на Буковині. Їхня висота 45 метрів.
…найменше дерево з тих, що ростуть в Україні, - верба туполиста. Висота її 12-15 сантиметрів, а зустрічається вона на вологих вапнякових скелях в альпійському поясі Карпат, зокрема на горі Близниця.
…найнебезпечнішим деревом під час грози, тобто таким, що притягає електричні розряди, є дуб звичайний із глибокою стрижневою кореневою системою. Багаторічні спостереження вчених у змішаному лісі дали змогу з’ясувати, що зі ста ударів блискавки на дуб припадає 54, на тополю - 24, смереку - 10, сосну - 6, бук - 3, а на акацію - 1 удар. Береза, клен та горіх не зазнали жодного удару. Але й вони здатні “притягати” грозові розряди, якщо стоять поодинці.
…експериментальні дослідження показали, що деякі види берез немовби “підзаряджають” людський організм своєю біологічною енергією, інші ж, навпаки, “висмоктують” її. Найбільш “живильними” деревами для більшості людей є дуб та каштан. “Висмоктували” ж енергію в 95% учасників експерименту, проведеного в 1983 році в Києві, тополя та осока. Ці властивості, на думку дослідників, однаково корисні людям. Коли людина має хронічну хворобу або просто перевтомлена, дерева “живлять” її ослаблений організм своєю біологічною енергією. І навпаки, в разі перенапруження організму через гостре захворювання вони “висмоктують” хворобу, посилюючи тим захисні функції людського організму.
…рекордсменом за чисельністю видів серед рослин української флори є рід нечуйвітер (яструбинка). Пов’язані між собою перехідними формами, надзвичайно мінливі види нечуйвітру становлять неабиякі труднощі для систематиків, а тому докладно порахувати все їх розмаїття практично неможливо. Ботаніки розходяться в оцінці обсягу роду і включають до нього від 1 до 5 тисяч видів.
…найбільш високогірним деревом України вважається сосна гірська - її виявлено на висоті 2010 метрів на горі Піп Іван у Чорногорі в Карпатах. Вона невибаглива, може рости на кам’яних сухих скелях і розсипах із нерозвинутим шаром грунту. Ця сосна має вигляд криволісся висотою 2-4 метри або дрібних карликових екземплярів заввишки 20-30 сантиметрів.
…найбільша водорость Чорного моря - цистозира. Її талом має вигляд розгалужених кущиків, що ростуть у прикріпленому та неприкріпленому стані. Прикріплені кущі складаються з центрального стовбура завдовжки 170 сантиметрів і завтовшки 4-12 міліметрів. Ця багаторічна рослина досягає віку 16 років, утворює великі підводні зарості, покриваючи поверхню скель та валунів. Найбільші зарості спостерігаються на ділянці від Феодосії до Ялти.
…геологічно найстаршим представником рослинного світу, який можна побачити біля морських берегів України, є синьо-зелені водорості. Виникли вони близько 3 мільярдів років тому і були найпершими фотосинтезуючими рослинами Землі. Відіграли вони й головну роль у створенні атмосфери, багатої на кисень. Разом із бактеріями їх відносять до особливої категорії прокаріот, тобто “доядерних” організмів.
…найбільше підводне скупчення водоростей біля берегів України зафіксоване в середній частині трикутника між Севастополем, Одесою та гирлом Дунаю. У цьому своєрідному “Саргасовому морі” на глибині 30-60 метрів міститься величезне “поле” червоних водоростей площею близько 10 тисяч квадратних метрів. Біомаса цього єдиного виду рослин оцінюється приблизно в 17 мільйонів тонн, а називається скупчення “філоформним полем Зернова” на честь академіка С. О. Зернова, який його і знайшов.
…в Україні понад 250 видів вищих рослин визнано лікарськими, хоча біологічно активні речовини виробляють іще майже 850 видів нашої флори (їх використовують як сировину для виготовлення медичних препаратів в інших країнах).
…найдовше коріння серед рослин України (понад 15 метрів) має люцерна посівна.
…зовсім не мають коріння деякі нижчі рослини. Серед квіткових же коріння відсутнє в паразитів типу петрового хреста, омели або заразихи - ці рослини паразитують на корінні або гілках інших рослин.
…найтяжчі коренеплоди має тамус звичайний - трав’яниста ліана, що росте на Південному березі Криму, а також різні види дискорей - до 40 кілограмів.
…найбільша кількість листя або хвої на одному дереві в ялини колючої (11,4 кілограма сухої маси), тополі канадської (9,7 кілограма), сосни звичайної (9,2 кілограма), липи великолистої (9,3 кілограма) та липи серцелистої (8,0 кілограма).
…найбільше за розміром листя належить унікальній рослині, яку можна побачити в урочищі Щупарка Наддністрянського лісництва на Тернопільщині. Це кремена гігантська - рослина, подібна до лопуха. У неї майже кругле листя, яке в поперечнику сягає 1 метра. Висота ж черешків - 120-80 сантиметрів.
…найменші квіти серез рослин України (діаметром 0,5 міліметра) мають водоплавна рослина ряска мала, що населяє стоячі води нашої країни, та вольфія безкоренева, яку можна побачити у водоймах Лісостепу.
…на право бути рослиною з найбільшими квітами претендує латаття сніжно-біле, що зустрічається в стоячих та проточних водах, ставках і затоках. Його квіти досягають 20 сантиметрів у діаметрі. Водночас серед культивованих рослин рекордсменом можна вважати півонію сорту “Blue rose”, квітка якої має близько 25 сантиметрів у діаметрі.
…найменше насіння серед рослин нашої країни має гудаєра повзуча. Росте вона в соснових та змішаних лісах Прикарпаття, Карпат і Криму. Вага її насіння становить 0,000002 грама. Трохи важче насіння в молодила - 0,00002 грама. Третє місце по праву посідає билинець довгорогий, що росте на луках та в розріджених лісах Карпат, Заккарпаття і Криму. Важить насіння цієї рослини 0,000123 грама.
…чемпіоном за кількістю плодів та насіння серед рослин України є великий амарант. На одній такій рослині, що має ще й іншу назву - щириця звичайна, дозріває більш ніж півмільйона насіння.
…найбагатші на вітаміни плоди серед дерев України має актинія. За вмістом вітаміну С її плоди перевершують шипшину в 2 рази, смородину - в 7-10, лимон - у 10, яблука - в 40, а виноград - аж у 400 разів! Батьківщина цієї ліани - Далекий Схід, але й у наших краях вона не вимерзає, добре росте і рясно плодоносить.
…рекордсменів за кількістю пилку встановити досить важко, оскільки підрахунок мікроскопічних пилкових зерен у пиляку - робота вельми копітка і трудомістка. Відомо лише, що суцвіття клена дає, наприклад, 25 мільйонів пилкових зерен, берези - 5,45 мільйона, а вільхи - 4,46 мільйона пилкових зерен.
…найстійкішим щодо забруднень, пов’язаних із діяльністю людини, серед рослин нашої країни є звичайний озерний очерет. Він не тільки виводить шкідливі речовини із загального кругообігу, але й нерідко сприяє їхній нейтралізації, прискорює розпад і діє при цьому набагато ефективніше, ніж механічні фільтри. За три години очерет може витягнути з води 35 грамів фенолу на кожні 300 грамів надземної маси, тобто понад 10% власної первинної маси.
…найшвидше за всіх серед рослин України росте гриб, який називається веселка смердюча і зустрічається в листяних та хвойних лісах, в садах і парках. За хвилину шапка веселки піднімається на 5 міліметрів - вона росте просто на очах. До речі, більшість рослин росте зі швидкістю 0,005 міліметра на хвилину, тобто близько 0,7 сантиметра на добу. Проте швидкість росту квітконосної стрілки гіацинта нерідко перевищує 3 сантиметри на добу. Такий “вибух” можливий завдяки інтенсивному використанню в період цвітіння накопичених у цибулинах поживних речовин.
…найкисліша рослина в Україні - це щавель кислий. Сік листя цієї рослини містить кислоту в концентрації 1,36%.
…найсолодша коренеплодна рослина української флори - цукровий буряк. Цей коренеплід накопичує до 25% цукру, тоді як цукрова тростина - лише 18%.
…рекордсмен за вмістом білків серед рослин України - люпин (61%). Однак поряд із білками його насіння містить отруйні алкалоїди, що утруднює використання цієї культури для харчових цілей. Навіть виведення безалкалоїдних, так званих солодких, сортів не зробило люпин замісником гороху або сої. Тим часом у насінні гороху білок становить 34%.
…рекордсменами за вмістом мінеральних речовин (на 100 грамів маси рослин, у міліграмах) є:
за вмістом калію - картопля (568), свіжі сливи (214), буряки (194);
кальцію - білоголовкова капуста (48), морква (4,3), цибуля (38);
заліза - свіжі яблука (2,5), свіжі сливи (2,1), картопля (1,2);
фосфору - цибуля (58), картопля (50), буряки (43).
…забруднене провітря, проходячи крізь крони дерев та чагарників, механічно очищається від пилу та диму завдяки осіданню твердих і аерозольних часточок на поверхні листя та природній фізичній фільтрації. Одне дерево з 10 кілограмів листя в розрахунку на суху масу затримує протягом травня-вересня таку кількість сірчистого газу: тополя бальзамічна - до 180 г, ясен зелений - 170 г, в’яз гладенький - 120 г, а липа серцелиста - 100 г.
…ковила поводиться як справжнісінька рослина-“штопор“. Зерна ковили загострені з одного кінця, а на іншому мають закручену в штопор та зігнуту під прямим кутом нитку. Вітер відриває насіння ковили й розносить степом, при цьому ворстиста нитка виконує роль парашута і стабілізатора. Завдяки їй зерна завжди падають гострим кінцем донизу й устромляються в землю, а при набуханні, неначе штопор, угвинчуються в грунт.
…одноклітинна зелена водорость хламідомонада - рослина, котра “бачить“. Вона має зорову систему, яка реагує на світло майже так, як і людське око. Досить поширені в прісноводних водоймах, хламіномонади містять у червоній пігментній плямі, що називається очком, родопсин - ту саму хімічну сполуку, яка перетворює світло на електричний імпульс у зоровій системі людини і тварини. Завдяки цьому “оку“ водорость відчуває, де більше світла і за допомогою двох своїх джгутиків пливе до місця з оптимальним для фотосинтезу освітленням.
…маленька тендітна росичка з розеткою червонуватих листочків, яка зустрічається на болотах України, є найбільшим “хижаком“ серед наших рослин. Її круглясту широку поверхню вкрито волосинками, а вінчають їх прозорі кульки рідини, які нагадують крапельки роси. Сівши на такий листочок, комаха вже не може вирватися, оскільки клейка рідина міцно її тримає. Повільно рухаються волосинки, покриваючи здобич клейкою рідиною. За кілька годин усі волосинки нахиляються вперед, а віночок листка піднімається догори. Починається травлення: всі м’які частини здобичі розчиняються, і разом із травною рідиною їх усмоктує листок. За кілька днів від комашки залишаються лише крила, лапки й хітиновий покрив, які вітерець рознесе по болоту. А волосинки знов шикуються в бойовому порядку.
…найбільше крохмалю (83%) містить у собі насіння крохмальних сортів кукурудзи.
…найбагатша на жирні олії рослина - маслина: в м’якоті її плодів міститься до 70% золотисто-жовтої ароматичної харчової олії. Близькі до рекордсмена соняшник (64%), льон-кучерявець (47%) та гірчиця сарепська (42%).
…найбільша гігроскопічність (тобто здатність всотувати й утримувати вологу) - у сфангового моху. Кілька його видів можуть усотати води в 20-25 разів більше, аніж їхня власна повітряно-суха маса. Ці рослини мають антисептичні властивості, завдяки чому їх застосовували в медицині як засіб для перев’язки ран, і вони навіть мали ряд переваг над ватою або лігніном.
…2 квітня 1987 року у гумусовому наносі грунту в парку імені Тараса Шевченка у Києві І. Ю. Кочетков з-під танучого снігу зібрав водорость, яка виявилася новим для науки видом роду Polytoma. Про унікальну знахідку офіціально було повідомлено навесні 1991 року. Сам же фіксований матеріал перебуває в альготеці Київського універститету.
…плід розрив-трави бальзаміну, яка зустрічається у вологих лісах, складається з 5 плодолистиків. Коли вони достигають, шар великих клітин, які містяться під самісінькою шкіркою, набухає й напружується. Достатньо злегка торкнутися плоду, як зв’язок між плодолистиками порушуються, вони швидко закручуються досередини, як пружина, і з силою викидають прикріплене до них насіння.
…кошик соняшника, як відомо, обертається за сонцем. Однак є не лише квіти та суцвіття, а й листки, “орієнтовані” на світло. Так, гірська рослина проскурник приземкуватий має округло-серцеподібне листя, яке своєю площиною завжди обернене до сонця. Якщо на шляху світла виникає якась перешкода, рух листя припиняється, але потім відновлюється. Цікаво, що відразу після заходу сонця листя проскурнику швидко орієнтується на схід.
…у печерах можна зустріти мох схистостега периста, який нерідко світиться у напівтемряві та щілинах скель. Складається враження, що там палають міріади щонайдрібніших лампочок. Рослина не має нічого спільного зі світінням, що виникає при окисленні люциферину. Мох випромінює не власне, а відбите світло, подібно до того, як світяться очі деяких тварин. Протонема моху має особливі пластинчасті структури, розташовані на гілочках у напрямку до світла, і тому пластинки чутливі до слабких світлових променів, які проникають у печеру. Людині, яка опинилася тут, здається, що склепіння вкрите коштовним камінням. Цю рослину, яка збереглася ще з мезозойської ери, можна побачити в печерах та на скелях Карпат.
…багатьом відома повитиця - рослина-паразит, яка швидко розмножується. Викорінити ж її складно. Від повитиці гинуть цілі масиви культурних рослин, а сіно, що її містить, може викликати захворювання тварин. Пізно навесні з насіння виростає жовта нитка, піднімається над землею й робить кругові рухи, а торкнувшись якоїсь рослини, починає обвивати її. Згодом у місцях зіткнення з “жертвою” утворюються сосочки, що вростають у її стеблину. Через них повитиця одержує всі потрібні речовини, втрачає врешті зв’язок із землею і повністю “переселяється” на свою жертву.
…понад 400 років має липа в селищі Стара Гута Старовижівського району на Волині. Власне, це не одне дерево, а чотири. Посадили їх, мабуть, досить близько, і згодом вони утворили єдине ціле.
…а в Нуївському лісництві Камінь-Каширського району на Волині дві сосни зрослися в єдиний стовбур не з кореня, а… на висоті 3 метри. Із цього “п’єдесталу” над живою аркою обох дерев уже піднімається, немов обеліск, єдиний 20-метровий стовбур, несучи зелену крону. Секрет, можливо, в тому, що сосни в молодому віці часто потерпають через снігові навали, крони їхні вигинаються, зчеплюються, під сильними вітрами кора задирається, що й сприяє зрощенню дерев.
…у Шацькому лісництві на Волині росте кілька дубів, які зрослися із соснами. З’єднання листяного та хвойного дерев - велика рідкість у природі, а тут вони спільно живуть уже майже чверть сторіччя.
…найстаріша яблуня в Україні росте в селищі Андріївка на Сумщині - їй понад 150 років, а крона має площу близько 0,4 гектара. Її схилене донизу гілля досягло землі, вкоренилося й перетворилося на додаткові стовбури-опори завдовжки 20-40 сантиметрів.
…в Україні вирощують один із однорічних видів кавунів, солодкий ягодоподібний, багатий на цукор та вітаміни, що сягає маси понад 30 кілограмів.
…ясен поблизу селища Журавичі Ківерцівського району на Волині має в діаметрі близько 2 метрів і здіймається на висоту 5 метрів, а там розгалужується на три гілки. Кожна з них, наче окреме дерево, має свою велетенську крону. Переказують, що в давнину жив тут господар, який мав трьох синів, що подалися в світ і не повернулися додому.
…три прямостовбурні дуби височать серед змішаних насаджень в урочищі Діброва Гермаківського лісництва на Тернопільщині. Вік їхній 150 років, висота 28-30 метрів. Вони насіннєвого походження й ростуть з одного гнізда, за що місцеві жителі й дали їм назву “Три близнюки”.
…найдивовижнішою грушею можна вважати грушу-писанку, що росте в Макарівському районі на Київщині. Називають її писанкою через те, що її плоди хтось ніби й справді розмалював барвистою веселкою. Від плодоніжки до чашечки на них неначе пензлем наведено зелені та червонуваті смужки на жовтому тлі. А на боці, оберненому на південь, груші мають ще й розмитий рум’янець.
…найпоширені в межах України - хвойні породи, на які припадає 54% загального запасу деревини. Рекордсменом поміж них є сосна, зосереджена здебільшого на Поліссі - на неї припадає 35%, на ялину (смереку), яка поширена в Карпатах, - 16%, на ялицю, що теж зосереджена в Карпатах, - 3% загального запасу деревини. Другу групу становлять твердолистяні породи - близько 40% загальних запасів, серед них дуб високостовбурний - 18%, бук - 13%, бук низькостовбурний - близько 4%. М’яколистяні породи - береза, осика, вільха сіра й чорна - становлять лише 7% від загальної кількості деревини.
…найбільше видове розмаїття рослин притаманне гірським місцевостям - Кримським горам та Карпатам (відповідно 2200 та 2012 видів).
…найбільше лісів у Карпатах, де площа, вкрита лісами, становить понад 40% від загальної.
…найвища межа лісу в Україні проходить у крайній східній частині Карпат - в Чорногорі та Чивчинських горах. У різних районах масиву вона залежить від рельєфу, висоти гір та діяльності людини. Найкраще верхня межа лісу збереглася на кількох чивчинських вершинах й сягає на вершинах Гнетесі 1680 метрів, Палениці - 1650 метрів, Хитанкці - 1640 метрів, а середня висота межі в цій частині гір - 1620-1630 метрів.