Розробка уроку інформатики
на тему:
“Бази даних. Побудова запитів”
|
|
|
Розробила:
вчитель інформатики Панківського НВК
Ілінчук Антоніна Анатоліївна
|
|
|
|
|
Аннотація
Дана методична розробка уроку на тему «Бази даних. Побудова запитів» допоможе з легкістю засвоїти, як теоретичну так і практичну частини теми.
Урок складається з актуалізації знань, що містить опитування учнів у вигляді гри; мотивація знань, містить пояснення актуальності використання теми побудови запитів у базі даних; засвоєння нового матеріалу та алгоритм побудови запитів, дають змогу доступно засвоїти та зрозуміти їх побудову .
Метою створення даного уроку являється покращення засвоєння, як теми в цілому, так і нового матеріалу. Учні можуть позмагатися між собою, повторюючи вивчений матеріал, що активує не тільки бажання відповідати правильно, але і першим, щоб заробити бали (тренують швидкість реакції). Протягом всього уроку діти мають можливість сприймати інформацію, як на слух, так і наочно, залучаючи зорову пам’ять ( весь урок супроводжується презентацією).
Мета уроку:
-
Познайомити учнів з етапами хода уроку.
-
Формувати вміння та навики побудови різноманітних запитів по заповненій Базі даних.
-
Розвивати логічне мислення, пам’ять, точність.
-
Формувати повагу один к одному, до викладача.
-
Форматувати охайне відношення до техніки.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання уроку:
-
Комп’ютер;
-
Мультимедійний проектор;
-
Пакет програм MS Office, MS Access;
-
Презентація;
-
Інструктивні карти.
Методи: словесно-наочний і практичний.
ХІД УРОКУ
Урок проходить у декілька етапів:
-
Організаційний момент.
-
Актуалізація опорних знань (даний етап містить у собі фронтальний опит учнів з теми ”Бази даних” у вигляді гри).
-
Мотивація учбової діяльності (розповідь викладача про область використання та потрібність побудови запитів у житті).
-
Викладання нового матеріалу (розповідь викладача про етапи та алгоритм побудови запитів).
-
Закріплення знань з побудови запитів (учні обирають варіант шляхом жеребкування, займають місця за комп’ютером та будують запити за раніше створеною БД).
-
Підсумки уроку (по черзі виводяться на екран роботи учнів, оцінюються, до отриманих балів додаються бали, котрі зароблені на опиті-грі, отримані бали сумуються та виводиться оцінка за роботу учня на уроці).
І. Організаційний момент.
-
Перевірка присутніх на уроці.
-
Оголошення теми уроку.
-
Оголошення ходу уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Фронтальне опитування учнів з теми“Бази даних ” у вигляді гри.
Правила гри:
-
На моніторі будуть питання, ціна котрих буде дорівнювати певній кількості балів.
-
Відповідає першим той, хто підняв руку, якщо відповіді немає – це право переходить до іншого учня.
Перелік питань:
-
База даних служить для:
-
зберігання та упорядкування інформації;
-
ведення розрахунково-обчислювальних операцій;
-
обробки текстової документації;
-
обробки графічної інформації.
-
Що складає структуру таблиці?
-
запис;
-
поле;
-
комірка;
-
стовбець.
-
Довжина поля вимірюється в:
-
байтах;
-
міліметрах;
-
пікселях;
-
символах.
-
Записами вважаються:
-
стовбці;
-
строки;
-
таблиці;
-
заголовки.
-
Текстове поле дозволяє занести інформацію до:
-
256 символів;
-
20 символів;
-
65536 символів;
-
8 символів;
-
Логічні дані - це:
-
грошові дані;
-
текст;
-
одне з двох значень;
-
числа.
-
Властивості автоматичного нарощування має поле:
-
“числове”;
-
“cчьотчик”;
-
“мемо”;
-
“логічне”.
-
Реляційні бази даних мають:
-
статистичні дані;
-
поля однакових властивостей;
-
обов’язково впровадженні об’єкти;
-
зв’язані таблиці.
-
Поле вважається унікальним, якщо:
-
значення не повторюються;
-
його значення повторюються;
-
його довжина мінімальна;
-
його ім’я не повторюється в базі даних.
-
Ключове поле повинно бути:
-
обов’язково “счьотчиком”;
-
обов’язково числовим;
-
унікальним;
-
не повинно містити довгих записів.
-
Бази даних – це:
-
сукупність даних, організованих за певними правилами;
-
сукупність програм для збереження та обробки великих масивів інформації;
-
інтерфейс, котрий підтримує наповнення та маніпуляцію даними;
-
певна сукупність інформації.
-
Найпоширенішими у практиці є:
-
розподілені бази даних;
-
ієрархічні бази даних;
-
мережеві бази даних;
-
реляційні бази даних.
-
Найбільш точним аналогом реляційної бази даних може служити:
-
невпорядкована множина даних;
-
вектор;
-
генеалогічне дерево;
-
двовимірна таблиця.
-
Що з перерахованого не являється об’єктом Access:
-
ключі;
-
форми;
-
звіти;
-
запити.
-
Мається таблиця бази даних.
Кількість полів у ній дорівнює:
-
5;
-
4;
-
1;
-
6.
-
В якому режимі працює з базою даних користувач:
-
в проектному;
-
в користувацькому;
-
в заданому;
-
в експлуатаційному.
-
В якому діалоговому вікні створюють зв’язки між полями таблиць бази даних:
-
таблиця зв’язків;
-
схема зв’язків;
-
схема даних;
-
таблиця даних.
-
Чому при закритті таблиці програма Access не пропонує виконати збереження внесених даних:
-
недоробка програми;
-
тому, що дані зберігаються одразу після вводу до таблиці;
-
тому, що дані зберігаються тільки після закриття усієї бази даних.
-
Без яких об’єктів не може існувати база даних:
-
без звітів;
-
без таблиць;
-
без форм;
-
без запитів.
-
В яких елементах таблиці зберігаються дані бази:
-
у полях;
-
у строках;
-
у стовпцях;
-
у записах.
-
Чи має якусь інформацію таблиця, котра не містить жодного запису:
-
порожня таблиця не містить жодної інформації;
-
порожня таблиця містить інформацію про структуру бази даних;
-
порожня таблиця містить інформацію про майбутні записи;
-
таблиця без записів існувати не може.
-
Чи має якусь інформацію таблиця, котра не містить полів:
-
містить інформацію про структуру бази даних;
-
не місить жодної інформації;
-
таблиця без полів існувати на може;
-
містить інформацію про майбутні записи.
-
В ієрархічній базі даних сукупність даних та зв’язків між ними описується:
-
таблицею;
-
мережевою схемою;
-
деревовидною структурою;
-
сукупністю таблиць.
-
Поля реляційної бази даних:
-
іменуються користувачем у вільній формі з певними обмеженнями;
-
автоматично нумеруються, іменуються за правилами, котрі специфічні для кожної конкретної СУБД;
-
нумеруються за правилами, специфічними для кожної конкретної СУБД;
-
нумеруються користувачем у вільній формі з певними обмеженнями.
-
Структура файлу реляційної бази даних повністю визначається:
-
переліком назв полів та вказанням числа записів БД;
-
переліком назв полів з вказанням їх ширини та типів;
-
місткістю записів, котрі зберігаються в БД;
-
числом полів в БД.
-
Структура файлу реляційної бази даних змінюється при:
-
видаленні одного з полів;
-
видаленні одного запису;
-
видаленні декількох записів;
-
видаленні декількох полів.
-
В записі файлу реляційної бази даних може міститися:
-
числові дані і формули, виключно однорідні дані;
-
тільки текстові дані та числові дані;
-
неоднорідні дані (дані різних типів).
-
Система управління базами даних – це:
-
програмна система, котра підтримує наповнення та маніпулювання даними в файлах баз даних;
-
набір програм, котрі забезпечують роботу всіх апаратних пристроїв комп’ютера та доступ користувача до них;
-
прикладна програма для обробки тексту та різноманітних документів.
-
Прикладом ієрархічної бази даних є:
-
сторінка класного журналу;
-
каталог файлів, котрі зберігаються на диску;
-
розклад потягів;
-
електронна таблиця.
-
Для чого призначені запити:
-
для зберігання даних бази;
-
для відбору та обробки даних бази;
-
для вводу даних бази та їх перегляду;
-
для автоматичного виконання групи команд.
-
Яке розширення у файлах, котрі створені за допомогою бази даних:
-
xls;
-
mdb;
-
tab;
-
mba.
-
Вкажіть кнопку, за допомогою якої можна усі поля таблиці перемістити в поля форми:
-
За допомогою якої кнопки можна перейти в «Режим конструктора»:
-
-
-
-
-
На яку кнопку потрібно натиснути, щоб зберегти проміжні дані:
-
-
-
-
-
Коли необхідно ввести назву таблиці:
-
при першому переході із режиму Таблиці в режим Конструктору;
-
при запуску програми;
-
при завершенні програми;
-
назва для таблиці не вводиться.
-
Для чого використовуються бази даних:
-
для зберігання чисел;
-
для збереження інформації;
-
для збереження прізвищ;
-
для збереження інформації про воєнні бази.
Правильні відповіді: 1А, 2B, 3D, 4B, 5A, 6C, 7B, 8D, 9D, 10C, 11A, 12D, 13C, 14A, 15D, 16C, 17B, 18B, 19B, 20A, 21B, 22C, 23C, 24A, 25A, 26A, 27C, 28A, 29 B,30B, 31B, 32 (2), 33C, 34D, 35A, 36B.
ІІІ. Мотивація учбової діяльності.
Учитель:
Як я вже казала, темою нашого сьогоднішнього уроку являється «База даних. Побудова запитів.»
Ви можете задати питання: - «Навіщо мені ці запити потрібні?».
Подивіться один на одного, хто ви? Усе, що ми бачим містить будь-яку інформацію. А велику кількість інформації важко упорядковувати та зберігати. А, уявімо, що в цьому різноманітті інформації необхідно швидко знайти конкретну. І якщо Бази даних необхідні для упорядкування та збереження любого змісту та об’єму – то запити потрібні, для швидкого находження конкретної інформації.
ІV. Викладання нового матеріалу.
Учитель:
Основні терміни
Таблиці – містять інформацію (БД).
Запити – вибірка даних по деяким умовам, сортування даних, оновлення, видалення та добавка даних.
Форми – підготовка підсумкових документів та вивід їх на друк.
Малюнок 1.
Зовнішній вигляд вікна програми під час створення БД
Створення запиту в Базі даних Access.
Дії, що виконуються над інформацією, котра зберігається в Базі даних, називається маніпулюванням даними.
До них відносяться вибірка даних за певними умовами, сортування даних, відновлення, видалення та додавання даних. Виконання цих дій виконується за допомогою запитів.
Класифікація запитів:
-
QBE-запити (Query By Example) — запити, будуються за допомогою конструктору запитів, котрий представляє графічний інструмент для побудови запиту за прикладом.
-
SQL-запити —запити, будуються за допомогою уніфікованого набору інструкцій SQL (Structured Query Language — структурована мова запитів).
-
Запити на вибірку виконують вибірку даних із таблиць у співвідношенні із заданою умовою.
Алгоритм створення запиту.
-
Відкрити вкладку «Запити».
-
Вибрати команду Створення запиту у режимі конструктору
Малюнок 2.
Зовнішній вид вікна програми під час створення запитів
-
У вікні Додавання таблиці на вкладці «Таблиця» обрати назву потрібної таблиці, виконати команду «Додати»/«Зачинити».
Малюнок 3. Вікно Додавання таблиці на вкладці «Таблиця»
У підсумку виходить готовий бланк запиту:
Малюнок 4. Бланк запиту
-
Перед створенням Запиту на вибірку необхідно розв'язати, що конкретно буде на екрані, за якими параметрами задається запит: назва поля, з якої таблиці береться вибірка даних. Чи необхідне сортування (за зростанням/убуванням). Чи виводити дане поле на екран, за якою умовою виконувати відбір.
Малюнок 5. Вікно під час створення запиту на вибірку
-
До БД необхідно створити запит: вивести назву чогось створеного в певній області.
-
До Бази даних «Відеотека» створимо запит: виведемо назву усіх фільмів, котрі створені у США.
Малюнок 6. Приклад створення запиту
Для виконання запиту: Запит/Запуск або на панелі інструментів «!»
Після створення та запуску запиту, результати будуть виведені на екран.
Малюнок 7. Результат запиту
-
Приклад запиту:
Необхідно вивести назву всіх фільмів, створених у США або в Україні раніше 15.03.1997 року.
Малюнок 8. Результат запиту
V. Закріплення знань з побудови запитів (учні обирають варіант шляхом жеребкування, займають місця за комп’ютером та створюють запити за раніше створеною БД)
Виконати завдання з конверту: створити Запити на вибірку за представленою інформацією, котра зберігається в Базі даних.
Кожний учень отримує інструктивні карти, котрі містять етапи виконання запитів, варіанти запитів, таблиць.
VІ. Підсумки уроку.
Учитель:
Сьогодні на уроці ми побачили яким чином створювати, та де можна використовувати запити.
Ви спробували створити запити за умовою завдання.
Виставлення оцінок:
-
Виводиться на екран за допомогою проектору по черзі роботи учнів, оцінюються з коментарями.
-
До отриманих балів додаються ті, котрі були зароблені під час опиту отриманих знань (опит-гра).
-
Бали сумуються та вводяться до таблиці, де вони перетворюються в оцінку.
Домашнє завдання.
Створити запит за зразком з урахуванням змін умови завдання.
-
Я вдячна всім за урок. До побачення!