урок 48 (5)
Підтема: Моя улюблена книга.
Мета: Повторити й активізувати ЛО теми. Удосконалювати техніку читання. Продовжувати формувати навички аудіювання. Навчати спілкування за темою. Розвивати ерудицію учнів. Прищеплювати любов до читання.
Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для індивідуальної роботи (НО,). (НО,).
▼ ХІД УРОКУ
L І
ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕНІМ
Greeting 1, Привітання.
Т: Hello, children! How are you today? Р»: We are fine, thank you!
2. Повідомлення теми та мети уроку.
Ті Today we'll continue talking about books. You'U listen to the second part of the story about Aladdin and his magic lamp, learn a rhyme and practise the vocabulary on the topic «Books Are Our Friends».
"9 up 3. Уведення в іншомовну атмосферу: подання тексту для аудіювання.
Aim
Wannii
Учитель читає другу частину казка. Учні слухають текст і виконують завдання на картках (НО,): обирають правильний варіант та доповнюють речення.
Complete the sentences with the letter of the correct answer.
1) Aladdin said to his mother, «From now on, we shall not be a) poor b) rich
2) Aladdin came to the palace with rich presents for the ■ a) Princess b) Sultan
3) «You can marry the Princess if you get a ».
a) magic lamp b) marble palace
4) They lived in the beautiful marble palace and were rich and
a) happy b) merry
5) The magician decided to steal the .
a) the money b) magic lamp
6) He asked her to exchange the old magic lamp for a .
a) new one b) gold ring
7) Aladdin sat on the he had found with the lamp inside the hollow.
a) magic plane b) magic carpet
8) Aladdin tricked the magician: he made him a genie and locked him
Check on Homework
a) in the lamp b) in the marble palace
ALADDIN AND HIS MAGIC LAMP Part 2
Aladdin was now back home and said to his mother, «From now on, we shall not be poor. I've got a magic lamp, which can bring us anything we like! Now I can be rich like a Sultan and I want to marry the Princess!»
Next day Aladdin came to the palace with rich presents for the Sultan. «May I ask for the hand of the Princess?» said Aladdin to the Sultan. «Yes, you can marry her if you get a marble palace built for her by tomorrow», said the Sultan. Aladdin rubbed his magic lamp and the genie appeared. The young man ordered him to build the marble palace. No sooner said than done. The Sultan was very surprised, but kept his word and Aladdin married the charming Princess. They lived in the beautiful marble palace and were rich and happy.
Now the magician came to know of Aladdin and the Princess. He decided to steal the magic lamp. When Aladdin was not at home the wicked magician came to the Princess. He asked her to exchange the old magic lamp for a new one. The magician ordered the genie to carry the palace and the Princess to a far-off land.
Returning home Aladdin came to know of what had happened. Horrified Aladdin sat on the magic carpet he had found with the lamp inside the hollow. He followed the magician and soon caught him up. Aladdin tricked the magician: he made him a genie and locked him in the lamp.
Aladdin and the Princess returned to the marble palace and lived happily ever after.
ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ 1. Перевірка домашнього завдання.
1) РЗ, впр. 1 (с. 43).
Учні в парах читають діалог за ролями.
2) РЗ, впр. З (с. 44).
HO.:
Учні читають твердження до тексту, погоджуються з правильними та виправляють неправильні.
2. Вивченая вірша «Му Book*.
Rhyme
Учитель роздає картки з віршем, в якому пропущено слова. Завдання учнів — заповнити пропуски поданими словами. Учні виконують завдання, потім хором читають текст вірша за вчителем. Троє-четверо учнів, за бажанням, декламують вірш.
HO,:
MY BOOK I will not spoil this little book, Nor drop it to the floor. I will not turn its corners down To spoil it more and more. My books are little friends to me, And so a friend to it I'll be.
Complete the rhyme with the words.
be
floor
spoil
friends
MY BOOK I will not spoil this little book, Nor drop it to the
I will not turn its corners down
To It more end more.
My books are little ________ to me,
Speaking
Vocabulary Practice
And so a friend to it I'll
3. Розвиток умінь діалогічного мовлення. Впр. 1 (с. 84).
Учні читають діалог за ролями. Потім у групах по двое-трое складають аналогічні діалоги: обговорюють, де краще брати книги для читаяня.
4. Активізація мовленнєвих зразків. РЗ, впр. 1 (с. 44).
Учні поєднують імена письменників з назвами книг, які вони написали. Після цього по черзі називають, хто є автором якої книги, та розповідають, що вони знають про ці книги.
Т: Match the names of the writers with the books they wrote. What do you know about these writers and their books? Have you read them?
ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ 1. Домашнє завдання.
1) РЗ, впр. 2 (с. 44), письмово.
2) РЗ, впр. З (с. 45), письмово.
Summarizing 2. Підведення підсумків уроку.
Бесіда в режимі Г->Р,-tPj-tP,.
Т: What did we do at the lesson today? Which of the tasks did you like? Which tasks didn't you like very much? Why?
Let's remember the rhyme we have learned today once again.