Тема уроку: Шкільне життя та шкільні проблеми.
Мета уроку:
навчальна – удосконалювати навички усного та писемного мовлення, читання, аудіювання; вчити аналізувати отриману інформацію; систематизувати граматичний матеріал.
розвивальна – розвивати уміння робити зіставлення, висловлювати свою думку, збагатити словниковий запас.
виховна – виховувати розуміння важливого значення освіти та оволодіння іноземною мовою і потреби користуватися нею, як засобом
спілкування, виховувати повагу до школи.
Тип уроку: урок комплексного застосування знань, умінь, навичок.
Обладнання: презентація, мультимедійна дошка, роздавальний матеріал.
Хід уроку:
T.: Good morning pupils! I hope you are in a good mood to start our lesson. Today we have unusual lesson. As you see we have some guests today. They are teachers of our lyceum. But don’t worry about it, don’t be afraid to do mistakes. You are only pupils.
So tell me what influences one’s mood?
Among the factors that influence your mood you mentioned school: this is a place you spend most of your time in. “ School life and school problems” – the topic of our lesson.
2.Мовленнєва розминка
T.: Read some reasons why we go to school. (мультимедійна презентація)
T.: Of course , we go to school to get knowledge, because without them we can’t get success in life, we can’t be good specialists. And we should always remember that “Education is knowledge, knowledge is power, power is respect and respect is happiness ”. (мультимедійна презентація)
3. Робота в групах
Гра «Guess the room», «Guess the subject».
T: Let us do the next task in groups.
Group 1 «Guess the room»
Group 2 «Guess the subject».
1. You do a lot of experiments during this lesson (Chemistry).
2. You read books, stories and poems by different authors and discuss them (Literature).
3. You use calculators to do the tasks at this lesson (Math).
4. Before this lesson you warm up and then run and jump in the gum (Physical Training).
5. You learn a lot of facts about different countries (Geography).
6. At this lesson you learn about kings and queens (History).
7. You draw portraits and make different things during this lesson (Art).
4. Письмо
а) Виконання письмового завдання. (мультимедійна презентація)
T.: Complete the sentences with the words from the box
Classmate, deputy head, examiner, head teacher, lecturer, students, stuff |
б) Взаємоперевірка письмового завдання.
T. And now exchange your exercise books for checking up your works.
ІІ. Основна частина уроку.
1. Читання
T: Open your booksat page 64 , ex. 2 Read the text and match the questiones(1-6) to the paragraphs (A-B).
Before reading the text let’s read, translate and write the new words from the box at page 65. You may use your phones for translation.
Read the essay again and decide whether the statements of ex. 3 are true or false. T: Match the words with their definitions . (мультимедійна презентація)
2. Говоріння
а) T: Work in pairs. Take turns asking and answering the questions of ex.5; p.66.
б) T: Read the British teenagers’ opinions to their schools. Compare them to your own opinions. (мультимедійна презентація)
ІІІ. Заключна частина уроку.
T: We discussed very important problems today. All the pupils were very attentive and active during our lesson. Now I want you to sum up the lesson.
T: Point your opinions in the table of your impression of the lesson.
1. At the lesson I worked… 2. With my work at the lesson… 3. In my opinion the lesson was… 4. During the lesson I got… 5. My mood became… 6. The material of the lesson was…
I think my today’s mark is… |
actively / not actively satisfied / not satisfied short / long tired / not tired better / worse understandable/ not understandable;
11 10 9 8 7 6 5 4 no mark |
T:Your home task is to write an essay about your attitude to study in our lyceum.
T: I think our guests liked your work at our lesson. Thanks a lot for your work. Be happy! Goodbye! (мультимедійна презентація)