9 клас Дата___________
Тема: Фотосинтез: світлова і темнова фаза.
Мета: освітня: розглянути особливості механізмів процесів фотосинтезу та значення процесів фотосинтезу для життєдіяльності організмів;
розвивальна: розвивати вміння знаходити взаємозв’язки між об’єктами вивчення та вміння аналітично мислити;
виховна: виховувати етично-ціннісне ставлення до природи, розуміння що наша планета єдине ціле.
Очікувані результати: учні характеризують процеси фотосинтезу, називають органели клітин у яких відбувається фотосинтез, оперують термінами фотосинтез, пластиди.
Обладнання: зошит, підручник, роздавальний матеріал, комп’ютер, телефони, дидактична гра-пазли «органели клітини»
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
Привітання.
Перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку (Бесіда)
IІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів (запитання проблемного характеру та використання пазлів «Органели клітини»)
ІV. Засвоєння нового матеріалу
Короткі повідомлення учнів з історії відкриття фотосинтезу:
Аристотель - «Ґрунтова теорія живлення рослин»
Ван Гельмонт - «Водна теорія живлення рослин»
Джозеф Пристлі - «Повітряна теорія живлення рослин»
К.А.Тімірязєв – «Значення світла для процесу фотосинтезу»
Фотосинтез – це процес утворення органічних сполук з неорганічних завдяки перетворенню світлової енергії в енергію хімічних зв’язків.
У результаті фотосинтезу з вуглекислого газу й води з допомогою сонячної енергії утворюються вуглеводи. Цей процес складається з двох основних фаз – світлової і темнової.
Фаза |
Де і коли відбувається |
Процеси |
Світлова |
У мембрані тилакоїдів хлоропластів, тільки на світлі |
НАДФ++ Н+ + 2е- НАДФ·Н
АДФ +Ф АТФ |
Темнова |
У стромі хлоропластів; світло не потрібне |
За наявності СО2, енергія АТФ, НАДФ·Н і сполук, що утворилися у світловій фазі, відбувається приєднання Гідрогену до СО2,який надходить до хлоропластів із довкілля. Через низку послідовних реакцій (цикл Кальвіна) за участю специфічних ферментів утворюються різноманітні сполуки, основою з яких є глюкоза |
Сумарне рівняння фотосинтезу: 6 СО 2 + 6 Н 2 О → С6 Н 12 О6 + 6 О 2 ↑
|
Загальна схема фотосинтезу.
Біологічне значення фотосинтезу.
V. Узагальнення і систематизація знань
Виконайте тести за допомогою мобільних телефонів та посиланням наданим вчителем
VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати §16 запитання 1-7 ст. 71