Розробка практичного заняття з теми "Surgical Nursing"

Про матеріал
Методична розробка практичного заняття з теми "Surgical Nursing" містить завдання, які сприяють розвитку лексичної, фонетичної та мовленнєвої компетентностей; формуванню вмінь та навичок роботи з іншомовними текстовими джерелами та поглибленню знань з англійської мови через збільшення словникового запасу.
Перегляд файлу

 

 

КЗ «Чернігівський базовий фаховий медичний коледж»

Чернігівської обласної ради

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Методична розробка практичного заняття з англійської мови для студентів 4 курсу спеціальності «Сестринська справа».

 

Тема: «Surgical Nursing»

 

 

Підготувала викладач Трофимішина Т.М.

 

 

 

Чернігів

2024

 

Методична розробка практичного заняття з англійської мови для студентів 4-го курсу спеціальності «Сестринська справа».

 

Тема заняття:  Surgical Nursing

 

Тип заняття: комбінований.

 

Навчальні цілі заняття:

  1.     сприяти засвоєнню студентами лексики з теми «Surgical Nursing»;
  2.     розвивати навички читання та усного мовлення;
  3.     вчити отримувати та користуватися необхідною інформацією, працюючи з текстами з теми;
  4.     розвивати навички самостійної роботи студентів.

 

Виховна мета:

  1.     виховувати відповідальність за доручену справу, вміння працювати в групах над спільними завданнями;
  2.     розвивати професійні компетенції, любов до обраної професії.

 

Кваліфікаційні вимоги до знань, умінь та навичок:

  1.     знати лексику з теми «Surgical Nursing», зміст тексту «Surgical Nursing»;
  2.     вміти робити повідомлення з теми;
  3.     вміти складати діалоги з теми;
  4.     брати участь у обговоренні теми.

 

Забезпечення заняття:

  1.     мультимедійна презентація з теми «Surgical Nursing»;
  2.     ілюстрації з теми;
  3.     посібник з англійської мови.

 

Роздатковий матеріал:

  1.     картки з текстами «Surgical Nursing»;
  2.     картки з вправами з теми «Surgical Nursing»;
  3.     картки з вправами на закріплення лексики з теми «Surgical Nursing».

Основна література:

  1.     Посібник з англійської мови для студентів 4-го курсу спеціальності «Сестринська справа»;
  2.     Austin D. English for Nurses — Англійська мова для медсестер: підручник. — К.: Медицина, 2009.
  3.     Virginia Evans, Kori Salcido. Nursing (Career Paths), Express Publishing, 2011
  4.     Захарчук І. English. Health. Medicine Publishers, 2006 рік.

Додаткова література:

  1.     «Nursing», «Охford University Ргеss», 2008 рік;

 

ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА І ЗМІСТ ЗАНЯТТЯ

 

з/п

Елементи заняття . Питання для розгляду.

Зміни, доповнення

Час

І.

Організаційний момент:

а) перевірка присутніх;

б) перевірка готовності групи до заняття, зовнішнього вигляду студентів;

перевірка готовності аудиторії.

Відповідає черговий

1 хв.

ІІ.

1.

Основна частина.

Повідомлення теми та мети даного заняття. Мотивація студентів до активної роботи на занятті.

 

Warming up

1 хв.

2.

Активізація лексичних одиниць з теми «Surgical Nursing»:

  1.      translate the words and words-combinations into Ukrainian;
  2.     translate the words and words-combinations into English;
  3.      match the words-combinations;
  4.     fill in the blanks with the necessary terms;
  5.      Повторення назв хірургічних інструментів.

 

Фронтальна робота.

Додаток 1.

8 хв.

3.

Revision.

a) Бесіда з теми «At the Surgical Department»:

1. What patients are there at the surgical department?

2. What do they have or suffer from?

3. How do the nurses prepare surgical instruments?

b) Describe the surgical department.

c) Finish the sentences.

d) Describe the picture.

 

Фронтальна робота.

Додаток 2.

6-7 хв.

4.

Робота з текстами «Surgical Nursing» та «In the Operating Room»:

  1.      read the text;
  2.     suggest the Ukrainian for;
  3.      suggest the English for;
  4.     match the definitions;
  5.      answer the questions;
  6.       say if it is true or false;
  7.     finish the sentences;
  8.     put the sentences in the right order.

Фронтальна робота.

 

12-14 хв.

5.

Обговорення обов’язків хірургічної медсестри, переваг та труднощів цієї професії.

Робота студентів в парах.

6-7 хв.

6.

Повідомлення студентів з теми «Surgical Nursing».

 

3-4 хв.

7.

Рольова гра. (A surgical nurse from the USA has come to our college).

 

3 хв.

8.

Перевірка домашнього завдання. (Dialogues)

Робота студентів в парах.

3-4 хв.

9.

Тестовий контроль рівня знань студентів з теми«Surgical Nursing».

2 variants

10 хв.

10.

Робота з текстом «Nurse’s Work at the Surgical Department». (Кожна група отримує своє завдання до тексту.)

Робота в малих групах.

5-6 хв.

11.

Виконання вправ до тексту:

  1.      finish the sentences;
  2.     fill in the gaps;
  3.      answer the questions to the text;
  4.     do the tests.

Робота в групах.

4-5 хв.

12

Виконання вправ 3.2, 3.4 ст.20-21. (Додаткові вправи).

Робота в парах.

5 хв.

13

Розв’язання кросворда.

Робота в парах.

 

ІІІ.

 

Підведення підсумків заняття. Виставлення оцінок, коментар.

 

3 хв.

IV.

Повідомлення домашнього завдання. (СПР №3 ст.23-24)

 

2 хв.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додатки

 

2. Активізація лексичних одиниць з теми «At the Surgical Department»:

А) Suggest the Ukrainian for;

  • indications for an operation
  • contraindications for an operation
  • to get the patient fit for the operation
  • duty
  • equipment of the surgical block
  • to put the dressing
  • to take out stitches
  • to carry out (to do, to perform) an operation

 

B) Suggest the English for;

  • накласти пов'язку;
  • показання до операції;
  • підготувати пацієнта до операції;
  • знімати шви;
  • протипоказання до операції;
  • обов'язок;
  • обладнання хірургічного блоку;

 

C) Match the words-combinations:

operating room   вводити ліки

monitor a patient   обов'язок

to get the patient fit  операційна

duty                                    проводити операцію

side effects                         підготувати пацієнта

administer medication        побічні ефекти   

to do the operation   контроль за станом пацієнта

 

D) Fill in the gaps:

  1. The operation was postponed as the patient had …
  2. The … of the nurse is to observe post-operative patients.
  3. The surgical nurse works with the anesthesiologist and surgeon to …
  4. You should take out the stitches with …
  5. When the nurse puts the … or changes it she must wear a mask.

(get the patient fit for the operation, dressing, contraindications for the operation, forceps, duty)

 

E) Match the names of instruments for the operation with their translation.

 

1. Scalpel

а) голка

2. Forceps

b) таз

3. Scissors

c) шприц

4. Needle

d) скальпель

5. Syringe

e) мікроскоп

6. Speculum

f) катетер

7. Microscope

g) щипці

8. Basin

h) стіл для інструментів

9. Instrument table

і) дзеркало

10. Catheter

j) ножиці

 

3. Revision:

A)Look at the picture and answer the questions:

  1. What can you see in the picture?
  2. How many operating-tables are there in the operating-room?
  3. What else is there?

C) Finish the sentences:

  1. There is a large ….
  2. In the operating-room there are …
  3. Nurses prepare surgical instruments …
  4. There are different …
  5. They are …

 

  1.               Робота з текстами «Surgical Nursing» та «In the Operating Room»:

A) Read the text:

Surgical nursing is a nursing which focuses on care for surgical patients. Surgical nurses may work in pre or post-operative care units as well as in operating rooms.

A surgical nurse monitors a patient who is about to undergo surgery, confirming that he or she is in good health for the procedure. The nurse may also administer pre-medication, clean the surgical site, prepare the surgical instruments and many surgical nurses also discuss surgeries with their patients so that the patients know what to expect. The surgical nurse works with the anesthesiologist and surgeon to get the patient fit for surgery.

The nurse must closely observe post-operative patients for signs of shock, arrest. The surgical nurse also ensures the wound created by the surgery is intact, and must be knowledgeable in wound care and the care of surgical drains. Surgical nurses are responsible for the management of pain and post-operative nausea and vomiting, which are common post-operative side effects. The surgical nurse is also responsible for giving the patient information on measures necessary to their recovery.

 

B) Suggest the Ukrainian for:

post-operative care units; monitors a patient who is about to undergo surgery; clean the surgical site; ensures the wound created by the surgery is intact; to get the patient fit for surgery; measures necessary to their recovery; gave the patient anasthesia.

C) Suggest the English for:

медсестринство в хірургії; операційна; вводити ліки; готувати хірургічний інструментарій; спостерігати за пацієнтами після операції; післяопераційні побічні ефекти; одягнути халат та рукавички; розпочати операцію; була успішною.

a) Surgical

the use of anaesthetic during a medical operation

b) Operation

 used in or connected with surgery

c) Anaesthesia

 the things that are needed for a particular

 activity

d) Dressing

the process of cutting open a part of a    person's body in order to remove or repair a damaged part

e) Equipment

 a piece of soft material placed over a wound in order to protect it

D) Match the definitions with words.

 

E) Answer the questions:

1. What does surgical nursing focus on?

2.  Where do surgical nurses work?

3. Who does a surgical nurse monitor?

4. What does she administer?

5. Whom does a surgical nurse work with?

6. What patients must the nurse observe?

7. What are they responsible for?

F) Say if it is true or false.

1. Surgical nursing is a nursing which focuses on care for surgical patients.

2. A surgical nurse monitors a patient who is about to undergo electrocardiogram.

3. Surgical nurses are responsible for the management of pain and post-operative nausea and vomiting.

4. The surgeon is also responsible for giving the patient information on measures necessary to their recovery.

 

Text 2

A) Read and translate the text:

IN THE OPERATING-ROOM

I saw some operations during my practice in the operating-room. Yesterday, an ambulance brought a man to our hospital. The patient felt severe abdominal pain. The doctor diagnosed appendicitis. The patient was prepared for the operation and put on the operating-table. The doctor washed his arms and hands, dried them with a sterile towel, put on a gown and gloves. The assistant gave the patient anasthesia. The nurse gave the surgeon a scalpel and he began the operation. It lasted for about an hour and was successful.

B) Finish the sentences:

1. The patient felt severe …

2. The doctor diagnosed …

3. The patient was prepared for the operation and put on ...

4. The assistant gave the patient …

5. The nurse gave the surgeon …

6. The operation was ...

 

C) Put the sentences in the right order:

1. The assistant gave the patient anesthesia.

2. The patient was prepared for the operation and put on the operating-table.

3. The doctor washed his arms and hands, dried them with a sterile towel.

4. The operation was successful.

5. An ambulance brought a man to our hospital.

6. The doctor diagnosed appendicitis.

7. The patient felt severe abdominal pain.

 

5. Speaking:

1. Do you want to work in a surgical department? Why?

2. Do you think it is difficult to work in an operating-room?

3. What are the duties of a nurse?

4. Find advantages and disadvantages of the profession;

 

What is to be a surgical nurse?

For        Against

  1. It’s an interesting and necessary work.
  2. It’s a difficult work.
  3. You work with a surgeon, assist him during the operation.
  4. You help to relieve the people’s suffering.
  5. You take part in life-saving surgical procedures.
  6. It requires long hours.
  7. There are stressful situations.
  8. It’s dangerous as you work with blood and other body fluids.
  9. One mistake during the operation can mean death.
  10. Sometimes you see unpleasant sights.
  11. You can pass the instruments, calculate them.
  12. You have to work with patients who are diagnosed life-threatening conditions.
  13. You receive more money.

14. You help to prepare a patient for a surgery.

 

9. Do the tests:

Variant 1

1. Common post-operative side effects are …

a) nausea and vomiting  b) shortness of breath  c) heart attack

2. The surgical nurse works with the … to get the patient fit for surgery.

a) cardiologist  b) anesthesiologist and therapeutist  c) anesthesiologist and surgeon

3. Operation is the process of  … open a part of a    person's body

a) cutting   b) drainage  c) grafting

4. The surgical instruments must be …

a) secure  b) sterile   c) new

5. The patient had … for an operation.

a) contraindications  b) side effects   c) vomiting

6. The surgical nurses prepare surgical instruments following the rules of …

a) antisepsis  b) hygiene   c) asepsis

7. The nurse must take the swabs with …

a) needle  b) forceps   c) scissors

8. At the surgical department there are patients with … diseases.

a) surgical  b) gastrointestinal   c) nervous

9. The nurse must wear … when she puts the dressing.

a) eyeglasses  b) an apron   c) a mask

10. The patient is … for the operation.

a) life-saving  b) fit   c) urgent

 

Variant 2

1. The nurse must wear … when she puts the dressing.

a) eyeglasses  b) an apron   c) a mask

2. The surgical nurses prepare surgical instruments following the rules of …

a) antisepsis  b) hygiene   c) asepsis

3. At the surgical department there are patients with … diseases.

a) surgical  b) gastrointestinal    c) nervous

4. The surgical instruments must be …

a) secure  b) sterile   c) new

5. The patient had … for an operation.

a) contraindications  b) side effects   c) vomiting

6. The patient is … for the operation.

a) life-saving  b) fit   c) urgent

7. The nurse must take the swabs with …

a) needle  b) forceps   c) scissors

8. Operation is the process of  … open a part of a    person's body

a) cutting   b) drainage  c) grafting

9. Common post-operative side effects are …

a) nausea and vomiting  b) shortness of breath  c) heart attack

10. The surgical nurse works with the … to get the patient fit for surgery.

a) cardiologist  b) anesthesiologist and therapeutist  c) anesthesiologist and surgeon

Keys:

Variant 1        Variant 2

1 – a        1 – c

2 – c        2 – c

3 – a        3 – a

4 – b        4 – b

5 – a         5 – a

6 – c         6 – b

7 – b         7 – b

8 – a         8 – a

9 – c         9 – a

10 – b        10 – c

 

10. Робота в групах з текстом:

Nurse’s Work at the Surgical Department

From my practice at the surgical department I learnt some very important things that I think every nurse must remember:

1. When the nurse puts the dressing or changes it she must wear a mask. 

2. The nurse's fingers must not touch any sterile material. The nurse must take the swabs, dressings or take out the stitches only with forceps.

3. The nurse must keep the wound dry.

Most surgical wounds need careful attention. The nurse who takes care of the wounds must protect them from dust and make the dressing secure.

 

(Кожна група отримує своє завдання до тексту.)

Group 1

a) Finish the sentences using the words-combinations given below:

a) It is important...

It is necessary...

It is dangerous...

It is difficult …

to touch sterile material with fingers; to work in the operating room; to wear a mask; to take out the stitches with forceps.

 

Group 2

b) Translate the expressions

1. The nurse must ... (носити маску, коли міняє пов’язку). 2. The nurse must not ... (торкатися стерильного матеріалу пальцями). 3. The nurse must ... (брати тампони, пов’ язки лише пінцетом). 4. The nurse must ... (захищати рану від пилу).

 

Group 3

c) Answer the questions to the text:

1. What must the nurse wear when she puts the dressing or changes it? 2. What does the nurse have to take the swabs, dressings or take out the stitches with? 3. What do most surgical wounds need? 4. What must the nurse protect the wounds from?

 

Group 4

d) do the tests

1. When the nurse puts the dressing or changes it she must wear a ….

a) mask  b)coat  c)shoes

2. The nurse must take the swabs only with … .

a) fingers  b)syringe  c)  forceps

3. The nurse must keep the … dry.

a) wound  b)fracture  c) equipment

4. Most surgical wounds need ….

a) using a catheter  b) careful attention  c) washing

 

12. Виконання вправ:

a) Fill in the gaps.

1. We should consider____here.

2.The patient needs an_____operation,

3. The immediate operation may be______.

4. The patient is______for operation.

5. There are some______for operation.

6. The operation can't be_________. 

 

  1.      Indications b) Urgent c) Surgery d) Cancelled f) Fit g) Life-saving

 

b) Replace the italicized parts of the sentences with equivalents.

1. Her report was about different complications of diseases.

2. This is obligatory for you.

3. The text was hard to understand.

4. Before the operation the doctor gives the patient anaesthetic.

5. He was lucky in all his beginnings.

6. The injury must be dry.

 

(wound, compulsory, difficult, illness, narcosis, happy)

doc
Додано
25 жовтня
Переглядів
12
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку