розробка урока Природа, народні традиції та звичаї в повісті М. Гоголя «Ніч перед Різдвом»

Про матеріал
Ознайомити учнів з традиціями і обрядами українського народу в епоху, відображену в повісті «Ніч перед Різдвом», визначити елементи українського фольклору у творі; навчитися добирати потрібну інформацію з різних джерел
Перегляд файлу

Тема. Природа, народні традиції

та звичаї в повісті М. Гоголя

«Ніч перед Різдвом»

Мета:

Навчальна: Ознайомити учнів з традиціями і обрядами українського народу в епоху, відображену в повісті «Ніч перед Різдвом», визначити елементи українського фольклору у творі; навчитися добирати потрібну інформацію з різних джерел.

Розвивальна: розвивати навички усного мовлення, творчої уяви, виразного читання.

Виховна: сприяти вихованню у дітей інтересу до народних традицій, національної культури, формуванню громадянсько-патріотичних почуттів та морально-естетичних ідеалів.

Результат: учень (учениця) знає зміст повісті «Ніч перед Різдвом» і може відтворити основні події твору; виявляє національні традиції та звичаї, елементи українського фольклору, що знайшли відображення у повісті (традиції, символи); висловлює власне враження від прочитаного.

Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу, первинне закріплення знань, умінь, навичок.

Вид уроку: Комбінований.

Обладнання: Текст повісті М. Гоголя «Ніч перед Різдвом», портрет                 М.В. Гоголя; Музика з художнього фільму «Ніч перед Різдвом»  1961 р. композитор Аркадій Філіпенко;  ілюстрації до повісті, створені дітьми; картини художників: Миколи Луговенка «Холодна зима», Сергія Васильківського «Українське село взимку», Юрія Арсенюка «Зима», Івана Вельца «Українська ніч. Зима».

«Різдво! Величне свято серця-

Во ім’я істини і вічності життя”

        М. Бойко, сучасна українська

поетеса.

 

                                  

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

     - Діти, багато людей кажуть, що в різдвяну ніч трапляються з ними різні дива. Ми переконалися в цьому, познайомившись із твором Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі».

     Різдво – свято миру, душевного спокою, відпочинку. Це одне з найсвітліших свят, яке усім християнським світом відзначають з особливим благоговінням.

      Звучить тиха музика з художнього фільму «Вечори на Хуторі біля Диканьки». Учні читають вірш О. Ніколаєнко «Смисл Різдва».

Бувають дні, як одкровення Боже –

Благословіння зоряних небес, -

Коли на себе справжніх ми похожі

І в нас Ісус воістину воскрес.

 

Коли Усе прозоро на світанні,

Як в перші дні творіння на землі

А ми, як діти Єви та Адама,

Шукаєм Бога в ранішній імлі.

 

Коли в душі так ясно, тихо, чисто,

Летять думки, і пада білий сніг,

Зелена зірка світиться перлисто

А час невпинний прискоряє біг.

 

У дні такі Завіт прадавній з Богом

У серці, що відкрилось, ожива…

І ми в собі народжуємось знову

Під знак світлоносного Різдва.

Слово вчителя.

     Наша подорож у дивовижний  Святвечір не закінчилася, вона буде ще цікавішою і захопливішою, адже святкування ми продовжимо в нашій рідній Україні.

     Звучить тиха музика і з'являється портрет М.В. Гоголя та його збірка «Вечори на Хуторі біля Диканьки» (перший кадр із х/ф «Вечори на хуторі біля Диканьки»).

Слово вчителя.

     У різдвяну ніч здійснюються мрії людей. Адже всі вірять у добро, щастя, благополуччя. Невипадково багато поетів, письменників, композиторів і художників зверталися до теми Різдва. Не залишився байдужим до цієї теми визначний письменник, гордість українського народу, оспівувач його традицій і звичаїв – М.В. Гоголь.

     Одна з його повістей так і називається «Ніч перед Різдвом».

Бесіда

     - Які ваші враження від твору?

     - Яким почуттям пройнятий увесь твір?

     Робота з епіграфом

Прочитайте слова епіграфа. Як вони перегукуються з темою уроку? (Різдво, дійсно, є святом серця, душі, перемоги добра над злом в ім’я продовження життя. )

ІІІ. Оголошення теми уроку.

ІV. Сприйняття нового матеріалу. Чим можна пояснити назву твору.

 

VII. Узагальнення

починається повість? Зачитайте.

     - Як описане небо на початку повісті?

 (Небо зоряне і ясне).

     - А чи змінюється стан природи протягом різдвяної ночі?

(Так, опівночі, коли розгулялася нечиста сила, почалася заметіль. Було надзвичайно темно. Але потім знову з'явився місяць, і заметіль ущухла).

     - Яке символічне значення зміни погоди протягом різдвяної ночі у творі?

(Зміна погоди символізує перемогу у творі добрих сил над злими).

     - Який художній прийом допоміг М.Гоголю зробити цей текст казковим, чарівним?

     (Олюднення)

     -Знайдіть і зачитайте приклади використання цього прийому. («глянули зірки», «місяць величаво піднявся…», «місяць заглядав…»).

Завдання учням

     Уявити себе письменниками і створити етюд, який складається всього з одного речення.

     Образи: місяць, небо, зірки.

     Схема: епітет + метафора = ОЛЮДНЕННЯ

Перевірка учнівських робіт.

     - Яка роль описів природи у творі?

(Це найбільш таємнича і прекрасна ніч. Природа сповнена урочистого очікування свята. Під пером М. Гоголя вона ніби оживає. Опис природи створює радісний, урочистий настрій. Різдвяна ніч, саме о цій порі трапляються, як відомо, різні дива).

     - Як ми називаємо зображення природи?

 (Пейзаж)

     - Який ще вид мистецтва, крім художньої літератури, музики може розкрити красу природи?

(Образотворче мистецтво)

Завдання учням.

     Переглянути репродукції картин українських художників, які зображували зимовий пейзаж у різний час доби.

(Микола Луговенко «Холодна зима, Сергій Васильківський «Українське село взимку», Юрій Арсенюк «Зима», Іван Вельц «Українська ніч. Зима».)

     - Яка з репродукцій найбільше підходить до опису природи в повісті М.Гоголя?

 

 

Слово вчителя.

     Картини чудової української природи служать фоном, на якому розгортається дія усіх творів «Вечорів на хуторі біля Диканьки».

     - То яка репродукція підходить більше до опису природи в повісті, на якій присутній сам автор?

(Іван Вельц «Українська ніч. Зима»)

     - Чому саме?

     - Знайдіть і зачитайте слова з тексту, які підтверджують ваші думки.

     Зверніть увагу на ілюстрації учнів до твору. Що саме на них зображено. (Колядники збираються колядувати).

Слово вчителя.

     З перших рядків письменник занурює нас в незвичайну, чарівну атмосферу різдвяної ночі. М.Гоголь, який знав традиції свого народу, з усіма деталями описує святкову ніч.

     - Про яке свято йдеться в повісті?

 (Різдво).

     - Що це за свято?

(Це радісне світле свято, що приносить в душі людей мир, добро та любов до ближнього).

     - А що ви знаєте про традиції святкування Різдва в Україні?

Повідомлення учнів про святкування Різдва українцями.

(Перегляд фрагмента з художнього фільму «Ніч перед Різдвом»)

     -А як святкують Різдво в Диканьці?

Виразне читання уривків.

Слово вчителя.

     У творі ми бачимо молодих парубків і дівчат, які ходять з колядками від хати до хати.

     Є у нашого народу такий давній звичай. Напередодні Різдва, у Святвечір ходити від хати до хати і співати під вікнами колядки.

(Стук у двері. Входять колядники).

Інсценізація обряду колядування.

Колядники виконують пісню «Добрий вечір тобі, пане господарю».

     - Назвіть різдвяні символи, які є у творі.

(Колядки, зірка, яку носять колядники, народні пісні).

     - На вашу думку, Різдво – це свято душі?

Слово вчителя.

     Сорочинці, Миргород, Диканька, Решетилівка… Увесь світ знає тепер ці міста під Полтавою і уявляє їх такими, якими їх побачив один із найвизначніших письменників М. Гоголь. Протягом усього життя це був його рідний дім.

     Закінчилося наше перше знайомство з твором М. Гоголя  «Ніч перед Різдвом». Нехай у кожного з вас залишиться піднесений настрій. Тому пропоную висловити свої враження від уроку.

 V. Підсумки уроку.

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

     Продовжте речення:

     «Найбільше на уроці мене вразило…»

     «Читаючи твір «Ніч перед Різдвом» ми дізнались…»

     « Гоголь дає нам змогу…»

      «Як би не твір «Ніч перед Різдвом», хіба весь світ…» 

Слово вчителя.

     Дійсно, М. Гоголь дає нам змогу краще пізнати народні традиції, побут українського народу, спонукає нас пам'ятати, що серед народів світу нам українцям, Бог дав притулок – Рідну землю, її багатства, чудовий народ, звичаї, які ми повинні пам'ятати і берегти.

VI. Оголошення домашнього завдання.

     Читати епізоди «Оксана перед дзеркалом»

                                «Розмова з ковалем»

                                 «Прихід подруг»

 

docx
Додано
24 березня 2025
Переглядів
145
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку