РМ. Особливості твору-опису предмета. Усний твір-опис предмета з використанням слів із суфіксами та префіксами, що надають тексту емоційного забарвлення і виразності у художньому
Розкриваємо таємниці твору-опису. Сьогодні ми зануримося в світ описових творів, дослідимо їхню структуру, а також познайомимося з секретами створення яскравих і образних текстів.
Номер слайду 2
Тема уроку: Розвиток мовлення. Особливості твору-опису предмета. Усний твір-опис предмета з використанням слів із суфіксами та префіксами, що надають тексту емоційного забарвлення і виразності (у художньому стилі)
Номер слайду 3
Що таке твір-опис?Слово-картинка. Твір-опис - це своєрідна "картина" словами, що передає особливості предмета, його зовнішність та характер. Оживляємо образ. Описуючи предмет, ми ніби оживляємо його в уяві читача, дозволяючи відчути його форму, колір, текстуру. Відчуття та емоціїТвір-опис може викликати в читача певні відчуття та емоції, передаючи наше ставлення до описуваного предмета.
Номер слайду 4
Описи предметів створюють у науковому та художньому стилях•У науковому стилі подають точні відомості про предмет (вага, колір, матеріал, розмір, форма та ін.), для опису використовують слова в прямому значенні.•У художніх описах висловлюють своє ставлення до предмета, дають йому оцінку, для цього вживають слова в переносному значенні (епітети, порівняння та ін.)
Номер слайду 5
Мета та структура твору-опису11. Вступ. У вступі коротко представляємо предмет, зазначаємо, що будемо описувати.22. Основна частина. У цій частині детально описуємо предмет, його зовнішній вигляд, особливості, деталі.33. Висновок. У висновку підсумовуємо свої враження від предмета, можливо, висловлюємо своє ставлення до нього.
Номер слайду 6
Слова з суфіксами та префіксами. Емоційність. Суфікси та префікси надають словам додаткові значення, роблячи їх виразнішими. Виразність. За допомогою суфіксів та префіксів можна створити емоційний відтінок опису, підкреслити певний аспект предмета. Приклади. Наприклад, "золотистий" замість "жовтий", "сріблястий" замість "сірий" роблять опис яскравішим.
Номер слайду 7
Зауважте!Суфікси, які надають слова емоційності та виразностізменшувально-пестливі -ок,-ець,-очок,-чик,-усь(ч.р.),к(а),-ицьведмежатко, комірець, коник, сестриця. Суфікси,які надають згрубілості та збільшеності -езн,-ищ,-иськ,-уг,-уган,-юкдодають негативного значеннявеличезний, хлопчисько, вітрище, собацюра, ледацюга
Номер слайду 8
Епітети, порівняння, метафори. Епітети. Це образні визначення, які підкреслюють особливі якості предмета. Довжелезна ріка, преяскраве сонце, небо безхмарне. Порівняння. Це зіставлення предмета з іншим предметом, використовуючи слова "як", "ніби", "наче". Білий як стіна, холодний як лід. Метафори. Це перенесення значення з одного предмета на інший, створюючи яскравий образ. Річка біжить, серце радіє
Номер слайду 9
Добір барв і відтінків1 Кольори створюють настрій, емоції, асоціації.2 Відтінки - це нюанси кольору, які надають опису тонкощі та деталізації.3 Вміння правильно підбирати кольори і відтінки робить опис виразнішим.
Номер слайду 10
Вміння помічати деталіФорма. Яка форма предмета? Кругла, квадратна, овальна, витягнута?Розмір. Який розмір предмета? Великий, маленький, середній?Текстура. Яка поверхня предмета? Гладка, шорстка, пухнаста, тверда
Номер слайду 11
Структура твору-опису предмета. Зачин. Загальне враження від предмета, уявлення про нього або як він з'явився. Основна частина. Опис усього предмета та його частин(колір, форма, розмір, матеріал)Кінцівка. Моє ставлення до предмета АБО місце предмета в моєму житті тощо
Номер слайду 12
Аналіз усних творів1 Точність. Чи точно відображено в описі характеристики предмета?2 Яскравість. Чи образний і виразний опис?3 Емоційність. Чи передає опис емоції автора?
Номер слайду 13
Підсумки та рекомендаціїПРАКТИКАЧим більше описуєте, тим краще це виходить. СПОСТЕРЕЖЛИВІСТЬВчіться помічати деталі і нюанси. УЯВАВикористовуйте образні засоби мови.