Заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів № 21
військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області
Розробка інтегрованого уроку
(музичне мистецтво та українська література)
«Мамина колисанка»
Автор:
Корнійчук Тетяна Іванівна
вчитель зарубіжної літератури,
української літератури
спеціаліст
Тема: «Мамина колисанка»
Мета: Ознайомити дітей з жанрами дитячого фольклору, з колисковими піснями, привити любов дітям, щоб вони співали колискові пісні своїм дітям, вивчити та згадати колискові пісні.
Обладнання: ляльки, принесені дітьми, іграшки, малюнки, картини художників, фото дітей в дитинстві.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Дні дитинства – наче плин води. Проминуло дитинство, та у спадок застається пісня, повна згадок. Пам’ять зостається назавжди.
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
Котику сіренький
Котику біленький
Не ходи по хаті
Не буди дитяти
А-а-а-га-а-а-а
Не ходи по хаті
Не буди дитяти
Дитята буде спати
Котик – воркотати
Колись у стародавні часи печері мати заколисувала свого малюка, вона і гадки не мала, що започатковує дуже важливий і популярний вид музичного мистецтва. Найпоширеніший жанр вокальної музики – пісня.
Що це за пісня, повна згадок про дитинство? на деякі з цих запитань ви вже отримали відповідь на попередніх наших уроках.
Пісня дитинства – це берег дитинства, це ніжна мелодія маминої пісні над колискою дитини, бабусина казка, що на дні нашої пам’яті, це те, що пережито, що хвилювало душу.
Завдання. Уяви, що ти – композитор. Опиши музику, яку ти напишеш для колискової пісні. Спробуй наспівати мелодію.
Колискова – це пісня, якою заколихують дитину, один із найдавніших видів творчості. Колискові пишуть не тільки народ, але й композитори. Широко відомі колискові Моцарта, Шуберта, Чайковського… Жанр колискової характеризується спокійною, ніжною, «баюкающою» мелодією, повільним темпом . Цей жанр можна почути не тільки в вокальній музиці але й в інструментальній.
|
Послухаємо та вивчимо пісню «Котику сіренький» чи «Ой ходить сон»
(за вибором учнів та вчителя)
Запитання. Які ще пісні колискові ти знаєш? Заспівай.
Колискові без слів.
Слухання. Я. Степовий «Колискова»
Л. Ревуцький «Колискова»
Яків Степанович Степовий (1883 – 1921)
(справжня фамілія Якіменко)
Відомий український композитор. В його творчості особливе місце займають вокальні жанри: пісні, романси, обробки народних пісень… Навіть інструментальних творах композитора відчувається, які притаманні українській народній пісні.
Лев Миколайович Ревуцький
( 1889 – 1977)
Видатний український композитор і педагог. Вивчав музичний фольклор, зробив більш як 120 обробок українських народних пісень.
Національні мотиви відчуваються в інструментальних і вокальних творах Л Ревуцького.
Слухання. Послухай колискові. Спробуй заспівати їх мелодії.
(Калмицька народна казка)
Колись давним-давно одному східному володарю подарували чудового птаха. Навіть сонце уповільнило свій рух. почувши його спів. Птаху зробили золоту клітку, але вона не співала. Тоді господар наказав винести її до саду, але й там птах мовчав. Мудрі мудреці порадилися і вивезли її до лісу , але й там птах не заспівав.
Самий мудрий із мудріших порадив повозити птаха по країні. Біля одного маленького болота повісили клітку з птахом на суху гілку дерева.
Коли ранкова (зоря) світанок освітив краї неба, птах стрепенувся, замахав крилами, здійнялася угору, та забилася о золоті прути і упала. Сумно оглянулася навколо і тихо заспівала. Сто вісім пісень печалі заспівала вона.
«Так ось звідки моя пташечка! Ось її рідна сторона, її рідна Батьківщина»,- задумливо мовив господар. Він згадав своє рідне місто, де не був три роки і наказав відчинити двері клітки і випустити пташкою
І тоді всі птахи заспівали славу рідній Батьківщині, заспівали тисячу і одну пісню волі, коханню до Батьківщини, до своєї рідної сторони.
Ось, що значить рідна сторона, рідна земля, воля!!!
Запитання.
Згадай пісні, приказки, прислів’я про Батьківщину