Розробка урока англійської мови в 3 класі за темою «Food» за підручником “Zoom 3”

Про матеріал
Розробка уроку для 3-го класу за темою "Food" за підручником "Zoom 3". На уроці учні закріплюють лексику попередніх уроків та граматичні структури There is a(an).../There are some.../ There aren't any....
Перегляд файлу

Розробка урока англійської мови  в 3 класі за темою «Food»

за підручникомZoom 3”

 

Функції предмета:

Навчальні: навчати учнів будувати речення із зворотами there is та there are, словами some та any. Навчати утворювати множину іменників, активізувати знання лексики попередніх уроків та ознайомити з новою лексикою за темою.

Розвивальні: розвивати комунікативні навички( діалогічного мовлення), читання, аудіювання, письма, парної та групової роботи. Розвивати уяву.

Виховні: виховувати увагу, зацікавленість предметом, повагу до однолітків.

Лексико граматичний інвентар: комп’ютер, таблиці, роздатковий матеріал, flashcards, муляжі фруктів та овочів.

Очікувані результати: учні навчаються утворювати множину іменника та вживати звороти there is та there are, слова some та any, розвивають комунікативні навички.

 

Хід уроку

Warming up:

https://www.youtube.com/watch?v=CuI_p7a9VGs 

 

Zoom: Hello, children! Do you remember me?

Children: Yes! You are Zoom.

Zoom: Yes! I like eating and today we’ll speak about…

Children must make up the word from the letters on the board and say: Food!

Main part:

Zoom: Do you remember the name of these food? I name the word and you must turn to this picture.

(A lot of food flash cards are on the walls of class and Zoom name them)

Teacher: Let’s repeat the rule

https://www.youtube.com/watch?v=sCJ_6K4wAk8&t=192s

Zoom: Let’s check, do you remember the rule. How can we make plural? Open your SB page 51 and look at the rule.

Match the pictures from the walls with the words.

Pupils works with flash cards. Then they work in their WB page 44.

https://www.youtube.com/watch?v=yBLWFLVBsZ0

Робота з муляжами-

(Учитель випадково разсипає муляжи із двох коробок:

Кольорові яйця 3, 2, 1, 2 апельсина, два яблука, дві вишні(звязані) два персика окремо ,дві рибини(звязані) дві звязані морквини та картоплини дві окремо.)

Teacher: Oh, can you help me, pupils? I have two boxes: Box1-There is a(an)…….in the box. Box2- There are some……in the box.

I don’t remember what were in these boxes.

(Учні збирають муляжі, кладуть їх у відповідні коробки , складаючи речення )

Pupil1: There are some eggs in the box.

Pupil2: There are some eggs in the box.

Pupil3: There are some apples in the box etc..

Teacher: Why are these eggs so bright? Who knows?

Pupil1: Because it is Easter eggs.

Teacher: Yes! And Ester Bunny brings Ester eggs . Lets rest a little and sing a song.

https://www.youtube.com/watch?v=nfquwFBWPXI

Teacher: Today we speak about there is, there are, some, any and plural. Work in pairs and make up sentences from the puzzles

There are some carrot/carrots in the box.

There are some oranges/orange  in the box.

There are some apple/apples  in the box.

There are some cherry /cherries  in the box.

There are some peaches /peach  in the box.

There are some fish/fishes  in the box.

There are some potatoes/ potato  in the box.

There are some vegetables/vegetable  in the box.

There are some eggs/egg  in the box.

 

https://www.youtube.com/watch?v=GlNbzAGZC2M  (dialogue 2)

Pupils make up their own dialogues

Рефлексія: What can you see in the picture?

(учні описують малюнок із фруктами за допомогою зворотів There is/There are)

Teacher: Thanks for work! The lesson is over.

 

 

 

docx
Додано
13 травня 2020
Переглядів
626
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку