Розробка уроку англійської мови в 6-А класі на тему: “Travelling. Means of transport”

Про матеріал
Тема: Travelling. Means of transport. Мета: формувати лексичні навички учнів; розвивати уміння школярів в читанні тексту про подорож; ознайомити з різними видами подорожування; удосконалювати вміння учнів у діалогічному мовленні; формувати вміння вести дискусію ; розширити світогляд учнів щодо особливостей подорожування; розвивати аналітичне мислення, грамотність у побудові запитань; виховувати позитивне ставлення до подорожування та вивчення англійської мови; виховувати всебічно розвинену особистість через отримання інформації. Обладнання: інтерактивна дошка, підручник, роздавальний матеріал, ілюстративний матеріал засобів пересування, мультимедійна презентація, Тип уроку: урок удосконалення мовленнєвих компетентностей
Перегляд файлу

Результат пошуку зображень за запитом "travelling" 

Пересадівська ЗОШ І-ІІІ ст.

Воскресенської селищної ради

 

 

Розробка уроку

англійської мови в 6-А класі

на тему:

Travelling. Means of transport

 

 

 

Підготувала :

вчитель англійської мови

Лупол Катерина Іванівна

 

Тема: Travelling. Means of transport.

Мета:  формувати лексичні навички учнів; розвивати уміння школярів в читанні тексту про подорож; ознайомити з різними видами подорожування; удосконалювати вміння учнів у діалогічному мовленні; формувати вміння вести дискусію ; розширити світогляд учнів щодо особливостей подорожування; розвивати аналітичне мислення, грамотність у побудові запитань; виховувати позитивне ставлення до подорожування та вивчення англійської мови; виховувати всебічно розвинену особистість через отримання інформації.

Обладнання: інтерактивна дошка, підручник,  роздавальний матеріал, ілюстративний матеріал засобів пересування, мультимедійна презентація,

Тип уроку: урок удосконалення мовленнєвих компетентностей

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

  • Greeting

T: Good morning, students.

Ss: Good morning, teacher.

T: Nice to see you.

Ss: Nice to see you too, teacher.

T: How are you today?

Ss: We are fine, thank you.  

  • Phonetic drill

T: Let’s wake our tongues up. Today we are going to practice sounds [k], [p], [t]. We should pronounce them with some aspiration.

[k] : truck, take, book a ticket

[p] : plane, ship, trip

[t] : taxi, travel, train, tram

 

 

  • Aim

T: Look at the screen, you can see a picture. So what do you think about the topic of our lesson? What is it! You are quite right. It is travelling and means of transport.

T: Today, we are going to speak about means of transport and reasons of travelling. You’ll also practice your skills in speaking and reading, listening and writing. I wish you good luck.

  • Warming up

T: What means of transport do you know? Look at the screen and name them, please.

ІІ. Основна частина уроку

  • Vocabulary practice

T: What means of transport can we travel by? Look at the blackboard, unscramble and write them down. (Mind Map “We can travel by”)

Now answer my questions.

  1. What means of transport do you usually travel by?
  2. What means of transport do you sometimes travel by?
  3. What means of transport do you never travel by?

T: We can travel by different means of transport and I want to know why people travel. At home you should read a text “What is travelling” (ex. 1, p. 144) and underline the reasons of travelling. Name them, please, and add your own ones. (to see and learn lots of things, to study geography, to get to know and understand people, to see other countries and continents, cities and towns + to study, on business, to rest and for pleasure)

  • Listening

T: And now it is time for practicing your listening skills. Before listening say what your favourite way of travelling is.

T: Listen to the story and find out what way of travelling Mrs Smith has chosen.

Ss: She has chosen ____________________

T: Choose if the sentences are true or false. (Plickers)

  1. The Smiths have decided to visit their uncle.
  2. Aunt Emily lives in Liverpool.
  3. When we travel by train we’ll get speed and comfort.
  4. It is hot on a train in summer.
  5. The quickest way of travelling is by plane.
  6. Planes fly in any weather.
  7. They’ll go to Liverpool by train.
  • Physical Activity

T: I see you are a bit tired. Let’s have a rest and do some physical activity “Shake it out”   

  • Speaking

T: It is time for work in pairs (cards). You should make up a dialogue and act it out. 

ІІІ. Заключна частина уроку

  • Reflection

T: Now we’ll sum up our lesson and do it in a form which is called “cinquain”. Let’s learn the rules of such a form.

 

Structure of “cinquain

1 line: theme (the main word)

2 line: two adjectives

3 line: three verbs (actions of the main word)

4 line: a sentence (quotation on the topic)

5 line: synonym / antonym of the main word.

 

T: Our main word is “Travelling”.  You should try to use different notions connected with it in order to this structure.

 

  • Homework

T: Your home task is exercise 5 page 150.

 

  • Summarizing

T: Our lesson is over. Did you like it?

 

 

 

 

 

 

You have just come back from a vacation at the seaside and you didn’t like it. The plane was late, the weather was bad, and the hotel wasn’t good because there were too many people.

Ask  and answer in pairs:

 

  • Where have you been?
  • __________________________________________________
  • What means of transport did you travel by?
  • __________________________________________________
  • Did you like your vacation and why?
  • ____________________________________________________________________________________________________

 

 

You have just come back from a vacation in the mountains and you enjoyed it very much. The travel by train was comfortable, the hotel was very nice, the weather was warm and there weren’t many people.

Ask  and answer in pairs:

 

  • Where have you been?
  • __________________________________________________
  • What means of transport did you travel by?
  • __________________________________________________
  • Did you like your vacation and why?
  • ____________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конец формы 

docx
До підручника
Англійська мова (6-й рік навчання) 6 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
26 березня 2019
Переглядів
2294
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку