Тема: Десятковий дріб. Порівняння десяткових дробів
Мета: Навчальна: продовжувати формувати в учнів поняття про десятковий дріб; запис та читання десяткових дробів; формувати поняття порівняння десяткових дробів та правила порівняння десяткових дробів; уміння порівнювати десяткові дроби ; формувати між предметні зв’язки
Розвивальна: розвивати пам'ять, логічне мислення, розумові здібності,пізнавальну активність
Виховна: виховувати в учнів відповідальність за результати навчальної праці, наполегливість, працелюбність
ключові компетентності: математична компетентність оперувати числовою інформацією;
спілкування державною мовою — чітко, лаконічно та зрозуміло формулювати думку, аргументувати, доводити правильність тверджень;
уміння вчитися впродовж життя — аналізувати результати своєї навчальної діяльності.
Обладнання: підручники, робочі зошити, дошка, ноутбук, проектор
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
I. Організаційний етап
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку
II. Перевірка домашнього завдання
Учні перевіряють домашнє завдання,виконують самоперевірку з оцінюванням
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
Слово вчителя
IV. Актуалізація опорних знань
«Мікрофон»
1) Які дроби називаються десятковими?
2) Як записати звичайний дріб, знаменник дробової частини якого – розрядна одиниця 10, 100, 1000… у вигляді десяткового дробу?
3) Які розряди містить ціла частина дробу?
4) Які розряди містить дробова частина?
Математичний диктант
Запишіть десяткові дроби
9 цілих 3 десятих;
12 цілих 5 сотих;
6 десятих;
12 цілих 34 тисячних;
144 цілих 14 сотих;
123 цілих 19 тисячних;
12 сотих;
2 сотих;
3 тисячних;
9 цілих 12 десятитисячних;
156 цілих 28 тисячних;
7 цілих 83 сотих
V. Пояснення нового матеріалу
1. Властивість десяткового дробу.
Якщо до десяткового дробу дописати справа нуль (або декілька нулів), то дістанемо дріб, який дорівнює даному.
Якщо десятковий дріб закінчується нулями, то ці нулі можна відкинути й дістанемо дріб, який дорівнює даному. ;
2. Порівняння десяткових дробів.
Десяткові дроби записують за тими ж правилами, що й натуральні числа. Тому порівнювати десяткові дроби можна за правилами,
аналогічними до правил порівняння натуральних чисел.
Ціла частина першого дробу дорівнює 14, а другого — 11. Оскільки 14 > 11, то 14,9 > 11,48.
Дроби 15,63 і 15,17 мають однакові цілі частини, але перший з
них має більше число десятих: 6 > 2. Тому 15,63 > 15,17
Дроби 15,41 і 15,43 мають однакові цілі частини й однакове число десятих. Проте перший з них має менше число сотих (1<3), тому 15,41 < 15,43.
Порівняємо дроби 5,42 і 5,424. Запишемо перший дріб так:
5,42 = 5,420. Оскільки 5,420 < 5,424, то 5,42 < 5,424.
Отже, з двох десяткових дробів більший той, у якого
більша ціла частина.
Якщо десяткові дроби мають однакові цілі частини, то більшим буде той дріб, у якого більше число десятих; якщо число десятих однакове, то більшим буде той дріб, у якого більше число сотих, і т. д.
Фізкультхвилинка
Слухати ми перестали
I тепер вci дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо вправу починати.
Руки вгору, руки вниз,
I легесенько прогнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.
VI.Формування вмінь
Учні ланцюжком, по варіантах, виконують завдання на порівняння десяткових дробів, записані на дошці.
І-В
6,4 і 8,2
17,1 і 16,9
10,2 і 10,8
13,25 і 13,21
5,4 і 5,42
2,47 і 2,387
0,4 і 0,09
0,1 і 0,076
19,68 і 19,680
ІІ-В
3,5 і 3,8
8,4 і 6,7
10,4 і 10,04
32,72 і 32,823
0,97 і 1,1
9,9 і 7,999
0,07 і 0,003
385,0983 і 385,09
8632,17 і 8632,1700
Необхідно розв’язати наступні вправи із підручника (авт.. О.Істер): 1181, 1185, 1190, 1193
Вправа 1180.
Запиши десяткові дроби в порядку зростання: 0,303; 3,303; 0,0303; 303; 0,333; 3,03
Відповідь. 0,0303; 0,303; 0,333; 3,03; 3,303; 303;
Вправа 1185.
Назви три десяткових дроби, які на координатному промені містяться між числами 4 і 5,7.
Відповідь. 4,2; 4, 981; 5,664.
Вправа 1190.
Назви всі натуральні числа, які на координатному промені містяться між числами:
Вправа 1193. (самостійно)
Заміни зірочку такою цифрою, щоб нерівність була правильною. Перелічи всі можливі випадки:
VIІ. Подсумок уроку. Домашнє завдання
Сьогодні на уроці ви: