Клас_____ Дата___________
Тема: Подорож. Способи подорожування.
Цілі: формувати навички монологічного та діалогічного мовлення, активізувати вживання лексики з теми, формувати навички вживання граматичних структур типу Present Perfect; удосконалювати загально-навчальні вміння: культуру мовлення, чіткість і точність думки, критичність мислення.
Предметні та ключові компетентності:
Обладнання: підручник, матеріали до завдань.
Очікувані результати: учні вмітимуть вживати лексику теми в усному мовленні.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання
T. Good morning, dear children! I am glad to see you at our lesson. I hope you are in a good mood today and you are ready for the lesson.
Повідомлення теми та мети уроку
So, what are we speaking about today? Yes, we continue our work on the topic “Travelling and Transport”. We shall review the material we have learned this month: the vocabulary on the topic “Travelling”, grammar structures with Present Perfect.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Складання учнями mind-map
Учитель роздає картки для самостійної роботи і читає текст. Учні уважно слухають. У зразках тексту пропущені певні слова, які учні повинні вписати. Після прослуховування учні читають текст ланцюжком.
Картка для учнів
Travelling
1. Travelling is very popular nowadays. Go to a ... station, a port or an airport in our country or abroad and you will see hundreds of people who want to go as quickly as possible.
2. The fastest way of ... is ... plane. With a modern airliner you can travel in one hour to a place which takes a day ... by train.
3. Travelling ... train is slower than by plane, but it has it’s ... . There are sleepers and dinning-car in passenger trains which make even the longest ... enjoyable.
4. Some people like to ... ship and enjoy a sea ... or a river trip. Many people like to travel ... car. It also has its ...; you will never miss the train, ship or plane; you can make your own time-table. ... by car is popular for pleasure trips.
Перевірка розуміння прослуханого
1. Travelling is very popular nowadays. Go to a railway station, a port or an airport in our country or abroad and you will see hundreds of people who want to go as quickly as possible.
2. The fastest way of travelling is by plane. With a modern airliner you can travel in one hour to a place which takes a day to travel by train.
3. Travelling by train is slower than by plane, but it has it’s advantages. There are sleepers and dinning-car in passenger trains which make even the longest journey enjoyable.
4. Some people like to travel by ship and enjoy a sea voyage or a river trip. Many people like to travel by car. It also has its advantages; you will never miss the train, ship or plane; you can make your own time-table. Travelling by car is popular for pleasure trips.
4. Уведення нової лексики С. 154.
5. Аудіювання, читання Впр. 1, с. 153.
Говоріння, робота в парах Впр. 3, с. 154.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Підбиття підсумків уроку
Т. So at this lesson we’re done a lot. I guess you have found this lesson exciting. Let’s come back to the beginning of the lesson and say what you can do. Thanks for your hard work at the lesson. I should say you worked well and were very active. The lesson is over. Good-bye!
Домашнє завдання
Впр. 3, с. 154 (письмово).