Бібрський опорний ліцей імені Уляни Кравченко Бібрської міської ради Львівського району Львівської області.
Вчитель початкових класів – Марія Базюк
Робота з дитячою книгою
„Заглядає в шибку казка сивими очима“
Тема: „У світі казки чарівної“.
Цілі: розширювати знання учнів про казки; виробляти навички зв’язного мовлення і виразного інтонаційного читання; збагачувати словниковий запас, прилучати до самостійного читання.
Завдання: вчити стисло переказувати і визначати головну думку в прочитаному творі. Вчити самостійно творити.
Обладнання: музичний супровід, виставка збірок казок, виставка авторських та дитячих ілюстрацій до казок, казкова карта, казковий палац, сопілочка, озеро з рибками, загадкова яблуня, чарівна торбинка, фантастична скринька, хрестоматія з читання для 2-го класу.
План уроку
1. Чарівна сопілочка (метод інтерактивного навчання), мікрофон. Назвати улюблену казку. Ознайомлення з виставкою книжок. Розгляд дитячих малюнків.
2. Казкове озеро (ігровий метод навчання), інтерактивн. акваріум. Прочитати прислів’я, визначити, до якої казки воно належить?
3. Загадкова яблуня. Відгадай загадку. З якої казки цей герой?
4. Чарівна торбина. Визначити, з якої Казки герой. Стисло розказати казку.(Мишка, півник, лисичка).
Фізхвилинка.
Пісня „А ми любимо читати“.
5. Фантастична скринька. Ознайомлення з новою казкою. Опрацювання казки. Словникова робота. Читання казки, відповідь на запитання. Визначення головної думки казки.
Визначення предмету в скриньці (метод інтерактивного навчання), розумовий штурм, кожен висловлює свою думку як би вчинив він.
6. Таємниче послання. Поетичні вправи (добирання рими).
7. Чарівне перо. Складання казки. Подаються предмети, за допомогою яких складається казка.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Вступна бесіда вчителя.
Повідомлення теми і мети уроку.
Дорогі діти, шановні гості. Ми з нетерпінням чекали сьогоднішнього дня, сьогоднішнього незвичайного уроку позакласного читання. Чим він незвичайний? Ми разом потрапимо у світ казки чарівної. Пригадаємо казки, які вже читали. Познайомимося з новими казками. А що найважливіше — ми побуваємо у чарівному палаці, де живе Казка. Чи хочете ви всі потрапити до казкового палацу?
Я сьогодні із задоволення вас проведу туди. Ой лишенько, що сталося з таким величним палацом! Він весь огорнутий пітьмою і мороком. На нього наклав закляття злий чародій. Він зачинив його на сім замків, а ключі від них розкидав по всьому світі. І тільки той, хто зможе виконати казкові завдання, віднайде ключі і відчинить замки. Чи згодні ви, діти, відшукати ключі? Але з чого почати? О, що тут? Дивіться, казкова карта нас виведе на правильний шлях. Вперед до перемоги!
III.Опрацювання теми уроку:
1. актуалізація знань про казкову атрибутику:
2. актуалізація відомостей про казки (метод мікрофон).
⎯ Чарівна сопілочка.
— Діти, щоб виконати це завдання, потрібно знати казки. Діти передають чарівну сопілочку з рук в руки і кожен називає свою улюблену казочку. (метод інтерактивного навчання — мікрофон).
3.Ознайомлення з книжковою виставкою.
Бесіда:
⎯ Яка вам з книг знайома?
— Зверніть увагу на усю збірку казок, ви ще напевно таких цікавих казок не читали.
— А де ви берете книжки для читання?
4.Ознайомлення з виставкою дитячих малюнків і читацьких щоденників. (На полиці захований перший ключ)
— Ось і перший ключик, замок відчиняємо.
5. аналітико-синтетична вправа. (інтерактивний метод навчання — акваріум).
Перед нами казкове озеро. Ми будемо ловити золоті рибки із завданням; прочитати прислів’я і визначити яку казку воно ілюструє.
Прислів’я:
„Казки маленькі, а розуму в них багато“.
„Як посолиш, так і їстимеш“ (до казки „Колосок“)
„Добре того вчити, хто хоче все знати“ (до казки „Дрізд і голуб“)
„Як підеш, так і знайдеш“ („Лисичка і журавель“)
„Де сила не візьме, там розум допоможе“(до казки „Сильніше за силу“)
На дні озера другий ключ у мушлі.
6. актуалізація образного мислення на м-ні загадок.
Загадкова яблуня:
(Загадки записані на яблуках).
1. Що за хатка на узліссі.
Вся ворушиться, дрижить.
Де не взявсь — кабан біжить.
Тут і вовк іде й ведмідь.
Й кожен в хатці хоче жить.
Так вже тісно їм усім—
Ось-ось-ось порветься дім.
Що за дім такий лежить
І ворушиться й дрижить.
2. Сидить півник на печі
Їсть смачненькі калачі.
Тут лисичка прибігає,
Мерщій півника хапає.
Біжить котик рятувати
В лиски півника забрати.
3. Я Бичок-третячок,
Смоляний в мене бочок.
Із соломи дід зробив
Бік смолою засмолив.
4. Виріс цей хлопчина
З малої деревини
Уночі зміючку спік
Сам на дерево утік
Його гусятко врятувало—
На крилечка свої взяло.
Принесло до тата й мами
Частуватись пирогами.
5. Хто це втік
Від баби з дідом,—
Не сиділось на вікні
А зустрівся з зайченятком ⎯
Й ну співать йому пісні.
6. Знайшов Півник колосок.
Змолов борошна мішок
Спік негайно у печі
Пиріжки та калачі.
Мишенят не пригощав,
Бо жоден з них не працював.
7. На голову глечик лисиця вдягла,
Мерщій до річки поспішила,
Скоріше глечика сварити
У річці жартуна втопити.
І не подумала лисиця,
Що і сама може втопиться.
За листочком ключ.
IV. Чарівна торбина
(Визначити з якої казки герої — мишка, півник і лисичка)
Переказати казки. У торбині третій ключик.
V. Фізхвилинка.
„Казкова галявина“ Пісня „А ми любимо читати“
VI. Фантастична скринька.
У скриньці захована шишка. Щоб відгадати, що у скрині, спочатку познайомимося з новою казкою „Як білочка врятувала дятла“.
Ознайомлення з казкою. Опрацювання казки „Як білочка врятувала дятла“. Словникова робота. Читання казки, відповідь на запитання. Визначення головної думки казки.
Хто у казці радів за дятла?
(Білочка, білченята, сонечко)
Коротка фізхвилинка „Спало сонечко у річці“.
VII. Таємниче послання.
(Поетичні вправи добирання рими).
Швидко слово добирай,
Йому риму добирай.
1. Затремтіла в лісі гілка,
Бо на неї сіла „білка“.
2. На малесенький пеньок
Сів спочити „Колобок“
3. В темнім лісі проживає
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться
А зовуть її „лисиця“
4. За котом побігла мишка,
Ой яка цікава „книжка“
5. Віршик будемо складати
Щоб 12 балів „мати“ .
VIII. Чарівне перо.
(Роздаються предмети за допомогою яких діти складають казку).
(Півник, лисичка, цукерок, зубна щітка, котик).
— У цій коробці народжується казка. Ось предмети. Подумайте, пов’яжіть їх якось за змістом. Складіть 1-2 речення. І створіть казку.
IX. Підсумок
Останній замок відчинено.
Палац від закляття звільнено. (Знімається чорна блискуча тканина і перед класом — казковий палац).
— Запрошую всіх в гості до казки.
Учні переходять в актовий зал. На сцені тематичний урок „В гостях у казки“.