Розробка уроку англійської мови у 5 класі

Про матеріал
Мета даного уроку - закріпити вивчені лексичні одиниці та граматичні навички: конструкції there is, there are, займенники much, many, any, some, злічувані та незлічувані іменниики.
Перегляд файлу

План-коспект, англійська мова, 5 клас

Healthy food

Мета: збагачувати словниковий запас учнів із теми «Продукти харчування»,

формувати навички здорового харчування, закріпити отримані знання з теми.

Обладнання: підручник, картки.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Привітання. Повідомлення теми та мети уроку

T. Today’s summary lesson.You will have independent work.

Перевірка домашнього завдання

Постер «Їжа» — перевірка виконання завдання (презентація постерів учнями або групами учнів).

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Перевірка сформованості навичок слухання

  1. Let’s listen a dialogue and do the task.

At the restaurant

Waiter: Hello.

Jamie: Hi. A table for two, please.

Waiter: Of course. Over here, please. Here’s the menu.

Sally: Thank you. (pause)

Waiter: Are you ready to order?

Sally: Yes, we are.

Waiter: What would you like for your starter?

Jamie: I’d like French onion soup, please.

Sally: And I’ll have a tomato salad, please.

Waiter: And for your main course?

Jamie:Mmm, I’m not sure. I don’t know whether to have the steak or Thai chicken.

Sally: Oh, I’d like the Thai chicken and rice please.

Jamie: OK, me too.

Waiter: So that’s two Thai chicken and rice. What would you like to drink?

Jamie: I’ll have a fresh orange juice and ...

Sally: I’d like some mineral water, please.

www.learnenglishteens.britishcouncil.org/skills/listening-skills-practice/eating-out

  1. Say if the sentences are true or false.
  1. Jamie asked for a table for three.
  2. Sally wanted a cheese salad for a starter.
  3. They ordered two Thai chicken and rice.
  4. Sally chose a mineral water for a drink.
  1. Let’s do the task 2, page 102 orally.

Independent work

  1. Choose the correct variant – is/are. Circle the right word (2 бали).

There is/are some rice on the plate.

There is/are some milk in the bottle.

There is/are some bananas in the bag.

There is/are water in the bottle.

There is/are eggs in the fridge.

There is/are oil in the bottle.

  1. Choose the correct variant – many/much. Circle the right word (2 бали).

There is many/much water.

There is many/much sugar.

There are many/much sweets.

There are many/much cakes.

There is many/much fish.

There are many/much carrots.

  1. Translate words and write (2 бали).

carrot –

cherry –

tomato –

salad –

fish –

ice-cream –

water –

oil -  

  1. Complete the sentence (2 бали).

Fruit, vegetables, milk, eyes, meal

  1. ____________, _______________________, brown bread are rich in vitamins.
  2. Breakfast is the main___________________.
  3. Vitamins are important for our skin and ________________.
  4. We can find minerals in eggs, ___________ and in vegetables.
  1. Fill in the gapes – any or some (4 бали).
  1. My sister has __________ sweets.
  2. I want to buy __________ eggs.
  3. Is there __________ tea in your cup?
  4. Do you know __________ funny stories?
  5. We don’t have __________ cheese.
  6. He doesn’t have __________ butter.
  7. I bring __________ bread.
  8. Do you have __________ bacon?

 

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Підбиття підсумків уроку

Домашнє завдання exc.1b,c, p.110.

docx
Додано
1 лютого 2021
Переглядів
298
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку