Розробка уроку "Музичні уподобання"

Про матеріал
Запропонований урок удосконалює в учнів навички читання тексту з метою отримання загального змісту прочитаного. Розвиває уявлення та точне і повне розуміння усієї інформації, що в ньому міститься .. Розвивати навички аудіювання . Вчити учнів висловлюватись про свої музичні уподобання, улюбленого співака, музичну групу . Виховувати любов до музики.
Перегляд файлу

Tема : Музичні уподобання .

Мета : Практикувати учнів у читанні тексту  з метою отримання  загального

уявлення та точного і повного розуміння усієї інформації, що в

ньому міститься ..

Розвивати навички аудіювання .

Вчити учнів висловлюватись про свої музичні уподобання,

улюбленого співака, музичну групу .

Виховувати любов до музики.                                                                           

Обладнання : Роздатковий матеріал, вікторина «Pop Music Quiz», підручник музичні уривки для  прослуховування  .

Тип уроку : комбінований

Хід уроку

Підготовка до сприйняття  іншомовного мовлення

  1. 1. Повідомлення теми та мети уроку

T : We are going to talk about your favourite music,  musicians,  singers  and pop groups . By the end of the lesson you should be able :

-to talk about your favourite music, musicians, singers and pop groups

- to identify main ideas and details from the texts  for reading and listening .

2. Уведення в іншомовну атмосферу .

« Pop Music Quiz»

T: If you cope with all the questions of the quiz properly, you`ll become “Pop Music Expert”

* Who was the king of Rock and Roll from the 30th to the 70th ? ( Elvis Presley )

* Which city  in England did the BEATLES come from? ( Liverpool )

*What is` rap` ? ( It is a musical style in which the singer speaks or shouts the words in strong rhythm ) .

* What is ` reggae` ? ( It is west Indian popular music and dance with strong rhythm) .

T. Listen to music and answer the following questions .

What kind of music was it ? Rock ? Rap ? Reggae ? Сountry music ? Pop ?

T . Petrenko has got 8 points . He has become `Pop Music Expert`

Основна частина уроку

  1. Бесіда з учнями про роль музики в їхньому житті .

T. You like music, don`t you ?

What kind of music do you prefer ? [Classical, pop, jazz, reggae, rap, heavy metal]

Do you play any musical instrument ?

Who is your favourite singer?

What is your favourite group ?

  1. Лексична гра «Odd word out»

T : In each group of 4 words below, one is different . Circle the word that is different- that is the “ odd word out”

Example :

Beat, tune, tempo, DJ

Band, ghost, ensemble, orchestra

Composer, pianist, florist, guitarist

Singer, musician, supervisor, composer

Punk, bank, rock, band

Record, hit, single, piano

  1. 3. Пред`явлення тексту для аудіювання « The Beatles»

1) Pre-Listening Activities

- Do you know the famous group  The Beatles ?

- What hits of the Beatles do you like ?

- Are the Beatles still popular in England ?

2)  While-Listening Activity

а) первинне прослуховування тексту з метою отримання загального уявлення про його зміст

The Beatles

The Beatles became nationally  famous in England in October 1962, when their first single record, LOVE ME DO , entered the Hit Parade at number 27. The famous four who recorded that song were John Lennon, Paul McCartney, George Harrison and Ringo Starr .

The Beatles began with a series of lunchtime concerts at Liverpool`s Cavern Club . The girls who worked at nearby shops and offices came to see the Beatles during lunch break . Brian Epstein who ran the local record shop became the Beatles manager . During the sixties, it seemed that the Beatles were always in the news headlines . They made successful records and interesting films . Lennon caused anti-Beatles demonstrations in America by saying that the Beatles were more popular than Jesus Christ . When Epstein died in 1967, things began to be wrong for the Beatles` industry . During the seventies, the Beatles went off in different directions . Lennon became a solo performer and speculator in New York,

buying and selling expensive apartments . McCartney formed a group called

“Wings” George Harrison was rarely seen . Ringo Starr began a successful career

as a film star .

T: Listen to the text and match the words

Hit                                headlines

Lunchtime                    directions

Successful                    career

A solo                           performer

Expensive                     apartments

Different                        concerts

news                             parade

б) Прослуховування тексту з метою повного та точного розуміння усієї

інформації .

T : Listen to the text again and say if the sentences are true or false.

- The Beatles became nationally famous in England with their first single record

“ LOVE ME DO “

- The Beatles began with a series of night concerts .

- The Beatles manager was Brian Epstein .

- During the sixties The Beatles were always in the news headlines .

- George McCartney become a solo performer .

- A group called Wings became famous in October 1962 .

в) Post-Listening Activities

T : Imagine you are a DJ for a local radio station for teenagers . Tell about the Beatles and their hits .

  1. Пред`явлення тексту для читання « American Jazz»

1)     Pre-Reading Activities

-         What  kind of music do you know ?

-         What instrument do you like the sound of ?

-         Have you ever been to a jazz concert ?

2)     While-reading Activities

American Jazz

Americans have contributed to many art forms, but jazz, a type of music, is the

only art form that was created in the United States . Jazz was created by  black Americans .

Jazz is a mixture of many different kinds of music. It is a combination of the music of West America, the work songs the slaves sang, and religious music .

Jazz bands formed in the late 1800s . Improvisation is an important part of jazz.

Today people from all over the world play jazz . Jazz musicians from the United States, Asia, Africa, South America and Europe meet and share their music at festivals on every continent . In this way jazz continues to grow and change .

а) Переглядове читання тексту з метою отримання загального уявлення про його зміст .

T : What is jazz?

What is an important part of jazz?

Who plays jazz today ?

б)  Читання тексту з метою максимально  повного та точного розуміння

всієї інформації, що міститься в ньому .

T :Present Simple or Past Simple

Complete the sentences using the correct tense of the verbs in brackets

-         Jazz--------created by black Americans ( to be )/

-         Nowadays people from different countries ------jazz.( to play )

-         Jazz--------a mixture of different kinds of music .( to be )

-         Jazz bands --------in the late 1800s ( to form )

3)     Post-Reading Activities

Answer the questions

-         Whom was jazz created by ?

-         When did the first jazz bands form ?

-         Who play jazz today ?

  1. Розвиток навичок говоріння за темою « Музичні уподобання »

Let`s make up a list of ten-top singers .

1.    2.     3.    4.   5 .   6.   7.  8.   9.  10.

Tell about your favourite singer and his/ her hits.

Use the questions on the blackboard to help you .

My favourite pop singer

-         When was she/he born ?

-         How did he/she become famous ?

-         Has he/she got married ?

-         Name his/her hits  Do you like them ?

-         Is there anything else interesting that you want to say about him/her ?

III .Заключна частина

Домашнє завдання

Впр.6 ст.71, впр. 1,2 ст. 69

Підведення підсумків уроку

T : What musical styles do you know ?

Who are the top ten singers ?

Can pop music have influence on teenagers?  In what way ?

Оцінювання

 

 

 

 

 

Запропонований урок  удосконалює в учнів навички  читання тексту  з метою отримання  загального змісту прочитаного.

Розвиває уявлення та точне і повне розуміння усієї інформації, що в

ньому міститься ..

Розвивати навички аудіювання .

Вчити учнів висловлюватись про свої музичні уподобання,

улюбленого співака, музичну групу .

Виховувати любов до музики.                                                                           

docx
Додав(-ла)
Demchenko Natalia
До підручника
Англійська мова (8-й рік навчання) 8 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
1 березня
Переглядів
62
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку