Прості досліди з фізики в домашніх умовах
А. Ейнштейн сказав: «Істина — це те, що витримує перевірку дослідом».
Досліди з фізики допоможуть ввійти до чудесного світу знань. Для учнів 5 11 класів вони будуть нескладними. Зрозумівши основні фізичні принципи і закони, учні відчувають себе більш впевнено.
Щоб вивчення законів фізики в домашніх умовах було безпечним, необхідно дотримуватися запобіжних заходів:
1. Абсолютно всі експерименти необхідно проводити за участю дорослих.
2. Необхідно бути особливо уважними, якщо використовуються гострі, колючо-ріжучі предмети, відкритий вогонь. При цих дослідах присутність дорослих обов'язкова.
3. Використання отруйних речовин заборонено.
Дослід: «Демонстрація реактивного руху» Для експерименту знадобляться:
• чашка з водою;
• лійка;
• пластикова трубка діаметром 5…6 мм;
• ізоляційна стрічка;
• нитка, довжиною 10 см; • тазик, або велика миска.
Сегнерове колесо - двигун, заснований на реактивній дії витікання води. Це перша в історії гідравлічна турбіна. Конструкція така - колесо без обода, у якого спиці замінені трубками з відігнутими кінцями так, що витікаюча з них вода призводить колесо до обертання. Винайшов таке «колесо» угорець Йоган Сегнер У 1750 р., який працював у той час в Геттінгенському університеті.
Вода витікала через трубки, і отримувана при цьому сила реакції діяла в усіх трубках в одну і ту ж сторону, приводячи в обертання все колесо. Таку конструкцію, зазвичай, демонструють на уроках з фізики, пояснюючи принцип реактивного руху.
В домашніх умовах побачити прояв реактивного руху можливо і на значно простішому пристрої. Якщо з’єднати лійку з пластиковою трубкою, а трубку підв’язати ниткою, щоб появилось горизонтальне «відгалуження» і в лійку налити води, то пластикова трубка відхилиться на певний кут – це і є демонстрація реактивного руху. На фото 1 показано лійку і пластикову трубку до наливання води в лійку, а на фото 2 - під час проведення досліду, з витіканням води з трубки.
Фото 1 Фото 2
Джерело: Дмитро Бабин, Прості досліди з фізики в домашніх умовах, Дослід:
«Демонстрація реактивного руху», Інтернет https://radioelectronics-ur5ydn.jimdofree.com/
Автор: Бабин Дмитро Святославович