Керівник міського методичного об’єднання
вчитель обслуговуючої праці
Вознесенської ЗОШ І-ІІІ №8
Момотенко М. О
Робочий зошит
з трудового навчання
(обслуговуючі види праці)
Об’єкт проектної діяльності:
Ялинкова прикраса.
Основна технологія: технологія виготовлення
виробів з солоного тіста.
Вчитель: _________________________________
2018
Зміст
Передмова………………………………………………………….……….…………....
Умовні позначення……………………………...………………………………….…...
І. Організаційно-підготовчий етап.
1.1 Вибір об'єкта проектування (виду новорічної прикраси). Планування роботи з виконання проекту………………………………………………………………………...
1.2 Історична довідка…………………………………………………………….……
1.3 Моделі – аналоги……………………………………………….…………….……
ІІ. Конструкторський етап.
2.1 Графічне зображення……………………………………………..…………….…
2.2 Добір конструкційних матеріалів та інструментів для роботи……………….…
2.3 Виготовлення тіста для прикраси…………………………..…….....……………
ІІІ. Технологічний етап.
3.1Виготовлення новорічної прикраси ……………………………..............………..
3.2 Фарбування новорічної прикраси ……………………………….………….……
3.3 Оздоблення новорічної прикраси. Остаточна обробка виробу………………....
ІV. Заключний етап.
4.1 Розрахунок бюджету проекту……………………………………………..………
4.2 Реклама виробу. Захист проекту. Висновки……………………………..……….
Любий друже!
В твоїх руках незвичайний зошит – це «путівник» по захоплюючій «країні Рукоділля». З його допомогою ти ознайомишся з історією виникнення новорічних прикрас, з їх видами та ознайомишся з різними професіями. Навчишся працювати з солоним тістом, самостійно виготовити та оздобити ялинкову прикрасу. Також навчишся проектувати та виготовляти вироби з солоного тіста на прикладі ялинкової прикраси.
Зошит розроблений таким чином, щоб полегшити тобі вивчення предмету, та допомогти краще засвоїти матеріал. В ньому вміщено теоретичний матеріал, інструкційні картки, кросворди, ребуси, цікаві факти, а також вправи для відпочинку очей, оскільки при ручній роботі найбільше втомлюються очі. Матеріал розбито на теми, де висвітлено короткі теоретичні відомості й подано практичні роботи.
В структуру даного зошита вміщено творчий проект на виготовлення ялинкової прикраси з розробленими завданнями і послідовністю виконання робіт.
Пам’ятай! практична робота у шкільній майстерні
потребує уваги і зосередженості під час користування інструментом. Працюючи, потрібно правильно організувати робоче місце, бути уважним і старанним під час своєї діяльності, дотримуватись правил внутрішнього розпорядку та правил безпечної праці.
Намагайся кожну роботу робити красиво, із задоволенням, і тоді в тебе все вийде.
Успіхів і натхнення тобі у проектуванні виробів та опануванні технологій.
Умовні позначення:
прочитай;
зверни увагу;
цікаво, що;
законспектуй;
розгадай;
запам’ятай;
відпочинь;
практичні завдання;
завдання для самоконтролю;
творче завдання.
Привіт мій юний п’ятикласнику!
А чи любиш ти зиму, як люблю її я? Коли навкруги все біле-біле, присипано сніжком, кружляють сніжинки та прикрашають стріхи хат. Засніжені вулиці й дерева, малюнки на вікнах, сліпуче сонце, що відбивається від льодяної поверхні річок... Проте найбільше враження справляє зима у лісі. Височенні ялинки, вкриті пухким снігом, велично стоять на схилі блакитних гір, а крізь їхні віти пробиваються проміні сонця, що заходить. Небо низьке й прикрите хмарами, проте неповністю, і місцями видно клаптики ясного блакитного неба. Відчувається такий безмежний спокій, велична краса, здається, навіть, що ти відчуваєш морозне повітря. На кожній вітці кожної ялини лежить сніг, ніби домальований пензлем художника, і прозоре повітря має блакитний відтінок. Кудись вдаль веде широка розкатана дорога, на якій цілими годинами не видно жодної автівки, жодного подорожнього, а по узбіччях цілі кучугури снігу.
А новорічні свята..? Кожна родина прикрашає свою оселю кольоровими стрічками та мішурою, зелена пухнаста ялинка ніби закликає своїм свіжим ароматом до святкування. ЇЇ одягають в різнобарвні шати з гірлянд і новорічних кульок. Біля цієї святкової красуні розкладають подарунки, та вся сім’я чекає тої миті, коли можна буде їх розгорнути. Зовсім маленькі діти чекають на Діда Мороза, який прийде вночі і виконає їхні найзаповітніші бажання. Та й я, відчувши всю цю атмосферу, виглядаю, раптом він з’явиться, веселий та рум'яний з морозу. Такими для мене є зима та новорічні свята.
І ось сьогодні я пропоную тобі зануритись в цей чарівний світ і створити своїми руками маленьке диво, ялинкову прикрасу.
І перед тим, як ми почнемо, ану давай згадаємо, чого ми має дотримуватись під час роботи та як працювати?
Розглянь малюнки та пронумеруй порядок дій. Поясни, що сталося.
Творчий проект
Проект - ______________________________________________________
__________________________________________________________________.
Проектуванням називають сам процес роботи над проектом, а також підготовка комплекту проектної документації.
Для виконання творчого проекту тобі необхідно пройти 4 кроки або 4 етапи.
Метод фантазування – це спосіб конструювання форми предмета шляхом уявлення, вигадування нового, неіснуючого образу предмета або його частини. Головною умовою цього методу відсутність будь – яких обмежень, правил.
Гра «Допиши пропущені слова»
Мій творчий проект
Проект №3
Назва проекту:___________________________________________________________
Основна технологія:______________________________________________________
________________________________________________________________________
Додаткова технологія:____________________________________________________
І. Організаційно-підготовчий етап.
Новий рік – це свято, оповите легендами й романтичними історіями. Кожна традиція пов'язана з цікавими фактами з минулого. Ось і новорічна іграшка також має свою історію, адже вона не з'явилася нізвідки. Виявляється, почалося все багато століть тому.
Ще дуже давно європейці започаткували традицію прикрашати будинок до свята Нового року. Але тоді влада була проти таких розважальних заходів – встановлювати в будинках хвойні дерева суворо заборонялося. Незважаючи на табу, люди потай приносили зелені красуні. Цей звичай переміг і прижився, а вже в XVI ст. він перетворився на модну тенденцію. Прикрашати будинок у переддень свята стало популярною традицією, і сусіди навіть змагалися між собою – у кого ж цього року житло буде найкраще декороване.
Вічнозелена ялина була священним деревом, яке символізувало саме життя і нове відродження. Саме на ялинки в кінці грудня люди розвішували подарунки для духів, щоб задобрити їх і отримати багатий врожай.
Звертаючись до дерева і духів, які його заселяли, люди старались піднести всеможливі подарунки, які були наділені особливим сенсом. Зазвичай це були звірі від мисливця, риба від риболова, скляні нитки дощу від землеробів.
Самий старий документ, в якому згадується новорічна ялинка датується 1521 роком і знайдений в Німеччині. Тоді ялинку прикрашали червоними і зеленими яблуками, горіхами, їстівними мучними виробами і виробами з цукру. Все це мало свою символіку.
Перші скляні ялинкові кулі були виготовлені в Німеччині в місті Лауш в 1848 році, вони прийшли на зміну срібним зірочкам, мішури (з'явилися в XVIІІ ст.), саморобним тканинним, бавовняним, картонним іграшкам, а також солодощів і фруктів, якими прикрашалися святкові їлі і дерева. Спочатку це були досить важкі кулі з прозорого або кольорового скла, покриті зсередини шаром свинцю. Зовні кулі прикрашали блискітками, намистинами. Після відкриття в 1867 р. газового заводу, нові технології дозволили виробляти більш витончені тонкостінні кулі різного розміру та дизайну, іграшки не тільки круглої форми, а й фігурки Санта-Клауса, тварин, риб, глечиків, виноградні грона. Свинцеве покриття замінив нітрат срібла. Самі іграшки зовні покривалися срібним або золотим пилом, промалювалися фарбою.
Поступово досвід у лаушских майстрів переймали склодуви інших країн і на початку ХХ-го ст. симпатичні ялинкові іграшки зі скла з'явилися в Чехії (Богемія), Польщі, США, Японії. Пізніше подібні виробництва були створені і в інших країнах. Поступово змінювалася тематика та дизайн виробів. Якщо в перший час в дизайні ялинкових іграшок актуальними були теми: янголята, фрукти, тварини, посуд, на зміну яким прийшли екіпажі, запряжені кіньми, музичні інструменти, ковзани, будиночки, то через буквально кілька років стали прикрашати ялинку скляні дирижаблі, пароплави, інші іграшки з області «техно».
Значно змінили ялинкову іграшку майстри Дрездена і Лейпцига, потрібно відзначити, що найбагатші різдвяні базари, на яких широкий вибір найкрасивіших новорічних іграшок там і сьогодні. Ці міста по праву є центрами виробництва ялинкових прикрас Європи.
В Івано-Франківську є кілька підприємств, де працюють склороби. Одним із них є фабрика ялинкових прикрас ТзОВ "Юріта". Іграшки, видуті вручну, вважаються більш цінними. За день один склороб може видути близько 100-150 іграшок.
Щорічно 19 листопада в Україні відзначається професійне свято працівників скляної промисловості – День склороба.
А зараз продивись на екран, та дізнайся, як з’являється ця краса…
Склороб (склодув) - робітник скляної промисловості, який виготовляє скляні вироби.
Вправа для очей
_____________________________________________________________________
1 |
2 |
3
|
4 |
5 |
6 |
_______________ оцінка
ІІ. Конструкторський етап.
Практична робота № 1
Пофантазуй та замалюй зразок майбутньої ялинкової прикраси, зроби детальний опис.
Детальний опис:__________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Дизайнер – це фахівець, який займається проектуванням і створенням різних виробів.
Інструменти та пристосування |
Матеріали та їх кількість |
|
|
_______________ оцінка
ІІІ. Технологічний етап.
Здавна наші прабабусі ліпили з солоного тіста фігурки різних птахів і тварин, так званих «жайворонків», з якими зустрічали весну, бублики, пряникові «козуля», якими обдаровували своїх друзів та родичів під Новий рік і на Різдво, до дня народження в знак любові і поваги. Вироби з тіста використовувалися як дитячі іграшки.
Але перш ніж перетворитися в дитячі іграшки, фігурки з тіста мали обрядове значення. Здавна відомі обряди, пов'язані з зерном і хлібом, традиційні для народів України, Росії, Білорусі, Польщі, Болгарії, Чехії. У відповідності з цими обрядами навесні, перед прильотом птахів, випікалися фігурні вироби з тіста, найчастіше мають вигляд стилізованої птиці. Фігурки називали «жайворонками».
На Україні такі вироби з тіста виготовлялися не лише для весняних обрядів, але і для зимових свят, а також весіль. Фігурки дарували разом з побажаннями здоров'я, благополуччя, багатства і удачі.
Мистецтво виготовлення виробів з тіста не померло і сьогодні, а сувеніри, зроблені своїми руками, користуються великим попитом. Це чудовий подарунок до будь-якого торжества і свята. Ліпленням з задоволенням займаються і діти і дорослі.
З солоного тіста можна виготовити прості фігурки і вироби, наприклад листочки, грибочки, яблучка, і досить складні варіанти - дерева, фігурки тварин і людей, а також різні багатопланові композиції.
Відмінною особливістю при роботі з цим матеріалом є те, що в процесі роботи не потрібно ніяких спеціальних інструментів і пристосувань. Найкраще ліпити руками або використовувати примітивні інструменти, які завжди під рукою. Необхідно відзначити, що вироби з солоного тіста досить важкі (щільні), що не дозволяє створювати композиції великих розмірів. Тому об'ємні композиції і панно не повинні бути дуже великими.
Переваги виробів з солоного тіста:
Практична робота № 2
Перед початком роботи обов’язково ознайомся з основними правилами роботи з тістом.
Правила безпечної роботи під час ліплення з солоного тіста
1. Роботу розпочинати лише з дозволу вчителя.
2. Не працюй несправним інструментом, використовуй інструмент лише за призначенням.
3. Інструменти та обладнання зберігай лише в призначених для цього місцях.
4. Будь уважним: не розмовляй, не відволікайся побічними справами.
5. Під час роботи тримай своє робоче місце в порядку і чистоті.
«Кросворд»
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. Без чого неможливо вирізати деталі виробу?
2. За допомогою чого з’єднують деталі виробу?
3. Головний матеріал для виготовлення виробу?
4. Які матеріали необхідні для наданню готовому виробу яскравості та неповторності?
5. Які інструменти необхідні для наданню готовому виробу яскравості та неповторності?
Вправа для очей
Дотримуйся правил безпечної праці!
Матеріали та інструменти: сіль, мука, вода, олія соняшникова, миска, качалка, гуаш, пензлик, лопатка для пластиліну (стек), нитки для в’язання або «шпагат», дошка для ліплення з пластиліну (файл).
Технологічна послідовність виготовлення ялинкової прикраси з солоного тіста.
№ з\п |
Графічне зображення |
Назва операції та вид робіт |
Матеріали та інструменти |
|
Приготування солоного тіста |
||||
1 |
|
Для приготування солоного тіста тобі знадобляться:
|
||
2 |
|
У глибокій посудині змішай сухі інгредієнти: сіль та борошно. |
Миска, сіль, борошно |
|
3 |
|
Додай соняшникової олії та налий трохи води. Заміси тісто. За потреби, невеличкими порціями додавай воду або муку, щоб регулювати в’язкість тіста. |
Соняшникова олія, вода |
|
Важливо! Зберігати готове тісто найкраще у холодильнику не більше доби, щільно обгорнувши масу харчовою плівкою або у поліетиленовому пакеті. |
||||
Виготовлення ялинкової прикраси з солоного тіста |
||||
1 |
|
Візьми невелику кульку і сформуй приплющену круглу заготовку діаметром близько 5 см. Диск повинен бути не дуже товстим, інакше тісто буде довго засихати.
|
Тісто |
|
2 |
|
Сформуй маленький диск для п'ятачка. Закріпи п'ятачок на основній заготовці. Зроби два отвори-ніздрі.
|
Тісто, пензлик, вода |
|
|
|
Скатай мініатюрні кульки і прикріпи трохи вище п'ятачка порося.
|
Тісто, пензлик, вода |
|
|
|
Лопаткою видави неглибокий проріз для рота.
|
Лопатка для пластиліну (стек) |
|
|
|
Зліпи невеликий прямокутник із солоного тіста для новорічної таблички. Прикріпи його трохи нижче п'ятачка.
|
Тісто, пензлик, вода |
|
|
|
Сформуй тонкі заготовки ручок. Прикріпіть їх так, ніби порося з солоного тіста тримає в руках табличку.
|
Тісто, пензлик, вода |
|
|
|
Сформуй невеликі овали для ніжок. Лопаткою видави надрізи, закругли їх руками, проколи отвори. |
Лопатка для пластиліну (стек), тісто |
|
|
|
Зліпи дві тонкі деталі у вигляді крапель. Прикріпи до голови поросяти вушка, загортаючи наперед гострі куточки. Лопаткою підрівняй всі округлі краї, щоб вони вийшли гладкими і акуратними після сушки. Та залиш для повного висихання. |
Тісто, пензлик, вода |
|
|
|
Для фарбування порося візьми рожеву гуаш та пофарбуй в яскравий колір п'ятачок і краї ніжок.
|
Гуаш, пензлик, вода |
|
|
|
Змішайте світліший рожевий відтінок, покрий всю поверхню свинки і ніжок (крім очей і таблички). Пофарбуйте білою фарбою очі та табличку. |
Гуаш, пензлик, вода |
|
|
|
Намалюй свинці брови, зіниці, ніздрі, рот і напис 2019 чорною гелевою ручкою, тонким фломастером або тонким пензликом. |
Чорна гелева ручка, тонкий фломастер або тонкий пензлик. |
|
|
|
Приклей шматки шпагату або нитки до ніжок. Для цього продінь їх в отвори і капни клей на підошву. Якщо мотузка товста, можна роз'єднати переплетення, щоб зробити тонкі ніжки. |
Шпагат або нитки для в’язання, клей |
|
|
|
Приклей ніжки до тулуба та петельку для підвіски і закрий зворотний бік круглим шматочком фетру, використовуючи клей-пістолет. І все твоє порося готове!
|
Клей-пістолет, шматочок фетру |
|
Діду Морозу потрібно занести подарунки до кожного будинку за порядком від 1 до 10. Накресли дорогу, якою Дід Мороз має йти.
ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАВЕРШЕННЯ РОБОТИ
1. Прибрати своє робоче місце : скласти речі у відповідне місце, вимити інструменти.
2. Вимити руки з милом і витерти рушником.
Пекар — працівник хлібопекарного виробництва, фахівець з випікання хліба та хлібобулочних виробів
Розфарбуй мишеня, але спочатку порахуй.
3-рожевий
4-блакитний
5-червоний
6-темно-зелений
7-синій
8-темно-коричневий
9-помаранчевий
10-жовтий
_______________ оцінка
ІV. Заключний етап.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Створи рекламу власного виробу у вигляді віршика, рекламної листівки або бік-борду.
ДЛЯ НОТАТКІВ
__________________________________________________________________________________________________________________________________
Ме́неджер з рекла́ми — фахівець, який виконує певні дії з просування на ринок марки товару, послуги або ідеї.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Чому?________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_______________ оцінка
Люди різних професій зробили ялинку. З’єднай ялинку та людину, яка виготовила її.
Критерії оцінювання проекту
І. Організаційно-підготовчий етап
1.1. Назва виробу-0,5б
1.2.Технологія-0,5б
1.3. Мета-0,5б
1.4. Моделі аналоги-1б
ІІ. Конструкторський етап
2.1.Ескіз, опис-1б
2.2.Матеріали, обладнання-1б
ІІІ. Технологічний етап
3.1.Технологічна послідовність-2б
ІV. Заключний етап
4.1. Економічне обґрунтування-1б
4.2. Реклама-1,5б
4.3.Захист проекту-2б
Література
Моделі-аналоги
1