Юрченко Ірина Іванівна,
Криворізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 48
Запропоновані матеріали містять елементи нестандартних підходів, інтерактивних методик навчання, які доречно буде використати на підсумкових уроках та будуть корисні студентам педагогічних вишів, вчителям математики, які щойно розпочали свою педагогічну діяльність.
Тема: Розкладання многочленів на множники способом винесення спільного множника
за дужки та способом групування
Мета:
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок учнів.
Обладнання: підручник Алгебра 7 клас (авт. Г.П. Бевз, В.Г. Бевз); роздатковий матеріал
до с.р.; опорні конспекти.
Епіграф уроку: "Математика подібна до гри, в якій всі правила наперед зумовлено, всі
ситуації випливають як наслідки" (Купер)
Структура уроку
Хід уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогоднішній урок я хочу розпочати зі слів американського фізика ХХст. Джеймса Купера "Математика подібна до гри, в якій всі правила наперед зумовлено, всі ситуації випливають як наслідки".
Мета сьогоднішнього уроку відпрацювати алгоритм розкладання многочленів на множники способом винесення спільного множника за дужки та способом групування – це правила гри, а конкретні приклади на яких ми будемо відпрацьовувати ці навички – це ситуації.
І так, щоб відпрацювати ситуації, повторимо правила гри[1]
ІІІ. Відтворення та коригування опорних знань
Питання до класу
Перевірка домашнього завдання з дошки
№ 566 (в)
Розв’яжіть рівняння
х3 – 3х2 + х – 3 = 0
(х3 - 3х2) + (х – 3) = 0
х2(х – 3) + (х – 3) = 0
(х – 3) (х2 + 1) = 0
х – 3 = 0 або х2 + 1 = 0
х = 3 х2 ≠ -1 – розв’язку немає
Відповідь: х = 3
№ 3*
2х2 + х – 6 = 0
2х2 + 4х – 3х – 6 = 0
(2х2 + 4х) – (3х + 6) = 0
2х(х + 2) – 3(х + 2) = 0
(х + 2)(2х – 3) = 0
х + 2 = 0 або 2х – 3 = 0
х = -2 х =
Відповідь: -2;
І ми ще раз переконались, що розкладати многочлен на множники річ корисна.
Для таких рівнянь як № 3*, а вони називаються квадратними є також алгоритм розв’язання, але ми його поки що не знаємо, тому на допомогу прийшло вміння розкладання многочлена на множники.
Записати в зошити число та тему уроку.
IV. Узагальнення та систематизація через систему вправ та завдань
№ 1
Знайдіть у правій колонці відповідь до прикладів, які записані в лівій колонці. Прокоментувати одержану відповідь. (див. зразок запису на дошці оформленого завдання)
а) mn + 3m2 1. (a + c)(b + c)
б) 4m2 – 2mn 2. (1 + n)(m + n)
в) m(1 + n) + n(1 + n) 3. 2m(2m – n)
г) ab + bc + ca + c2 4. m(n + 3m)
д) a2 – ab – 4a + 4b 5. (a - b)(a + 4)
6. (a – b)(a – 4)
Відповіді:
а) 4; б) 3; в) 2; г) 1; д) 6.
Під час пояснення до кожного прикладу проговорити спосіб розкладання многочлена на множники.
Питання: 1) який спосіб застосовували під час розкладання многочлена на множники?
2) що винесли за дужки: одночлен чи многочлен?
№ 2
Знайдіть помилку у розв’язанні прикладів і запишіть у зошити правильне розв’язання.
а) 2ac2 – 8c3d + 6acd = 2c(ac – 6c2d + 4ad);
б) 3x3 – 6x2y – 12xy4 = 3(x3 – 2x2y – 4xy4);
в) 5a(a – 2) – 2(2 – a) = (a – 2)(5a – 2).
№ 3
Розвязування завдань з підручника
№ 563 (б, д) с. 128
б) 3а3 + 12а2 – а – 4 = (3а3 + 12а2) – (а + 4) = 3а2(а + 4) – (а + 4) = (а + 4)(3а2 – 1).
д) а3 + а2 + а + 1 = (а3 + а2) + (а + 1) = а2(а + 1) + (а + 1) = (а + 1)(а2 + 1)
№ 566 (а) с. 129
Розв’язати рівняння
х(х – 15) + 3(х – 15) = 0
(х – 15)(х + 3) = 0
х – 15 = 0 або х + 3 = 0
х = 15 х = -3
Відповідь: -3; 15
Фізкультхвилинка
А зараз зробимо декілька вправ для зняття втоми та розслаблення м’язів очей.
V. Самостійна робота
І варіант |
ІІ варіант |
|
|
а) а5 – 3а4 = |
а) 3b3 + b2 |
б) 2(n – 2) – n(n – 2) = |
б) 3(m +5) – m(m + 5) = |
в) ax + ay – bx – by = |
в) ax – ay – bx + by = |
|
|
y(y – 13) + 2(y – 13) = 0 |
7(x – 2) – x(x – 2) = 0 |
|
|
х2 – 2х – 3 = |
х2 + 4х – 5 = |
VI. Підсумок уроку
На сьогоднішньому уроці ми повторили розкладання многочлена на множники, а саме: якими способами.
Спосіб групування. Якщо доданки многочлена групуємо (тобто беремо в дужки) і перед дужками стоїть знак "-", то знак в дужках змінюємо.
Розглянути приклад № 1 (в) із самостійної роботи.
VII. Оцінювання навчальної діяльності учнів.
Кожен з Вас зробив свій внесок в урок за моїми спостереженнями:
Але кожен оцінку за урок одержить пізніше з урахуванням самостійної роботи.
VIII. Запис домашнього завдання. Інструктаж щодо його виконання. (д/з переписати в щоденники із листків самостійної роботи)
повт. §14, 15; № 564, № 576* (а)
№ 564 с. 128
Обчисліть значення виразу
а) х3 – 9х2 + х – 9, якщо х = 19
б) m2 – mn – 2m + 2n, якщо m = 0,35; n = 0,25
№ 576* (а)
Доведіть, що:
29 · 35 + 29 · 33 - 26 · 35 - 26 · 33 ділиться на 420.
Самостійна робота
Розкладання многочлена на множники
І варіант |
ІІ варіант |
|
|
а) а5 – 3а4 = |
а) 3b3 + b2 |
б) 2(n – 2) – n(n – 2) = |
б) 3(m +5) – m(m + 5) = |
в) ax + ay – bx – by = |
в) ax – ay – bx + by =
|
|
|
y(y – 13) + 2(y – 13) = 0 |
7(x – 2) – x(x – 2) = 0 |
|
|
х2 – 2х – 3 = |
х2 + 4х – 5 = |
Домашнє завдання:
повт. § 14, 15; розв’язати № 564, № 576*(а)
[1] На дошці оформити, а потім пояснити д/з: № 566 (в) ________________, № 3* _______________________________