“DOING SHOPPING”
Урок 1
Цілі: формування та вдосконалювати лексичні навики ( введення ЛО; newspapers, magazine, medicine, sell, shampoo, toothpaste, soap, baker’s, chemist’s); розвивати фонетичний слух, логічне мислення, пам’ять; розширювати кругозір та ерудикцію учнів; виховувати почуття поваги до людей різних професій.
Обладнення: підручник, вірш «Oranges…», словник «Merriam-Webster Dictionary», наочність, роздавальний матеріал, таблиці, малюнки.
ХІД УРОКУ
І.ПОЧАТОК УРОКУ
Привітання
Організація класу.
Уведення в англомовне середовище.
Бесіда: Опис природи та погоди.
T. Glad to meet you. How are you?
What a nice day.
Підготовка до введення теми.
Аудіювання мови вчителя.
Дізнаватися та назвати тему уроку; виділити та зрозуміти нові лексичні одиниці до теми.
(Розповідаючи, вчитель вказує на малюнки, які можуть допомогти учням здогадатися значення слів).
T. I like to help my mum. And yesterday, I went to the newsagent’s and bought a newspaper and a magazine there. Then I went to the chemist’s and bought some medicine, a toothpaste, a piece of soap and shampoo. At the baker’s I bought bread, cakes and buns. At the butcher’s I bought meat, chickens and sausages.
Оголошення теми уроку
T. To my mind it is not difficult to guess the subject of our lesson. Who can call it? You are right. It’s “Doing Shopping”.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Фонетичні вправи та вправи на опрацювання правильної вимови нової лексики.
T. Well, pupils, repeat after me:
[ ei pei bei ‘beikǝ ’peikǝ ‘beikǝri]
Guessing game
(Учні відгадують ( перекладають) нові слова, які вчитель використовує у розповіді)
T. Read the list of words then write them down into 4 columns. Write what you can buy at baker’s, newsagent’s, chemist’s, clothes.
Baker’s |
Newsagent’s |
Chemist’s |
Clothes |
|
|
|
|
Medicine, magazines, jeans, newspapers, shampoo, postcards, toothpaste, coat, pens, biscuits, copybooks, cakes, soap, badge, pies, trousers, bread, hats, rolls.
Ps. a) read$;b) write down into 4 columms; c) read aloud.
Говоріння
T. Answer the questions.
1. Where can you buy medicine?
2. Where do they sell meat?
3. What can you buy at the newsagent’s?
4. What do they sell at the baker’s?
Релаксація
The pupils listen to the song. The teacher helps the pupils to understand the words and then they sing together.
SONG
“ORANGES, PEARS AND APPLES”
Oranges, pears and apples…
How much are they?
Oranges, pears and apples…
Are they cheap today?
Seven for seventy seven pence.
It’s too much to play.
Кросворд
Keys: 1 department; 2 chemists; 3 butchers; 4 baker; 5 newsagents; 6 market.
Пояснення грошових одиниць
Британської імперії
(penny – pence ( мн.), pound).
T. Well pupils, in our song you came across the word “pence”. Guess the the meaning. You are right.
Penny is singular: but pence is plural, means “a lot”. 5 pence, 10 pence etc. pound [paund] means « фунт стерлінгів».
T. (Shows the table). Let’s listen, read and compare.
British Money
1 penny, 2 pence, 5 pence 10 pence, 20 pence, 50 pence 1 pound (£1) = 100 pence |
5 pound (£5), 10 pounds (£10) 20 pounds (£20), 50 pounds (£50), 100 pounds (£100) |
How Much Is It/Are They? |
|
How much is it? How much is this newspaper? How much is that book? |
How much are they? How much are those shoes? How much are those jeans? |
It is £15 (fifteen pounds) The dress is £15, 25 (fifty pounds and twenty-five pence) The are £24, 10 (twenty-four pounds and ten pence) The jeans are £35 ( thirty-five pounds) |
Look at the blackboard and match pairs of word. (See Card 2 ).
III. ПІДСУМОК УРОКУ
T. It’s high time for us to sum up everything we’re learned at the lesson according to this outline.
1. New word.
2. The British Money.