Тема : Основні випадки чергування у-в, і-й.
Мета:
Навчальна: пояснити учням основні закономірності чергування у-в, і-й як одну з умов милозвучності української, навчити правильно писати слова із зазначеною орфограмою, формувати вміння знаходити подану орфограму в текстах;
Розвивальна: розвивати творчі вміння використання слів з поданими чергуваннями при побудові власних висловлювань в усній і писемній формах мовлення; логічне мислення, навички колективної та самостійної роботи;
Виховна: виховувати любов до мови,до надбань українського народу, його духовної спадщини;
Формування компетентностей:
Навчальної - формувати вміння здобувати інформацію з підручника, виділяти головне;
Мовної – розуміти поняття милозвучності мови, чергування;
Комунікативної (мовленнєва) – використання основних закономірностей чергування у-в, і-й як одну з умов милозвучності української, правильно писати слова із зазначеною орфограмою, будувати власні висловлювання, володіння лексичним запасом , вступати в спілкування, підтримувати його;
Соціальної – уміння адаптуватись і визначати особисті цілі та виконувати різні ролі в колективі;
Обладнання: :підручник О.В.Заболотний, В.В. Заболотний Українська мова, підручник для 5 – кл., Київ «Генеза», 2013 р. , мультимедійна презентація
Тип уроку : урок осмислення нових знань,формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.
Цілевизначення:
Учень буде вміти:
1.Пояснити основні закономірності чергування у-в, і-й
2.Правильно писати слова із зазначеною орфограмою
3.Знаходити подану орфограму в текстах;
Учень буде знати:
1.Що таке чергування;
2.Основні закономірності чергування у-в, і-й.
3.Правила написання слів із зазначеною орфограмою.
Форма проведення: урок з використанням інтерактивних методів : робота в парах, «Незакінчене речення», вправа «Асоціації», «Лінгвістичне дослідження»
Хід уроку
Наче вчора бігав я до школи
І садив ці вишеньки малі,
а тепер гудуть над ними бджоли
і поважні пустуни – джмелі.
В. Симоненко
(слайд 1)
І. Мотиваційний момент.
1. Емоційне налаштування учнів до уроку. Колективна бесіда.
- як ви вважаєте, чому автор використав образ бджіл і джмелів – пустунів?
- з ким з цих образів ви асоціюєте себе у житті?
- що ж необхідно, щоб не бути у житті джмелем - пустуном?
- отож, сьогодні ми з вами як бджілки – трудівниці будемо по зернятку збирати нектар знань рідної мови.
2. Асоціативний кущ «Українська мова»
- а якими словами можна охарактеризувати українську мову?
(слайд 2)
(слайд 3)
- а ще українська мова – одна з наймилозвучніших мов у світі. Саме такими були підсумки Всесвітніх конкурсів мов, які відбувалися в Парижі. Двічі українській мові надано третє місце після французької та італійської (1928 р.) і після французької та перської мови фарсі (1934 р.).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- На попередніх уроках ви вже ознайомилися із засобами, які сприяють милозвучності мови. Назвіть їх.
-Що таке чергування?
-Які звуки чергуються в українській мові?
-За якої умови відбувається чергування звуків?
-Здається, що ми вже багато чого знаємо про милозвучність мови. Але ми маємо підсумувати наші знання, осмислити їх .
-Українська мова є однією з небагатьох мов, що звучить як пісня. Велика кількість голосних у словах, спрощення звуків роблять нашу мову дуже приємною для слуху, милозвучною.
ІІІ . Оголошення теми уроку.
(слайд 4)
- Сьогодні ми ще раз переконаємося в милозвучності нашої мови, побачимо, як задля легкості у вимові одні звуки чергуються з іншими, ви дізнаєтесь про те, коли треба вживати прийменник у, а коли - в, коли сполучник і, а коли- й, а також про початкову букву у - в, та - й .
-Запишіть в зошитах число, класна робота. Вибіркове списування.
(слайд 5)
ІV. Опрацювання навчального матеріалу.
1.Лінгвістичне спостереження.
- В українській мові є слова, у яких чергування у- в, і –й на початку слова не змінює значення слова, а є такі, у яких чергування неможливе, бо від цього значення слова змінюється. Зараз ви попрацюєте в парах. Серед запропонованих вам слів випишете ті, у яких може відбуватися чергування у- в, і- й.
Іграшка, вперед (уперед), вчений (учений), вчитель (учитель), влада, уважний, іти (йти), взяв (узяв), взаємини, імовірно (ймовірно), інститут, вправа.
- Давайте перевіримо виконання вами роботи.
(слайд6 )
- Отже, чи в усіх словах може відбуватися чергування початкових літер?
(слайд 7)
Не чергуємо у з в
а) у словах, коли чергування може змінити значення
управа - вправа
- Спробуйте пояснити лексичне значення слів
б) у словах, які завжди вживаємо тільки з в або тільки з у:
взаємини, влада, власність, учень, удар, указ, узбережжя, увага.
2. Робота з підручником. Вправа-дослідження.
- Відкрийте підручник на стор.120 Вправа 261.
- Прочитайте слова, подані парами, простежте у якій колонці слова вимовляти легше? Чому?
- Давайте спробуємо дослідити, у яких випадках слід писати у,і, а в яких в,й?
(варіанти відповідей дітей)
(Слайд 8) (Слайд 9)
- Отже, робимо висновок: Звуки в словах та реченнях організовуються так, щоб їх було легко вимовляти і щоб вони були розбірливі для того, хто слухає. Це одна з найважливіших умов милозвучності мови.
3. Робота в зошитах. Вправа 263.
- прочитайте завдання до вправи
- отже, приступайте до виконання.
4. Взаємоперевірка.
- поміняйтеся зошитом із сусідом виконаємо взаємоперевірку і визначимо, хто ж був найуважнішим.
5. Редагування тексту.(усно працюють)
(слайд 10)
Ми українці. А нашими предками були слов'яни. Жили вони спочатку у лісах, ловили у озерах рибу. Потім навчилися усяких ремесел.
Слов'яни ділилися на окремі племена. Кожне плем'я мало свої землі і свого князя. Пізніше слов'янські племена згуртувались навколо Києва і утворили
6. Творча робота. З поданих груп слів утворити словосполучення з у-в, і-й.
(слайд 11)
Зразок: Парубок шапка – парубок у шапці.
Хлопець шаровари . Дівчина вінок (дівчинка у вінку), молодиця хустина (дівчина у хустині), жінка очіпок (жінка в очіпку), дівчата молодиці (дівчата й молодиці), парубок дівчина (парубок і дівчина)
V. Рефлексивно-оцінювальний етап.
1.Що дізналися ви сьогодні на уроці?
2.Які чергування відбуваються у прийменниках У-В, в сполучниках І-Й?
3.В яких випадках пишемо тільки у або в?
4.Чому наша мова милозвучна?
VІ. Домашнє завдання.
-Вправа 264, правило стор.120Тема : Основні випадки чергування у-в, і-й.
Мета:
Навчальна: пояснити учням основні закономірності чергування у-в, і-й як одну з умов милозвучності української, навчити правильно писати слова із зазначеною орфограмою, формувати вміння знаходити подану орфограму в текстах;
Розвивальна: розвивати творчі вміння використання слів з поданими чергуваннями при побудові власних висловлювань в усній і писемній формах мовлення; логічне мислення, навички колективної та самостійної роботи;
Виховна: виховувати любов до мови,до надбань українського народу, його духовної спадщини;
Формування компетентностей:
Навчальної - формувати вміння здобувати інформацію з підручника, виділяти головне;
Мовної – розуміти поняття милозвучності мови, чергування;
Комунікативної (мовленнєва) – використання основних закономірностей чергування у-в, і-й як одну з умов милозвучності української, правильно писати слова із зазначеною орфограмою, будувати власні висловлювання, володіння лексичним запасом , вступати в спілкування, підтримувати його;
Соціальної – уміння адаптуватись і визначати особисті цілі та виконувати різні ролі в колективі;
Обладнання: :підручник О.В.Заболотний, В.В. Заболотний Українська мова, підручник для 5 – кл., Київ «Генеза», 2013 р. , мультимедійна презентація
Тип уроку : урок осмислення нових знань,формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.
Цілевизначення:
Учень буде вміти:
1.Пояснити основні закономірності чергування у-в, і-й
2.Правильно писати слова із зазначеною орфограмою
3.Знаходити подану орфограму в текстах;
Учень буде знати:
1.Що таке чергування;
2.Основні закономірності чергування у-в, і-й.
3.Правила написання слів із зазначеною орфограмою.
Форма проведення: урок з використанням інтерактивних методів : робота в парах, «Незакінчене речення», вправа «Асоціації», «Лінгвістичне дослідження»
Хід уроку
Наче вчора бігав я до школи
І садив ці вишеньки малі,
а тепер гудуть над ними бджоли
і поважні пустуни – джмелі.
В. Симоненко
(слайд 1)
І. Мотиваційний момент.
1. Емоційне налаштування учнів до уроку. Колективна бесіда.
- як ви вважаєте, чому автор використав образ бджіл і джмелів – пустунів?
- з ким з цих образів ви асоціюєте себе у житті?
- що ж необхідно, щоб не бути у житті джмелем - пустуном?
- отож, сьогодні ми з вами як бджілки – трудівниці будемо по зернятку збирати нектар знань рідної мови.
2. Асоціативний кущ «Українська мова»
- а якими словами можна охарактеризувати українську мову?
(слайд 2)
(слайд 3)
- а ще українська мова – одна з наймилозвучніших мов у світі. Саме такими були підсумки Всесвітніх конкурсів мов, які відбувалися в Парижі. Двічі українській мові надано третє місце після французької та італійської (1928 р.) і після французької та перської мови фарсі (1934 р.).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- На попередніх уроках ви вже ознайомилися із засобами, які сприяють милозвучності мови. Назвіть їх.
-Що таке чергування?
-Які звуки чергуються в українській мові?
-За якої умови відбувається чергування звуків?
-Здається, що ми вже багато чого знаємо про милозвучність мови. Але ми маємо підсумувати наші знання, осмислити їх .
-Українська мова є однією з небагатьох мов, що звучить як пісня. Велика кількість голосних у словах, спрощення звуків роблять нашу мову дуже приємною для слуху, милозвучною.
ІІІ . Оголошення теми уроку.
(слайд 4)
- Сьогодні ми ще раз переконаємося в милозвучності нашої мови, побачимо, як задля легкості у вимові одні звуки чергуються з іншими, ви дізнаєтесь про те, коли треба вживати прийменник у, а коли - в, коли сполучник і, а коли- й, а також про початкову букву у - в, та - й .
-Запишіть в зошитах число, класна робота. Вибіркове списування.
(слайд 5)
ІV. Опрацювання навчального матеріалу.
1.Лінгвістичне спостереження.
- В українській мові є слова, у яких чергування у- в, і –й на початку слова не змінює значення слова, а є такі, у яких чергування неможливе, бо від цього значення слова змінюється. Зараз ви попрацюєте в парах. Серед запропонованих вам слів випишете ті, у яких може відбуватися чергування у- в, і- й.
Іграшка, вперед (уперед), вчений (учений), вчитель (учитель), влада, уважний, іти (йти), взяв (узяв), взаємини, імовірно (ймовірно), інститут, вправа.
- Давайте перевіримо виконання вами роботи.
(слайд6 )
- Отже, чи в усіх словах може відбуватися чергування початкових літер?
(слайд 7)
Не чергуємо у з в
а) у словах, коли чергування може змінити значення
управа - вправа
- Спробуйте пояснити лексичне значення слів
б) у словах, які завжди вживаємо тільки з в або тільки з у:
взаємини, влада, власність, учень, удар, указ, узбережжя, увага.
2. Робота з підручником. Вправа-дослідження.
- Відкрийте підручник на стор.120 Вправа 261.
- Прочитайте слова, подані парами, простежте у якій колонці слова вимовляти легше? Чому?
- Давайте спробуємо дослідити, у яких випадках слід писати у,і, а в яких в,й?
(варіанти відповідей дітей)
(Слайд 8) (Слайд 9)
- Отже, робимо висновок: Звуки в словах та реченнях організовуються так, щоб їх було легко вимовляти і щоб вони були розбірливі для того, хто слухає. Це одна з найважливіших умов милозвучності мови.
3. Робота в зошитах. Вправа 263.
- прочитайте завдання до вправи
- отже, приступайте до виконання.
4. Взаємоперевірка.
- поміняйтеся зошитом із сусідом виконаємо взаємоперевірку і визначимо, хто ж був найуважнішим.
5. Редагування тексту.(усно працюють)
(слайд 10)
Ми українці. А нашими предками були слов'яни. Жили вони спочатку у лісах, ловили у озерах рибу. Потім навчилися усяких ремесел.
Слов'яни ділилися на окремі племена. Кожне плем'я мало свої землі і свого князя. Пізніше слов'янські племена згуртувались навколо Києва і утворили
6. Творча робота. З поданих груп слів утворити словосполучення з у-в, і-й.
(слайд 11)
Зразок: Парубок шапка – парубок у шапці.
Хлопець шаровари . Дівчина вінок (дівчинка у вінку), молодиця хустина (дівчина у хустині), жінка очіпок (жінка в очіпку), дівчата молодиці (дівчата й молодиці), парубок дівчина (парубок і дівчина)
V. Рефлексивно-оцінювальний етап.
1.Що дізналися ви сьогодні на уроці?
2.Які чергування відбуваються у прийменниках У-В, в сполучниках І-Й?
3.В яких випадках пишемо тільки у або в?
4.Чому наша мова милозвучна?
VІ. Домашнє завдання.
-Вправа 264, правило стор.120
Методична розробка уроку української мови
(5 клас)
урок з використанням
активних форм і методів роботи
Дицюра Наталія Олександрівна,
вчитель української
мови та літератури,
спеціаліст вищої категорії
Тема : Основні випадки чергування у-в, і-й.
Мета:
Навчальна: пояснити учням основні закономірності чергування у-в, і-й як одну з умов милозвучності української, навчити правильно писати слова із зазначеною орфограмою, формувати вміння знаходити подану орфограму в текстах;
Розвивальна: розвивати творчі вміння використання слів з поданими чергуваннями при побудові власних висловлювань в усній і писемній формах мовлення; логічне мислення, навички колективної та самостійної роботи;
Виховна: виховувати любов до мови,до надбань українського народу, його духовної спадщини;
Формування компетентностей:
Навчальної - формувати вміння здобувати інформацію з підручника, виділяти головне;
Мовної – розуміти поняття милозвучності мови, чергування;
Комунікативної (мовленнєва) – використання основних закономірностей чергування у-в, і-й як одну з умов милозвучності української, правильно писати слова із зазначеною орфограмою, будувати власні висловлювання, володіння лексичним запасом , вступати в спілкування, підтримувати його;
Соціальної – уміння адаптуватись і визначати особисті цілі та виконувати різні ролі в колективі;
Обладнання: :підручник О.В.Заболотний, В.В. Заболотний Українська мова, підручник для 5 – кл., Київ «Генеза», 2013 р. , мультимедійна презентація
Тип уроку : урок осмислення нових знань,формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.
Цілевизначення:
Учень буде вміти:
Учень буде знати:
Форма проведення: урок з використанням інтерактивних методів : робота в парах, «Незакінчене речення», вправа «Асоціації», «Лінгвістичне дослідження»
Хід уроку
Наче вчора бігав я до школи
І садив ці вишеньки малі,
а тепер гудуть над ними бджоли
і поважні пустуни – джмелі.
В. Симоненко
(слайд 1)
І. Мотиваційний момент.
1. Емоційне налаштування учнів до уроку. Колективна бесіда.
- як ви вважаєте, чому автор використав образ бджіл і джмелів – пустунів?
- з ким з цих образів ви асоціюєте себе у житті?
- що ж необхідно, щоб не бути у житті джмелем - пустуном?
- отож, сьогодні ми з вами як бджілки – трудівниці будемо по зернятку збирати нектар знань рідної мови.
2. Асоціативний кущ «Українська мова»
- а якими словами можна охарактеризувати українську мову?
(слайд 2)
(слайд 3)
- а ще українська мова – одна з наймилозвучніших мов у світі. Саме такими були підсумки Всесвітніх конкурсів мов, які відбувалися в Парижі. Двічі українській мові надано третє місце після французької та італійської (1928 р.) і після французької та перської мови фарсі (1934 р.).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
ІІІ . Оголошення теми уроку.
(слайд 4)
(слайд 5)
ІV. Опрацювання навчального матеріалу.
- В українській мові є слова, у яких чергування у- в, і –й на початку слова не змінює значення слова, а є такі, у яких чергування неможливе, бо від цього значення слова змінюється. Зараз ви попрацюєте в парах. Серед запропонованих вам слів випишете ті, у яких може відбуватися чергування у- в, і- й.
Іграшка, вперед (уперед), вчений (учений), вчитель (учитель), влада, уважний, іти (йти), взяв (узяв), взаємини, імовірно (ймовірно), інститут, вправа.
- Давайте перевіримо виконання вами роботи.
(слайд6 )
- Отже, чи в усіх словах може відбуватися чергування початкових літер?
(слайд 7)
Не чергуємо у з в
а) у словах, коли чергування може змінити значення
управа - вправа
- Спробуйте пояснити лексичне значення слів
б) у словах, які завжди вживаємо тільки з в або тільки з у:
взаємини, влада, власність, учень, удар, указ, узбережжя, увага.
2. Робота з підручником. Вправа-дослідження.
- Відкрийте підручник на стор.120 Вправа 261.
- Прочитайте слова, подані парами, простежте у якій колонці слова вимовляти легше? Чому?
- Давайте спробуємо дослідити, у яких випадках слід писати у,і, а в яких в,й?
(варіанти відповідей дітей)
(Слайд 8) (Слайд 9)
- Отже, робимо висновок: Звуки в словах та реченнях організовуються так, щоб їх було легко вимовляти і щоб вони були розбірливі для того, хто слухає. Це одна з найважливіших умов милозвучності мови.
3. Робота в зошитах. Вправа 263.
- прочитайте завдання до вправи
- отже, приступайте до виконання.
4. Взаємоперевірка.
- поміняйтеся зошитом із сусідом виконаємо взаємоперевірку і визначимо, хто ж був найуважнішим.
5. Редагування тексту.(усно працюють)
(слайд 10)
Ми українці. А нашими предками були слов’яни. Жили вони спочатку у лісах, ловили у озерах рибу. Потім навчилися усяких ремесел.
Слов’яни ділилися на окремі племена. Кожне плем’я мало свої землі і свого князя. Пізніше слов’янські племена згуртувались навколо Києва і утворили
6. Творча робота. З поданих груп слів утворити словосполучення з у-в, і-й.
(слайд 11)
Зразок: Парубок шапка – парубок у шапці.
Хлопець шаровари . Дівчина вінок (дівчинка у вінку), молодиця хустина (дівчина у хустині), жінка очіпок (жінка в очіпку), дівчата молодиці (дівчата й молодиці), парубок дівчина (парубок і дівчина)
V. Рефлексивно-оцінювальний етап.
VІ. Домашнє завдання.