Урок: |
23 |
Клас: |
10 - Б |
Дата: |
30 |
10 |
2017 |
Вчитель: Мельник І.Є. |
|||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Тема уроку: |
Шкільне життя |
||||||||||||||||||
Підтема уроку: |
Halloween |
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Тип уроку: |
комбінований |
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Навчальна мета: |
|
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Розвиваюча мета: |
|
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Виховна мета: |
|
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Обладнання: |
Аудіо та відео матеріали, дошка, ТЗН, роздатковий матеріал. |
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Методи, форми і прийоми навчання: |
|||||||||||||||||||
Метод: |
інформаційно-рецептивний. |
||||||||||||||||||
Форма навчання: |
розповідь-пояснення, бесіда, робота з підручником, ТЗН, ілюстрації. |
||||||||||||||||||
Прийом навчання: |
Виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, прийоми запам’ятовування, одержання інформації з тексту та ілюстрації підручника, робота з додатковим матеріалом. |
||||||||||||||||||
ХІД УРОКУ: |
|||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення |
|||||||||||||||||||
1. |
Warm-up: |
||||||||||||||||||
Мовлення вчителя |
Очікувані результати |
||||||||||||||||||
Good morning, ladies and gentlemen and our guests, of course! Sit down and make yourself comfortable. And let’s begin our lesson.
Welcome to our Halloween party! Halloween is celebrated on the thirty first of October. A long time ago people were afraid and stayed at home on Halloween. But now in Britain it is a day for fun. There are a lot of parties that night. Don't be afraid if you see ghosts, goblins and black cats today at our party. |
|||||||||||||||||||
2. |
The topic and the aim of the lesson |
||||||||||||||||||
Мовлення вчителя |
Очікувані результати |
||||||||||||||||||
So, as you have already guessed today we are going to speak about Halloween. We will learn new words, watch a movie and know about Halloween and its traditions and will make a team project. |
|||||||||||||||||||
Основна частина уроку |
|||||||||||||||||||
3. |
Pre-Watching activities |
||||||||||||||||||
Мовлення вчителя |
Очікувані результати |
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Firstly, I would like to start with new words which you will need at the lesson today. Look at the blackboard and repeat the words after me. But you won’t have the translation. I will explain you the meaning. |
Учні дивляться дивляться на дошку та повторюють слова за вчителем. Вчитель пояснює значення слів, не перекладаючи їх |
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Now let’s watch Scene 1(video 1- http://learnenglish.britishcouncil.org/en/word-street/halloween-scene-1) |
Учні виконують завдання |
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
А) Now every team will get worksheets (cards 1, 2). Later will check the results you have. |
Учні отримують кратки з завданням. |
||||||||||||||||||
4. |
While-watching activites |
||||||||||||||||||
Мовлення вчителя |
Очікувані результати |
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
So, let’s watch the second part of the film.
(http://learnenglish.britishcouncil.org/en/word-street/halloween-scene-2) |
Учні дивляться відео фрагмент |
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
So, do you like this video? I would like to check how you understand it. You will have a task and you have to find the right answers to it (cards 3) Let’s check your results. |
Учні виконують завдання. Потім перевіряють результати. |
||||||||||||||||||
5. |
Project work |
||||||||||||||||||
Мовлення вчителя |
Очікувані результати |
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
So, let’s make a team project. you will have two pictures on the screen. Your task is to describe these pictures: the situation, people and maybe tell us a story. Then, you must choose a person, who will present us this story (cards 4) |
Учні дивляться на екран. На ньому дві фотократки. Завдання – описати що відбувається на фото, людей, та розповісти історію. |
||||||||||||||||||
Заключна частина уроку |
|||||||||||||||||||
6. |
Summarizing |
||||||||||||||||||
Мовлення вчителя |
Очікувані результати |
||||||||||||||||||
Our party has come to its end. Let us listen to the jury. So the winners of our Halloween contest are... I hope you have had great fun tonight. I’m sure you have learnt a lot about Halloween traditions and symbols and practiced in speaking English. Happy Halloween! Thank you. Goodbye. |
Учні отримують призи на нагороди |
||||||||||||||||||
CARDS 1
Watch the video. Answer the questions with 'Stephen', 'Ashlie' or 'Stephen and Ashlie'.
1. Who is making a Halloween lantern in the kitchen? _______________
2. Who tries on some costumes?
__________________________
3. Who decides to learn some magic tricks? ____________________
4. Who thinks the magic tricks might be broken? ________________
5. Who manages to do some magic tricks easily? _______________
6. Who starts preparing the food for the party? _________________
7. Who looks like Harry Potter? __________________________
CARDS 2
Watch the video again. Complete the sentences with the correct words.
1. Stephen: It's Halloween ________ __________ and we're getting ready for a big party. (2 words)
2. Ashlie: We need to get our
costumes. Nice pumpkin, by the way. It looks ___________________! (3 words)
3. Ashlie: I think it may be a little harder than you think. Magic takes ____________________. (4 words)
4. Man: It ____________________ to be good magician. (3 words)
5. Ashlie: Are you sure you're ______ _____________ properly? (3 words)
6. Stephen: OK, just give me _______ ________________. I need to make this work. (3 words)
CARDS 3
Reorder the words and expressions to make sentences with two objects.
1. given / I'm afraid / I've / my cold! / you
__________________________________________________________
2. a / Could / lend / me / pen, / please? / you
__________________________________________________________
3. a / Don't forget / me / postcard. / send / to
__________________________________________________________
4. and PE. / maths / us / Mr White / teaches
__________________________________________________________
5. Can / drink? / I / offer / something / to / you
__________________________________________________________
6. grandmother / her / in her will. / me My / left / wedding ring
__________________________________________________________
7. me / pass / please? / salt, / the / Would / you
__________________________________________________________
8. a / government / promised / tax cut. / The / us / has
__________________________________________________________
CARDS 4