Матеріали уроку призначені, щоб активізувати країнознавчі знання й мовні вміння учнів; удосконалювати навички читання і говоріння; розвивати навички колективної роботи, логічне мислення, навички усного ситуативного говоріння; формувати соціокультурну компетенцію.
Розробка уроку з англійської мови
для 5 класу
«My native town Svatove»
Підготувала: Дудка М.Г.
Тема: Моє рідне місто Сватове . My native town Svatove.
Мета: - активізувати країнознавчі знання й мовні вміння учнів; удосконалювати навички читання і говоріння; розвивати навички колективної роботи, логічне мислення, навички усного ситуативного говоріння; формувати соціокультурну компетенцію;
Обладнання: краєвиди м.Сватове, роздавальний матеріал, презентація в power point до уроку
Хід уроку.
І. Підготовка до сприймання іншомовного мовлення.
1.1. Організаційний момент.
Good morning! I am glad to see you! How are you?
I am happy that everything is all right with you and I hope you will be energetic, active and supportive at the lesson.
1.2. Оголошення теми, мети уроку
Today we continue to speak about Ukraine, our Motherland, mainly about our native town Svatove. We have to generalize and enlarge our knowledge on the topic, to improve speaking and reading comprehension skills. You should be able to operate the facts about our native land.
1.3. Мовленнєва зарядка
1)Translate the words
1.Post office
2.Monument
3.Church
4.Museum
5.Travel agency
6.Fountain
2)Please, translate the sentences orally.
1.У нашому місті є 5 шкіл.
2.У нашому місті є велика площа.
3.У нашому місті є музей.
4.Є чудова церква у центрі нашого міста.
5.Є декілька туристичних агентств у нашому місті.
II Основна частина уроку
2.1. Словникова робота
Teacher: Do you know the saying «Home, sweet home»? We say it about the place we live in, about the people we live with, our family. At our lesson today we are going to speak about these things.
2.2 Бесіда з учнями.
Where do you live?
Is it a village, a town or a city?
What street do you live in?
Do you live in a house or in a flat?
Is it comfortable?
Who do you live with?
Do you love your home?
Reading
2.3.1 Pre-ReadingActivity. Етап підготовки до читання.
a) Активізація в мовленні учнів ЛО
Match the words with their translations.
Five- storeyed щоденні події
merigolds майже такий же
have a chat тюльпани
typical типовий
peaceful п’ятиповерховий
tulips мирний
almost the same побалакати
everyday events чорнобривці
2.3.2 Reading. Етап читання.
a) Читання тексту мовчки
HomeTown
Imagine a small town in the east of Ukraine in the middle of spring. The streets are sinking in chestnut blossom. Five- storeyed buildings are hiding behind green trees. This is the centre of a small town Svatove.
The people who live in these buildings know each other well. Grandmas often sit on the benches and talk about everyday events. Grandpas play chess or domino. Young mothers walk with their children in the park . Schoolboys always play football in the yard and girls jump over rubber strips. Mothers and fathers come from work and stop for a minute to have a chat and rest. This is a typical late afternoon in quiet Svatove area.
Svatove is a really nice and peaceful town. This is a good place for family life. People get married, have babies, then children start schools, leave them at the age of 17. After that they leave home and go to universities in the cities. This is the town where men get jobs at the oil-producing plant or start small businesses. Women work in shops, banks, schools or sell things on the market.
Fifty years ago life was almost the same. People worked, spent time with families and friends. But one special thing is still the same - Svatove is the town of flowers. Red tulips blossom in spring. Beautiful colourful roses and orange merigolds are all over the town in summer and autumn. People love their town very much.
b)Читання вголос окремих абзаців
Read about …
Вікторина «Я люблю своє місто»
Етап перевірки розуміння змісту тексту.
Робота в групах: учні поділяються на окремі групи (команди) і намагаються якнайшвидше виконати завдання з опорою на текст і отримати більше балів. Команда з найбільшою кількістю балів отримує перемогу і титул знавця рідного міста.)
а) Match the collocations
Special, home, chat, good, football, small, five-storeyed, everyday, schools
1. … town
2. … buildings
3. … events
4. play….
5. have a ……….
6. a ……place for
7. leave …….
8. work in ………
9. …. Thing
b) Choose the correct words
a)east b)west c)north-west
2. The 5-storeyed buildings are in the…
a) city b)village c)centre of town
3. Grandmas often…
a)play chess b)chat c)listen to the radio
4. Svatove is… town.
a)nice and quiet b)nice and noisy c) nice and quite big
5. Men work in …
a)shops and market b) oil-producing plant c) small business.
6. There are… in Svatove.
a)many people b) flowers c) chestnut trees
c) Say true or false
Усне мовлення
3.1 Imagine the following situation. Nikita is a guide. Ask him some guestions about Svatove.
З кожної команди по одному учаснику виходять до дошки і дають відповіді на запитання, а решту учасників задають запитання. Бали команди отримують і за правильні запитання , і за правильні відповіді.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Summarizing
1. Підведення підсумків конкурсу
Визначення та нагородження переможців.
2 . Підведення підсумків уроку.
На основі опрацьованого тексту написати есе “ My native town”