Червона Книга України. Червона книга України — занотований та ілюстрований перелік рідкісних видів та підвидів, що знаходяться під загрозою зникнення на території України, і підлягають охороні.
Номер слайду 3
Пізньоцвіт осінній. Це – багаторічна бульбоцибулина рослина. Рослина отруйна. Росте на луках і трав'янистих схилах. Пізньоцвіт – декоративна рослина, яка знаходиться під загрозою повного знищення. Рослина також лікарська, використовується для виготовлення мазі від раку шкіри.
Номер слайду 4
Цибуля ведмежа (черемша)Цвіте в квітні-травні білими запашними квітами,зібраними в верхівкове суцвіття. Харчова і лікарська рослина. Чисельність популяції цибулі ведмежої скорочується.
Номер слайду 5
Сон великий. Ця багаторічна рослина росте на світлих сухих відкритих ділянках. Живе рослина до глибокої осені, запасаючі поживні речовини в кореневищі. Сон великий дуже декоративна рослина. Охороняється у заказниках: Циківський, Панівецька Дача.
Номер слайду 6
Підсніжник звичайний. Це дуже цінна лікарська сировина. Препарати, виготовлені із цибулини підсніжника, використовуються при лікуванні невритів, радикулітів та ін. хвороб.
Номер слайду 7
Чемерник чорний. Центральноєвропейський гірський вид. Багаторічна вічнозелена рослина. Росте поодиноко у вологих лісах. Отруйна рослина. Проте кореневище використовується як лікарська сировина, а квіти зриваються на букети.
Номер слайду 8
Анемона розлога. Рослина дуже декоративна завдяки великим білим або рожевим квітам та м'якому шовковистому опушенню. Росте зрідка на лісових галявинах, трав'янистих схилах, серед розріджених чагарників.
Номер слайду 9
Любка дволиста. Ця декоративна і лікарська рослина росте в світлих лісах, на галявинах, серед чагарників. Розмножується переважно насінням. В бульбах міститься велика кількість різноманітних поживних речовин, тому багато знищується бульб як лікарська сировина (салеп).
Номер слайду 10
Бруслина карликова. Це – низенький, вічнозелений сланкий чагарник. Зустрічається дуже рідко в грабово-дубових і грабових лісах. Розмножується переважно вегетативно. Охороняється у заказниках: Циківський, Совий Яр, та ін.
Номер слайду 11
Зозулинець салеповий. Зозулинець салеповий росте на луках, лісових полянах, узліссях. У насінні орхідей немає ніяких запасних поживних речовин і для проростання їх в грунті їм необхідний симбіоз з мікоризою гриба. Там, де немає грибів чи їх мало, орхідеї зникають.
Номер слайду 12
Аконіт Бессера. Листки прикореневі, великі, на довгих черешках. Всі частини рослини містять отруйні речовини. Раніше траву аконітів використовували як добрий інсектицид для знищення мух, а настій квітів – для знищення тарганів. Аконіт Бессера зростає в тінистих дубово-грабових лісах.
Номер слайду 13
Зозулині черевички. Багаторічна трав'яниста рослина з родини орхідних. Цвіте у травні – червні великими білими квітами. Зростає на узліссях, галявинах, серед чагарникових.
Номер слайду 14
Шафран Гейфелів. Росте він у вологих листяних лісах, на лісових галявинах, у криволіссі. Розмножується бульбоцибулинами та насінням. Взяті під охорону. Крім того, що рослина декоративна, вона ще й лікарська.
Номер слайду 15
Беркут. У середині 1960-х рр. в Карпатах налічувалось 6–8 пар. На стан виду негативно впливають: знищення старих ділянок лісу, де птахи гніздяться; скорочення кормової бази; вбивство птахів для виготовлення опудал; випадкове потрапляння у мисливські пастки.
Номер слайду 16
Ящірка зелена. Чисельність і причини її зміни: В околицях Черкас — 1–2 особини на 1 км маршруту, у Дніпропетровській обл. — від 0,01 ос./га до 3–35 ос./км. Причини зміни чисельності: антропогенна трансформація місць помешкання, застосування пестицидів, хижацький вилов, в окремі роки — надто холодні зими.
Номер слайду 17
Зубр Поголів’я. Зубр Поголів’я зараз становить менше 200 зубрів. Причини зміни чисельності: браконьєрство і недбале ведення мисливського господарства.
Номер слайду 18
Жовтопуз безногий, жовтопузик. Зазвичай щільність популяції не перевищує 0,2–0,5 ос./км. Середземноморський релікт біля пн. межі ареалу, особливо вразливий внаслідок пізнього настання статевої зрілості і низького виживання молоді.
Номер слайду 19
Їжак вухатий. Серед причини зміни чисельності — деградація степових екосистем, засадження ділянок псамофітного степу монокультурами сосни, поширення їжака білочеревого, тиск хижаків (лисиц).
Номер слайду 20
Кінь дикий. Розмноження в природі почалося в 1998 р. Максимальної чисельності популяція досягла в 2003–2004 рр. — 65 особин. Причини зміни чисельності: браконьєрство, перебудова ландшафтів в результаті господарської діяльності, втрата генетичного різноманіття через обмежену кількість тварин-засновників популяції.
Номер слайду 21
Ведмідь бурий. Чисельність і причини її зміни: Не перевищує 300 особин. Фрагментація ареалу, інтенсивна експлуатація та омолодження лісів і велике рекреаційне навантаження на них; високий рівень чинника непокою, браконьєрський відстріл тварин.
Номер слайду 22
Тюлень-монах. Чисельність і причини її зміни: Традиційно рідкісний звір, з низьким репродуктивним потенціалом чисельність популяцій якого знижується на всьому його ареалі. Причини зміни чисельності: посилення чинника неспокою з боку людини.
Номер слайду 23
Гадюка степова. Причини зміни чисельності: розорювання, забудова, суцільне заліснення, перевипас або регулярне випалювання степових ділянок, знищення змій людиною.
Номер слайду 24
Заєць білий В Україні мешкає кілька сотень біляків. Причини зміни чисельності: вирубування лісових масивів, браконьєрство, посилення хижацтва лисиці у зв’язку з зростом її чисельності.