Тема: Реакції обміну між розчинами електролітів, умови їх перебігу.
Йонно-молекулярні рівняння хімічних реакцій.
Цілі:
Формування ключових компетентностей:
Формування предметних компетентностей: На основі сформованої предметної компетентності щодо електролітів та неелектролітів, можливості дисоціації розчинних солей, кислот та лугів розкрити суть реакцій йонного обміну, з’ясувати умови їх перебігу, формувати вміння складати повні та скорочені рівняння реакцій йонного обміну та пояснювати їхню суть із позицій електролітичної дисоціації; розвивати хімічну мову, виховувати інтерес до хімії.
Обладнання: таблиця розчинності, мультимедійний проектор, комп’ютер, роздатковий матеріал (картки завдання, картки з QR- кодом, наліпки)
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Форми роботи: розповідь, демонстрація, прийом «Експрес-тест», фронтальна, індивідуальна робота, робота в парах.
Реалізація наскрізних змістових ліній:
Хід уроку:
І. Організаційний етап. Привітання та налаштування класу на робочий настрій. Складення основних правил роботи на уроці.
II. Актуалізація опорних знань.
Інтерактивна вправа «Так – ні».
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Людина, яка не тільки знає, а й дотримується правил, та ще й володіє якостями нашої дивовижної формули може досягти надзвичайних висот.
Прикладом такої особистості був видатний італійський художник Джованні Баттіста Тьєполо, він створив полотно «Бенкет Клеопатри». В основі сюжету картини лежить легенда, згідно з якою Клеопатра уклала з Марком Антонієм парі, що вона зможе витратити 10 мільйонів сестерцій (значна сума грошей) за раз.
Цікаво, що архітектура і наряди на картині Тьєполо "Банкет Клеопатри" не відповідають тій епосі, про яку йдеться мова. Це не було пов'язано з тим, що Тьєполо не знав, які були архітектура і наряди під час перебування Клеопатри і Марка Антонія. Він просто ігнорував це - ймовірно, намагаючись передати суть легенди, хімічну властивість речовини та знання Клеопатри.
Римський філософ Пліній Старший (23-79рр. н.е.) описував у своїй "Природній історії" цю легенду наступним чином: "Клеопатра веліла, щоб слуги поставили перед нею посудину з оцтом. Вона зняла сережку, витягнула з неї перлину і кинула її в оцет, спочатку келих наповнися піною, а перлина почала зменшуватись в розмірах, а коли розчинилася повністю, Клеопатра впевнено випила напій ".
Проблемне питання:
Якими ж знаннями володіла Клеопатра,щоб виграти це парі?
Чи зможемо ми відтворити таку реакцію але з інших речовин, адже ми не маємо перлини? Як ви мабуть вже здогадалися мова йде про реакцію обміну, а ось яку саме та умови перебігу цієї реакції ми дізнаємось сьогодні на уроці.
ІУ. Оголошення теми і мети уроку:
Отже тема нашого уроку «Реакції обміну між розчинами електролітів, умови їх перебігу. Йонно-молекулярні рівняння хімічних реакцій».
Давайте спробуємо сформулювати якої мети необхідно досягнути на сьогоднішньому уроці?
- Дізнатися що таке реакції йонного обміну.
- Визначити умови перебігу реакцій.
- Навчитися складати йонно-молекулярні рівняння хімічних реакцій.
Для того щоб нам легше було працювати необхідно пригадати що нам вже відомо про йони, електроліти та дисоціацію. Я вам пропоную пройти «Експрес-тест». Час на виконання 5 хвилин, тільки одна правильна відповідь.
А. Неелектроліти Б. Катіони
В. Електроліти Г.Аніони
2. Позитивно заряджені йони – це
А. Радикали Б. Катіони
В. Молекули Г.Аніони
3. Серед запропонованих формул, оберіть формулу електроліту:
А. С2Н5ОН Б. BaCl2
В. MgO Г. CO2
4. Вкажіть електроліт, який дисоціює ступінчасто:
А. HNO3 Б. H2SO4
В. CuCl2 Г. HCL
5. Вкажіть формулу Гідроксид-йону:
А. Н+ Б. ОН-
В. Н3О- Г. NН4+
6. Неелектролітом є …
А. кухонна сіль Б. цукор
В. хлорид на кислота Г. натрій гідроксид
Обміняйтесь будь ласка роботами зі своїми відповідями, та оберіть ручку або олівець іншого кольору. Перевіряємо правильність відповідей вашого сусіда. Після перевірки повертаємо роботи власникам.
Велика кількість хімічних реакцій перебігає в розчинах. Оскільки електроліти в розчинах розщеплюються на йони, то й реакції між електролітами в розчинах відбуваються за участі йонів.
Спробуємо скласти рівняння для реакції аналогічній тій що провела Клеопатра, та з’ясуємо умову реакції. (перегляд відео фрагменту 1)
Nа2СО3 + 2НCl = 2NаCl + Н2О + СО2
2Nа+ + СО3 2- + 2Н+ + 2Cl- = 2Nа++ 2Cl- + Н2О + СО2↑
СО3 2- + 2Н+= Н2О + СО2↑
Як ми з вами бачили та підтвердили рівнянням реакції внаслідок взаємодії натрій карбонату з кислотою виділився газ, отже першою умовою перебігу реакції є виділення газу.
Чи може бути одна умова перебігу реакції? Звісно ні
Перегляд відео фрагменту 2
FeCl3 + 3NaOH = Fe(OH)3↓+ 3 NaCl
Fe3+ + 3Cl-+ 3Na++3OH- = Fe(OH)3↓+ 3 Na++3Cl-
Fe3+ +3OH- = Fe(OH)3↓
Ще однією умовою перебігу реакції є випадіння осаду.
І останньою умовою перебігу реакції є утворення води або слабкого електроліту. Перегляд відео фрагменту 3.
NaOH+ НCl = NаCl + Н2О
Nа+ +OH-+ Н+ + Cl- = Nа++ Cl- +Н2О
OH-+ Н+= Н2О
Висновок: Реакції йонного обміну – це реакції між розчинами електролітів.
Умовами перебігу реакцій є:
Повернемось до нашого питання. Як ви вважаєте, чи дійсно Клеопатра змогла провести цю реакцію? Яку реакцію вона використала для того щоб виграти парі? Чи можливо провести аналогічну реакцію не маючи перлини?
IV. Закріплення вивченого матеріалу. Робота в групах.
На столах є роздатковий матеріал картки – завдання, учні працюють в групах, виконуючи разом 2 завдання. Час виконання 5 хвилин.
1 варіант
А) Nа2СО3 + Н2SO4 = Nа2SO4+ Н2О + СО2↑
2Nа+ + СО3 2- + 2Н+ + SO42- = 2Nа++ SO42-+ Н2О + СО2↑
СО3 2- + 2Н+= Н2О + СО2↑
Б) Nа2СО3 + Н2SO4 = Nа2SO4+ Н2О + СО2↑
Nа2+ + СО3 2- + Н2+ + SO42- = Nа2++ SO42-+ Н2О + СО2↑
СО3 2- + Н2+= Н2О + СО2↑
В) Nа2СО3 + Н2SO4 = Nа2SO4+ Н2О + СО2↑
2Nа+ + СО3 2- + 2Н+ + SO42- = 2Nа++ SO42-+ Н2О + СО2↑
2Н+ + SO42- = Н2О + SO42-
BaCl2 + H2SO4 =
2 варіант
А) К2СО3 + Н2SO4 = К2SO4+ Н2О + СО2↑
2К+ + СО3 2- + 2Н+ + SO42- = 2К++ SO42-+ Н2О + СО2↑
СО3 2- + 2Н+= Н2О + СО2↑
Б) К2СО3 + Н2SO4 = К2SO4+ Н2О + СО2↑
К2+ + СО3 2- + Н2+ + SO42- = К2++ SO42-+ Н2О + СО2↑
СО3 2- + Н2+= Н2О + СО2↑
В) К2СО3 + Н2SO4 = К2SO4+ Н2О + СО2↑
2К+ + СО3 2- + 2Н+ + SO42- = 2К++ SO42-+ Н2О + СО2↑
2Н+ + SO42- = Н2О + SO42-
Nа2СО3 + H2SO4 =
3 варіант
А) 2NaOH + Н2SO4 = Na2SO4+ 2Н2О
2Na+ + 2OH- + 2Н+ + SO42- = 2 Na ++ SO42-+ 2Н2О
2OH- + 2Н+= Н2О
Б) 2NaOH + Н2SO4 = Na2SO4+ Н2О
Na2+ + OH2- + Н2+ + SO42- = Na2+ + SO42-+ Н2О
OH2- + Н2+= Н2О
В) 2NaOH + Н2SO4 = Na2SO4+ 2Н2О
2Na+ + 2OH- + 2Н+ + SO42- = 2 Na ++ SO42-+ 2Н2О
2Na+ + SO42- = 2 Na ++ SO42-
Cu(OH)2 + H2SO4 =
V. Підведення підсумків уроку:
Що для вас було на уроці цікавим?
З якими труднощами ви зіткнулись на уроці?
Пам’ятайте знання з хімії можуть допомогти вам у незвичайній ситуації, наприклад виграти парі яке увійде в історію!
VІ. Д/З
§ 12, опрацювати
Впр 148 ( г, д) с.75
|
Джованні Баттіста Тьєполо «Бенкет Клеопатри»
|
Відео-фрагменти хімічних реакцій
|
|
Гра «Перщий мільйон» (додаткові бали)
|
|