Комунальний заклад «Черкаський навчально-реабілітаційний центр Черкаської обласної ради»
Розробка логопедичного заняття
по подоланню дизграфії
ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ЗВУКІВ [ф] – [в]
Заняття №5
Автор розробки
Новіцкас Любов Іванівна,
вчитель-логопед вищої категорії,
вчитель методист
2026
Заняття № __5__ Група ________ Дата
Тема: Диференціація [ф] – [в]
Мета: в процесі писемного мовлення навчитись:
збагачувати фразове мовлення; виховувати любов до природи.
Обладнання: малюнки квітів
Хід заняття
І .Нервово-психологічна підготовка учнів до заняття
ІІ. Повідомлення теми і мети заняття.
ІІІ. Робота над темою заняття
1.Прийом «Заміна лексеми».
Інструкція. Прочитайте речення. Виберіть слово, яким можна замінити виділене слово так, щоб зміст слова не змінився. Запишіть нове речення.

![]()
![]()
На нашій щедрій землі зріють фрукти і ягоди.
спіють дозрівають достигають

Я був зачарований ніжною симфонією літа.
заворожений захоплений
-- Слова із звуком (ф) поділіть на склади. Прокоментуйте.
-- В якому слові складів більше?
-- Як розумієте зміст другого речення?
-- Назвіть частини мови у першому реченні.
3.Перетворення готового тексту
Прийом «Поширення тексту».
Мета: -- розширювати словниковий запас;
-- визначити кількість і послідовність слів у реченні;
-- збагачувати фразову мову.
Інструкція. Спишіть. До виділених іменників доберіть прикметники.
Поширені речення запишіть.
Василько читає книжку. Софійка малює фарбами. Івась купив портфель. Фрося шиє фартух. Дівчата скопали землю і посадили флокси. Зацвітуть квіти. Люди будуть милуватися ними.
- Прочитайте поширений текст, підкресліть орфограми, поясніть їх.
- Докажіть, який звук дзвінкий (в) чи (ф).
Інтерактивна технологія «Рефлексія».
. Скільки речень записали?
. Яке речення найкоротше?
. Чого ви навчилися?
4.Прийом «Текстова компресія».
Мета: -- передати зміст тексту узагальнено і коротко;
-- виділити в тексті закінчені смислові одиниці --речення;
-- розуміти зв`язок слів у реченні;
-- усвідомити будову речення.
Інструкція. Вилучити,якомога більше слів із тексту, але так, щоб зміст не змінився. Виділіть у реченнях найважливіше і короткий текст запишіть у зошиті.
Одного разу старенька бабуся Федора знайшла на вулиці поранену ворону. Вона принесла її до затишної хати і поклала в фанерний ящик з пухнастими курчатками. Вранці пішла подивитись на своїх курчаток. У куточку сиділа чорна ворона. Під її крилами примостились п`ять жовтеньких курчат. Двоє сиділо на чорній спині.
За кілька днів крило у ворони загоїлося. Бабуся Федора її випустила. Ворона фиркнула і полетіла.
-- З короткого тексту випишіть слова зі звуком (ф) і поділіть їх на склади. Прокоментуйте.
- Звук (ф) -- це дзвінкий чи глухий приголосний? Доведіть.
- Дайте приклад іменника з прийменником. Як потрібно їх записати?
- Визначте, де прийменник, а де - префікс. Чому ви так думаєте?
(в) біг (в) хату; (від) їхав (від) воріт; (за) їхав (за) фруктами; (при) сів (при) дорозі.
- Скільки слів із звуком (в)?
VІ. Підсумок заняття
Інтерактивна технологія «Рефлексія».