На цьому уроці ми будемо формувати поняття: "комахи", "риби", "земноводні", "плазуни", "птахи", "звірі"; порівнюватимемо, навчимося визначати істотні ознаки, описувати представників різних груп тварин;
Від уроку я очікую …"
* зрозуміти, чим відрізняються тварини різних видів;
* визначати істотні ознаки тварин;
* описувати представників різних груп тварин;
* виховувати в собі бережливе ставлення до них.
Тема уроку. Різноманітність тварин в природі
(слайд 1)
Мета: формувати поняття: "комахи", "риби", "земноводні", "плазуни", "птахи", "звірі"; навчити порівнювати, визначати істотні ознаки, описувати представників різних груп тварин; розвивати уяву, мислення, пам’ять; виховувати допитливість, пізнавальний інтерес. Формувати інформаційну, творчу, комунікативну компетентності.
Обладнання: комп’ютер, презентація "Різноманітність тварин", картки з матеріалами для роботи в групах.
Хід уроку
І. Організаційна частина
- Пролунав дзвінок, починаємо урок.
Девіз уроку: (слайд 3)
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитись, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно й плідно працювати.
ІІ. Хвилинка спостережень
Синоптик. Сьогодні 6 лютого вівторок. Температура повітря сьогодні – С, вітер – , небо – .
ІІІ. Очікувані результати
Закінчіть речення: "Від сьогоднішнього уроку я очікую …" .
Очікувані результати: (слайд 3)
* зрозуміти, чим відрізняються тварини різних видів;
* визначати істотні ознаки тварин;
* описувати представників різних груп тварин;
* виховувати в собі бережливе ставлення до них.
- Дотримання яких правил нам допоможе в цьому? (слайд 4)
* Всі думки приймаються.
* Дотримуватися теми уроку.
* Всім слухати один одного.
* Правило піднятої руки.
ІV. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда
V. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ми ознайомимось із різноманітністю тварин у природі, навчимось розрізняти їх за групами. А в ході роботи будемо заповнювати таку табличку:
Що ми знаємо? |
Про що хочемо дізнатися? |
Про що дізналися? |
Тварини належать до живої природи |
Чим тварини подібні до рослин і чим відрізняються? |
|
Тварини дають людям продукти харчування(молоко, м'ясо, яйця, матеріали для одягу) |
У чому тварини допомагають людям? |
|
|
|
|
І зараз ми поринемо у дивовижний світ тварин, а його назву ми дізнаємось, коли ви розгадаєте кросворд
Розгадування кросворда (слайд 5)
1. Дуже довга в неї шия.
Ще й смугаста, як змія.
Через це через паркан
Заглядає, наче кран. (Жирафа)
2. Голодна – мукає, сита – жує,
Всім дітям молоко дає. (Корова)
3. Найбільший птах у світі.(Страус)
4. Хто у Африці живе,
Цілий день банан жує?
Дражнить всіх мале звірятко.
Хто це, діти?.. (Мавпенятко)
5. В мене шубка з колючок,
В мене сіра спинка.
Ніс, як чорний п’ятачок,
Очі – намистинки (Їжак)
По вертикалі, якщо ви дали правильні відповіді на запитання кросворда, отримаєте назву тваринного світу (ФАУНА )
VІ. Робота над новим матеріалом
1. Розповідь учителя
Колись люди вірили в богів – покровителів усього живого на землі.
Покровителькою рослин була Флора, покровителькою тварин – Фауна. Тому й стали називати рослинний світ – флорою, а тваринний світ – фауною.
На земній кулі відомо близько двох мільйонів видів тварин, а в Україні поширено приблизно п’ятдесят тисяч видів. Тварини одного виду подібні, а тварини різних видів зовсім не схожі між собою або різняться.
Ми вже дещо знаємо про тварин
Що вам відомо про тварин?
1.Створення «Асоціативного куща»
☼
А тепер ми спробуємо поділити відомих нам тварин на групи
(В учнів на картках назви тварин, які вони повинні розділити за групами)
Перевіримо чи правильне було ваше припущення
(слайд 6) Тварин поділяють на такі групи: комахи, риби, земноводні, плазуни, птахи, звірі.
2. Практична робота.
Робота з підручником ( с.100-102).Критичне читання
+ - «Я про це знаю»
? – «Це для мене невідомо»
! – «Про це я хочу знати більше»
Гра «Мікрофон».
Діти задають запитання по параграфу 31
- Як називається наука про тварин?
- На які групи ділиться царство Тварин?
- Чому тварини живі організми?
"Комахи" - (слайд 7)
(слайд 8)
"Риби" - (слайд 9)
(слайд 10)
Найбільша риба, яка живе у прісних водоймах України — сом. У два роки сом досягає довжини 50-60см, а у 25 років важить 110кг і має довжину тіла понад 3м.
Риби прикрашають наше життя. їх використовують у промисловості.
"Земноводні" - (слайд 11)
(слайд 12)
Прудка жаба може стрибати до 2м у довжину і близько метра у висоту. А мешкає ця рекордсменка у листяних лісах Закарпаття.
"Плазуни" - (слайд 13)
Тіло плазунів вкрите сухими лусочками. У черепах ці лусочки зрослися і утворили міцний панцир. Плазу¬ни знищують багато шкідливих комах і мишей.
(слайд 14)
Сітчастий пітон - найдовша з усіх змій. Дов¬жина окремих особин досягає 10м.
"Птахи - (слайд 15)
Птахи живуть в усіх куточках Землі: в лісах, полях, луках, на боло¬тах та водоймах. Вони є в сухих пустелях, у вічних снігах та високо в горах. (слайд 16)
Розміри птахів різні. Найменший в Україні птах — корольок червоноголовий — має масу 5г, а найбільший - дрофа (20кг).
Найвищий птах в Україні — сірий журавель. Зріст його досягає 1м 20см.
"Звірі" - (слайд 17)
Який цікавий світ звірів. Багато з них занесено до Червоної книги. Вони потребують піклування та охорони!
(слайд 18)
А чи знаєте ви, що бобер перегризає стовбур верби товщиною 12см за 5 хвилин. Вовк, якщо голодний, може з'їсти до 10кг м'яса. Але зазвичай він з'їдає 2кг, а залишки ховає в різних місцях і не полює, доки все не з'їсть.
3. Фізкультхвилинка
VІІ. Закріплення та осмислення знань
1. Гра "Знайди зайве"
Прочитай і підкресли зайве у кожній групі:
Бджола, капустянка, вівсянка, муха.
Вуж, черепаха, ящірка, черв’як.
Косуля, лелека, ведмідь, єнот.
7. З'ясування користі тварин в природі та для людей
.Випереджаюче навчання
Над цим питанням працювала група дослідників.
Повідомлення дослідників.
Дослідник 1. Тварини допомагають людині в роботі.( кінь, собака, осел)
Дослідник 2.Комахи запилюють рослини .
Дослідник 3.Тварини дають шкіру, молоко. є продуктами харчування.
Дослідник 4. Спостереження за тваринами дає змогу створювати різні механізми.(Літаки, кораблі, землерийні машини)
Дослідник 5.Спілкування з тваринами приносить задоволення.
Створення загальної схеми
V.Закріплення вивченого матеріалу.
1.Гра «Футбол» (Вчитель говорить назву групи тварин, а учні представника групи)
Скільки цікавого ми дізналися про тварин.Я вам дякую за активну роботу на уроці І хочуть розповісти про найбільший в Європі природній заповідник
(відео).
VIII. Підсумок уроку.
Рефлексія
З якою темою ми ознайомились на уроці?
Чи досягли ви очікуваних результатів?
Вправа «Мікрофон» (слайд 20)
На уроці я навчився …
Я дізнався, що …
Я повторив …
Мене вразило …
Я запам’ятав …
ІX. Домашнє завдання
А)Провести спостереження за свійськими тваринами, що живуть у вас вдома.
План спостереження
1.Назва тварини.
2.Як рухається, переміщається?
3. Як і чим живиться?
Б) Намалювати улюблену тварину
В) Дослідникам – підготувати цікавий матеріал про тварин