Розробка уроку на тему "Music in My Life"

Про матеріал
Урок узагальнення лексико-граматичного матеріалу за темою "Listening to Music". Містить практичні вправи на закріплення лексики та граматичного матеріалу за темою "Passive Voice", а також підсумковий тест для контролю знань учнів та тематичного оцінювання.
Перегляд файлу

Ковчинський ЗЗСО І-ІІІ ст. імені Л.П. Деполович

Куликівської селищної ради

 

 

 

План-конспект

уроку  англійської мови у 8 клас

Тема: Listening to Music (summary lesson)

Картинки по запросу "малюнки музика"

 

Учитель: Гуз І.А.

 

 

2021

Урок:           Дата :

Тема: Узагальнення та систематизація знань учнів за темою “Listening to Music”. Лексико-граматичний тест.

Мета:

  • навчальна:  активізувати та узагальнювати вміння використання в мовленні лексики за темою «Listening to Music», формувати лексичні навички говоріння, практикувати учнів у читанні тексту  з метою повного розуміння його змісту; тренувати навички аудіювання  за допомогою аудіозапису;
  • розвиваюча: розвивати мовну здогадку та мовленнєву реакцію, навички використання граматичних структур Passive Voice (Present, Past, Future Simple) у мовленні (усному та писемному);
  • виховна: виховувати любов до музики, естетичний смак;

Тип уроку: узагальнюючий ;

Обладнання: демонстраційні картки (Passive Voice), картки з ЛО для актуалізації опорних знань (mind-map), роздатковий матеріал (тренувальні вправи на використання лексики та граматики), аудіофайли (музичні уривки) для  сприймання на слух, завдання для лексико-граматичного тесту (ПК);

Хід уроку

I. Introduction

1. Greeting and aims:

 - Good morning, students! I am glad to see you!

Our today’s lesson is a bit unusual, because some guests have come to our lesson. I hope you are in a good mood and ready to work hard, because this lesson is the last in the topic “Listening to Music”. And you’ll get your final marks on this topic at the end of the lesson. So I wish you good luck and let’s start!

 

2. Introduction to a foreign language atmosphere:

- Look at the blackboard, please. Here you can the many words on the topic “Music”. Your task is to organize all these words into a mind-map.

(1-2 учні працюють біля дошки, решта - усно)

        

ІІ. The Main Part of the Lesson

1. Revising vocabulary:

 - You have learnt a lot of words and expressions on the topic “Music”. Now let’s speak about musical instruments once again.

Task 1 Guess the musical instruments (роздаткові картки):

  1. NAPIO
  1. ETUFL
  1. TIARGU
  1. ELLOC

piano

flute

guitar

cello

  1. LINOVI
  1. POSXHAONE
  1. MURD
  1. DANBURA

violin

saxophone

drum

bandura

  1. GRANO
  1.  DICCARONO
  1.  BAZKO
  1.  GIBPASEP

organ

accordion

kobza

bagpipes

 

- And now let’s try to use these words in your speech.

Task 2 Complete the table and tell about one of the musical instruments:

Musical instrument and it’s type

It’s size

Type of music it usually plays

My attitude

Piano, keyboard instrument

large (big) / small

light / heavy

oval / long / short

Classical, folk (native), jazz, blues, rock, etc.

like / don’t like

…………., stringed instrument

not very big

…………….

…………….

Saxophone, wind instrument

long, rather heavy

…………, classical music

…………….

Drum, ………. instrument

may be big or not very big

……………….

……………..

 

e.g.: This musical instrument is a piano. Piano is a keyboard musical instrument. It is big and very heavy. People usually use piano to play classical music. I like it very much.

2.  Listening and Reading Comprehension

 

Task 1. The next task for you will be such: you’ll listen to several music patterns and identify each type of music:

Music pattern A

jazz

Music pattern B

rock’n’roll

Music pattern C

a violin solo

Music pattern D

rap

Music pattern E

a Scottish dance

Music pattern F

an Irish folk music

 

Key: A – a violin solo, B – a Scottish dance, C – jazz, D – rap, E – an Irish folk song, F – rock’n’roll

 

Task 2. Open your books at p.101, ex. 3a. Listen to the dialogue and complete it with the correct replies. Read the dialogue in pairs.

 

B: No, I haven’t.  Where can I read about them?

 

B: Sure. I can play the piano.

 

B: I’m fine. You are listening to something new as usual, aren’t you?

 

B: Rap and R&B. They are quite in fashion at the moment.

 

B: I have been attending a music school for five years.

 

B: Thank you for your advice.

 

B: It’s really something new for me. In my opinion yhis style of music is hard to listen to. What do you think of it?

 

B: Heavy metal.

 

3. Grammar Revision

Task 1 Let’s revise the rules of usage of the Passive Voice in the Present, Past and Future Simple (схеми побудови речень на дошці).

 

Task 2 Remake the given sentences into Passive Voice

  1. My sister bought 2 tickets for the rock concert last week.
  2. They sell CDs in this shop.
  3. My friend usually listens to folk music.
  4. We can hear music everywhere.
  5. Sounds of nature usually inspire the musicians.
  6. A famous composer wrote this symphony a century ago.

 

4. Lexical and grammatical test (the student must do it on the computers for 7-10 minutes)

 

Task 1 Match the words with their translation:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

A cello

Percussion instruments

Tune

Composer

Routine

Refreshment

Inspiration

Accompany

Keyboard instruments

Contemporary

Soul

Wind instruments

A

B

C

D

E

F

G

H

I

G

K

L

Клавішні інструменти

Душа

Натхнення

Сучасний

Ударні інструменти

Композитор

Духові інструменти

Віолончель

Супроводжувати

Буденність, рутина

Звук

Освіження, відпочинок

 

Task 2 Choose the correct variant:

1.Two tickets for the concert of a famous rock band ___________ yesterday by my brother.

a) was bought         b) were bought          c) are bought

2. Different musical instruments _____________ in this shop.

a) are sold               b) is sold                   c) have sold

3. This famous flute ___________ several years ago.

a) were stolen          b) be stolen              c) was stolen

4. All musicians ______________ by the nature.

a) are inspired         b) were inspired       c) is inspired

5. Classical music _____ often __________ by my mother.

a) be … listened     b) is … listened        c) was … listened

 

5. The Conclusion of the Lesson

So, to sum everything up, I`d like you to complete some sentences:

1)We usually listen to music ……….

at home, in the concert halls, in the theatre, at school, in the café or restaurant, in the clubs, in the shops …                                                                          

2) People cannot live without  

3) Music reflects our …

4) Music is a source of …

- Your home task is to make a mini-project “Music in my life”.

- All of you have worked a lot today and will get such marks…….

Hope, you will work like this on each our lesson! And now the lesson is over.

 Good -bye!

 

 

 

 

docx
Додано
19 лютого 2021
Переглядів
894
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку