Мій улюблений літературний герой.

Про матеріал
Мета: Повторити й активізувати ЛО теми. Навчати ставити загальні та спеціальні запитання за темою і давати відповіді на них. Навчати діалогічного й монологічного мовлення за темою. Удосконалювати техніку читання. Розвивати ерудицію учнів. Прищеплювати любов до читання.
Перегляд файлу

■і урок 51 (8)

 

Мета: Повторити й активізувати ЛО теми.

Навчати діалогічного й монологічного мовлення за темою. Розвивати здібності учнів до антиципації тексту. Розвивати ерудицію учнів. Прищеплювати любов до читання. Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для індивідуальної роботи (H0t), (НО).

▼ ХІД УРОКУ

L ШШШШ ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯПЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Greeting 1. Привітання.

Aim

Т: Good morning, children! How are you getting on? Ps: We are very well, thank you!

2. Повідомлення теми та мети уроку.

 

 

Т: Today we'll speak about stories with different plots and different endings, and you will even write a story by yourselves!

Warming up 3. Уведення в іншомовну атмосферу.

1) Виконання завдання на картках.

Т: The first story we'll have today will be the poem «А Shoe and a Nail». Учитель роздає картки зі словами вірша «А Shoe and a Nail». Пояснивши нові слова, учитель читає слова вірша, а учні заповнюють пропуски в тексті. По закінченні роботи вони ланцюжком читають текст вірша. Потім двое-трое учнів декламують вірш перед класом.

A SHOE AND A NAIL

For want of a nail The shoe was lost, For want of a shoe The horse was lost. For want of a horse. The rider was lost, For want of a rider The battle was lost, And all for the want Of a horse shoe nail.

Ufj .   ■ '■ 1 ■■ 1 11 1 11   ■■ III .. I. 

uf Listen to the poem and complete the sentences with the missing words.

A SHOE AND A NAIL For want of a nail The shoe was lost,

For want of a 

The horse was lost.

For want of a ,

 

 

Закінчення мвдапіщ

Tho rider woe lost,

For want of a The battle wan lost,

And all for the . .

Of a horse «hoe nail.

2) Бесіда в режимі T-fPf+Pf+Pf

T\ Did you like the poem? Does the б tor у in the poem hove n happy or Bad ending? Do you prefer stories with the happy or sad ending?

Chick on 4. Перевірка домашнього завдання. Впр. б (с. 87).

Vocabulary Practice

ПІ, Нот

•work

Sum

ftiffMm

Homework Учитель просить п'ятьох-шістьох учнів прочитати свій твір про улюблену книгу,

II. ■■■■ ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Speaking 1. Розвиток умінь усного мовлення.

1) Впр. 1 (СІ 88).

Учні читають наведем! у вправі твердження та висловлюють і пояснюють свою точку зору я приводу поставлених запитань (див. поданий (зразок).

2) Впр. 2 (с. 88).

в) Бесіда за малюнками в підручнику. Т: Look at the pictures on page 88.

Picture one. What Is the weather like? Who can you яес there? Whore is the girl coming

from? How can we tell that? Is the kitten the girl's pet? Why do you think eo?

Picture two. Who can you see there? Where are they? What ore they doing?

Picture three. Where la the girl now? What is she looking at?

Picture four ifi a question mark. What do you think will happen next? What 1я the girl

going to do with the kitten? What would you do in such a situation?

б) Складання розповіді.

Учні усно в парах складають розповідь за малюнками вправи. Учитель просить двох- трьох учнів розповісти історії, які вони склали.

Writing 2. Розвиток умінь иисьма. Впр. З (с. 88).

Учні, слідуючи плану та інструкціям вправи, самостійно складають в зошитах роз¬повіді. Учитель просить трьох-чотирьох прочитати свої історії, наприкінці уроку пін збирає зошити на перевірку.

listening 3. Аудіювання.

Comprehenilon Подання тексту для аудіювання.

Учні слухають текст, виконують завдання на картках і відповідають на запитання вчителя.

Т: Now listen to one of the world's moat famous love stories — the atory of Tristan and Isolde.

TRISTAN AND ISOLDA

НО,

King Mark of Cornwall had a court at Castle Dore in tho sixth century. One day the king picked up a long golden hair dropped by a swallow and маїсі ho would mnrry only the girl to whom the hair belonged. He asked his nephew Tristan to find the girl.

Tristan discovered the girl in Ireland. She was Isolde the beautiful daughter of th<

Irish king. Tristan, took her back to Cornwall with him, but during the journey ЙЩ

drank a love potion intended for King Mark's wedding and fell passionately in low.

bold a married King Mark but sho continued to love Tristan.

Tristan married a Breton girl but never stopped to love Isoldn.

Grieving for her brought about his death and nn ancient stone cross marks his grave

at Castle Dore.

\LlBtetl to the text and choose the correct variant of the ending.

1) King Mark of Cornwall lived   n.

a) in the sixth century b) in the 16th century

2) One day the king picked up 

a) a golden ring b) a long golden hair

3) Tristan was   

o) the king's servant b) the king's nephew

4) Tristan discovered the girl in e .

a) Ireland b) Scotland

5) She was lsolda the beautiful daughter of the Irish ,.iir« a) farmer b) king

6) lsolda married King Mark but she continued to love   

a) tho prince b) Tristan

7) Tristan married a Breton girl but never stopped to love   .

a) Isolde b) another Breton girl

T: Can you remember any other popular love stories? Who wrote about it? What would

you do if you wore Tristan/Isolda? Do you like storios with the sad ending? Think about

happy ending for Tristan and Isolde's love story.

Учні придумують Інші (щасливі) кінцівки історії проТристана Й Ізольду.

4. Повторення й активізація ЛО теми.

1) Впр. б (с. 89).

Учні в парах заповнюють пропуски в діалозі, читають, а потім інсценують його за

ролями.

2) Впр. б (с. 89).

Учні самостійно записують у зошити запитання до поданих відповідей.

ЗАКЛЮЧНА ЧАШКА УРОКУ

 Домашні: завдання.

1) РЗ, впр. 1 (с. 47), письмово.

2) РЗ, вгір. 2 (с. 47), письмово.

2. Підведення підсумків уроку. Бесіда в режимі Т  Pt ~*Pt *РҐ

Т: What was the topic of our lesson today? What have you learned to speak about? Can you name a book with a happy/ead ending?

 

doc
Додано
4 квітня 2020
Переглядів
883
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку