Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 6-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Кочівники
Мета: розкрити особливості суспільного розвитку племен кіммерійців та скіфів у період ранньої залізної доби; з’ясувати причини появи майнової та соціальної нерівності, появи найдавніших держав на території України; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження, удосконалювати навички роботи з історичними картами та текстом підручника; формувати інтерес до вивчення минулого людства.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
характеризувати суспільне, господарське життя та культурну спадщину племен і народів залізного віку, що проживали на території України, внесок цих цивілізацій у культурну спадщину людства;
-
описувати спосіб життя населення Кіммерійсько - Скіфського світу;
-
показувати на карті території розселення кіммерійців та скіфів.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, історична карта, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд до теми, мультимедійна презентація, відеоролик, історичні карти.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Історичний диктант.
-
Місто, що виникло на березі Тигру у ІІІ тис. до н.е. (Ашшур)
-
Століття, у якому Ассирія досягла свого розквіту. (ІХ ст. до н.е.)
-
Реформа, проведена Тіглапаласаром ІІІ. (військова)
-
Військо, що створюється з населення певної місцевості з населення, здатного тримати зброю на час воєнних дій. (Ополчення)
-
Місто, зруйноване Ассирією у 689 р. до н.е. (Вавилон)
-
Рік знищення столиці Ассирії Ніневії. (612 р. до н.е.)
-
Війна за владу всередині країни. (Громадянська війна)
-
Кількість років правління Навуходоносора ІІ. (40 років)
-
Рік, у якому перси завоювали Нововавилонське царство. (539 р.)
-
Вождь, якому вдалося у VІІ ст. до н.е. усі перські племена. (Ахемен)
-
Налагоджений механізм поштової служби. («царська дорога»)
-
Власне 10-тисячне військо перського царя. («безсмертні»)
-
Взаємоперевірка.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Розгадайте ребус.
-
Поясніть значення слова-відгадки. (Кочівники)
-
Хто такі кочівники?
-
Чим, на вашу думку, відрізнялося життя кочівників від інших народів?
-
Вправа «Асоціативний кущ».
-
Створіть асоціативний кущ до слова-відгадки.
-
Сьогодні ми довідаємося, який народ був першим відомим на території України, як жили племена кочівників, які були їхні основні заняття.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте матеріал підручника на с. 51 – 52.
-
Заповніть схему «Кіммерійці».
-
Вправа «Передбачення».
-
У відповідь на заклик перського царя цар скіфів відправив йому наступне.
-
Поміркуйте, що саме він мав на увазі.
-
На с. 52 підручника знайдіть та зачитайте відповідь.
-
Вибіркове читання (с. 52 – 53 підручника).
-
Зачитайте ті речення, які містять зображене.
-
Вправа «Швидкий та уважний».
-
За 1 хвилини ви маєте уважно опрацювати матеріал підручника на с. 52 – 53 та підрахуйте, скільки разів у ньому зустрічається слово «скіфи». (8)
-
Які інші назви мали племена скіфів? (сколоти, саями, саки)
-
Яким було основне заняття скіфів? (розведення коней, великої рогатої худоби та овець)
-
Завдяки чому виникли легенди про амазонок?
-
Як відбувалося поховання скіфів? Про що це свідчить?
-
Назвіть особливість скіфських прикрас. (звіриний стиль)
-
Де виникла держава скіфів? (Північне Причорномор’я)
-
Робота з історичною картою.
-
Скориставшись картою, дайте відповідь на запитання.
-
Яку територію заселяли кіммерійці та скіфи?
-
У які країни ходили військовими походами кіммерійці та скіфи?
-
Зверніть увагу на племена скіфів. Які назви зустрічаються на карті?
-
Від чого, на вашу думку, це залежало?
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Вправа «Музей».
-
Уявіть, що вам потрібно створити експозицію «Золото скіфів». Оберіть серед запропонованих ті пам’ятки, які мають до неї потрапити.
-
До кожної з пам’яток підготуйте карту-опис за зразком: «Експонат № ___ - це… Пам’ятка може розповісти про… Відомо, що скіфи…».
-
Робота в парах.
Учитель пропонує низку положень, з яких учні мають вибрати ті, що стосуються кіммерійців (К), і ті, що стосуються скіфів (С) або й тих, й інших.
1. Ховали померлих царів у курганах. (С)
2. Їм належить першість у використанні коней для верхової їзди. (К)
3. Воювали з Урарту. (К)
4. Вважали, що походять від Геракла та Діви-Змії. (С)
5. Пектораль. (С)
6. Першими почали використовувати кінську збрую. (К)
7. На нашій території перебували у ІХ—IV ст. до н. е. (К)
8. Скотарі-кочовики. (К, С)
9. Воювали з Дарієм І у VI ст. до н. е. (С)
10. Прийшли зі Сходу. (К, С)
11. Про них написав книгу Геродот. (С)
12. «Кобилодоїльці». (К)
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Три слова».
-
Охарактеризуйте свою роботу на уроці трьома дієсловами.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати § 15 підручника.