Конспект уроку
з історії України (Вступ до історії)
для 5-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Кримське ханство
Мета: сформувати уявлення про історичні події на Кримському півострові; створити умови для розуміння ролі кримських татар в історії; визначити, які події змінили життя на півострові; розглянути трагедію кримськотатарського народу; охарактеризувати вплив релігії на життя в Кримському ханстві; пояснити про вплив сусідніх держав на Кримське ханство; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом та історичною картою, вміння працювати в парах та малих групах; виховувати інтерес до національної історії.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
застосовувати та пояснювати на прикладах поняття й терміни;
-
визначити, які події змінили життя на півострові;
-
пояснювати вплив сусідніх держав на Кримське ханство;
-
характеризувати вплив релігії на життя в Кримському ханстві та висловлювати власну думку щодо трагічних сторінок в історії народів.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, атлас, мультимедійна презентація, ілюстративний ряд до теми.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Установіть відповідність між зображеннями історичних пам’яток та їх назвами.
-
Пам’ятник засновникам Києва.
-
Софійський собор у Києві.
-
Пам’ятник князю Володимиру в Києві.
-
Пам’ятник княгині Ользі в Києві.
-
Пам’ятник Святославу в Запоріжжі.
А.
Б.
В.
Г.
Д.
Е.
-
Тестування.
-
Засновником династії, що правила полянам до кінця ІХ століття був
А) Аскольд Б) Олег Г) Кий Д) Ігор
-
Оберіть назву, якою НЕ називали князівство полян
А) Русь Б) Скандинавія В) Руська земля Г) Куявія
-
Останнім князем із династії Києвичів був
А) Аскольд Б) Олег Г) Кий Д) Ігор
-
Перший відомий договір Русі з Візантійською імперією уклав
А) Аскольд Б) Олег Г) Кий Д) Ігор
-
Кого з київських правителів особисто хрестив у Константинополі імператор Візантії?
А) Олега Б) Ігоря В) Святослава Г) Ольгу
-
Хто з київських правителів загинув повертаючись із походу?
А) Олег Б) Ігор В) Святослав Г) Ольга
-
«Змієві вали» були побудовані за правління
А) Олега Б) Ярослава В) Святослава Г) Володимира
-
Хрещення Русі 988 року відбулося за правління
А) Олега Б) Ярослава В) Святослава Г) Володимира
-
За правління Ярослава Мудрого у Києві було споруджено
А) Успенський собор Б) Десятинну церкву
В) Софійський собор Г) Києво-Печерська лавра
-
Кого з київських правителів прозвали Мудрим?
А) Олега Б) Ярослава В) Святослава Г) Володимира
-
Хто став засновником Галицько-Волинської держави?
А) Ярослав Б) Роман В) Володимир Г) Данило
-
Назва Україна вперше була згадана у писемних джерелах у
А) 1054 р. Б) 1199 р. В) 1187 р. Г) 1253 р.
-
Взаємоперевірка.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Робота з візуальними джерелами.
-
Що їх об’єднує?
-
Що вам відомо про історію Криму?
-
Сьогодні ми довідаємося про історичне минуле Кримського півострова та події, що впливали на життя його мешканців.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Кероване читання (с. 62 підручника).
-
Опрацюйте текст підручника.
-
Випишіть слова, що для вас є новими. Знайдіть у тексті їх пояснення.
-
Дайте відповіді на запитання.
-
Який народ змінив долю Кримського півострова? (Монголи)
-
Яке місто стало столицею області Золотої Орди? (Солхат)
-
Чому на півострові у ХІІІ столітті почали активно засилятися? (Активно розвивалася торгівля)
-
Яке місто стало найбільшим торговельним портом? (Кафа)
-
Хто та коли утворив Кримське ханство? (Халжі-Герей у 1449 р.)
-
Читання «ланцюжком» (с. 62 – 64 підручника).
-
Опрацюйте текст підручника та виконайте завдання.
-
Установіть відповідність між поняттям та його визначенням.
-
Хан
|
А. З’їзд впливових родів у державі, які також входили до державної ради
|
-
Темники
|
Б. Очолював мусульманське духовенство
|
-
Курултай
|
В. Релігія мусульман
|
-
Диван
|
Г. Орган, де вирішувалися найважливіші питання
|
-
Мурзи
|
Д. Очолював Кримське ханство
|
-
Іслам
|
Е. Воєначальники
|
-
Муфтій
|
Є. Найвпливовіші члени інших родів
|
-
Розташуйте події у хронологічній послідовності.
3 Кримське ханство було підкорене Російською імперією. (1783 р.)
1 Турецький султан Мехмед ІІ знищив князівство Феодоро. (1475 р.)
2 Хан Менглі-Герей визнав зверхність Османської імперії. (1578 р.)
-
Доповніть речення.
-
Столицею Кримського ханства з 1532 р. стало місто… (Бахчисарай).
-
Жителі півострова займалися… (скотарством та землеробством).
-
На півострові вирощували… (злакові та городні культури).
-
Найважливішим промислом було… (видобування солі).
-
Серед ремесел були поширені… (ковальство, зброярство, ткацтво, гончарство, ювелірна справа).
-
Ясир – це… (полон).
-
Робота зі схемою (с. 63 підручника).
-
Розгляньте схему.
-
Спираючись на текст підручника, укажіть роль, яку виконували в управлінні державою ці елементи влади.
-
Перегляд фрагменту відеоролику.
http://7chudes.in.ua/nominaciyi/bahchysarajskyj-hanskyj-palats/
-
Чому Ханський палац у Бахчисараї є унікальним?
-
Яке враження справляє на вас ця споруда?
-
Робота в пара.
-
Опрацюйте історичний фрагмент на с. 65 підручника.
-
Що ви довідалися про Бахчисарай з опису Е. Челебі?
-
Про які господарські заняття він згадує?
-
Спираючись на опис та ілюстрацію, складіть розповідь про Ханський палац.
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Хронологічна задача.
-
Накресліть лінію часу, позначте на ній відповідні дати та розв’яжіть хронологічну задачу.
Будівництво Ханського палацу в Бахчисараї розпочалося в 1532 р. Скільки років цій унікальній пам’ятці історії кримськотатарського народу?
2019 – 1532 = 487 років
-
Бесіда за запитаннями.
-
Коли і як було утворене Кримське ханство?
-
Як виник кримськотатарський етнос?
-
Укажіть хронологічні межі існування Кримського ханства.
-
Коли Кримське ханство потрапило під владу Османської імперії?
-
Яке місто було столицею ханства?
-
Які види господарювання були характерні для кримських татар?
-
Що таке ясир?
-
Коли кримськотатарський народ пережив геноцид?
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Хмаринка тегів».
-
Оберіть одне-два із запропонованих тегів та завершіть їх.
-
сьогодні я дізнався ...
-
було важко ...
-
я зрозумів, що ...
-
я навчився ...
-
я зміг ...
-
було цікаво дізнатися, що ...
-
мене здивувало ...
-
мені захотілося ... .
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати § 11 підручника.