Урок 22 Дата проведення 24.11.2014
Тема уроку: НЕБЕСНІ ТІЛА
Якщо ти ллєш сльози, тому що не видно Сонця,— ти в цей час не побачиш зір.
Р. Тагор
Мета уроку: навчальна: сформувати поняття «небесне тіло», «зоря», формувати знання про особливості зірок (форму, величину, їхню віддаленість від Землі, стан, температуру), кількість зірок, про інші види тіл космічного простору;
- виховна: виховувати естетичне сприйняття зоряного неба, повагу до розвитку наукових знань.
Тип уроку: вивчення й первинного закріплення нових знань.
Обладнання: атлас, карта зоряного неба, підручник, зошити, відеоматері- али з Інтернет-ресурсів.
Очікувані результати: учні засвоять для себе нові поняття, збагатять свою природничо-наукову лексику, зрозуміють принципові відмінності між небесними тілами.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Розповідь учителя
На попередніх уроках ми з вами говорили про те, що все, що оточує нас, — тіла природи. Ви вже знаєте про особливості їхнього існування, особливості будови, властивості тощо. Вони нас оточують, ми ними користуємося. Але у природі існують ще небесні тіла. їх кілька типів.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Прийом «Інтелектуальна розминка»
Прийом «Асоціації»
Завдання. Назвіть усе, із чим у вас асоціюється поняття «зоря».
Зорі. Сонце
Розповідь учителя з елементами бесіди
Пізно ввечері чи вночі на безхмарному небі ми бачимо їх яскравими цятками. Неозброєним оком на зоряному небі можна нарахувати близько 3 тис. зір, за допомогою підзорної труби — у десятки разів більше.
Спеціальні прилади — телескопи — виявляють їх кілька мільярдів. Зорі нам нагадують маленькі ліхтарики, які мерехтять у нічному небі. Насправді ж це великі вогняні кулі, що утворені з розжареного газу. Вони мають дуже високу температуру і постійно випромінюють світло та тепло. А малими зорі здаються нам тому, що перебувають на дуже значній відстані від Землі. Світло від них, рухаючись зі швидкістю 300 тис. км/с, прямує до Землі сотні років. А буває й так, що зірка вже згасла, а світло її до нас ще йде. Ось який безмежний космічний простір!
Сонце — це теж зоря, яка з усіх зір розташована до нас найближче. Тому ми сприймаємо Сонце більшим за інші зорі, і його тепло доходить до Землі. Сонце — одна із зір, середня за своїми розмірами та світністю. Хімічний елемент Гелій дістав свою назву від слова «геліос», що в перекладі з грецької означає «сонячний». Він єдиний з хімічних елементів, який було відкрито спочатку на Сонці, а потім на Землі. Разом з воднем — це основні речовини у складі Сонця, і саме хімічні реакції, що відбуваються з ними, супроводжені величезним викидом тепла і світла.
Планети
Розповідь учителя з елементами бесіди
Ви знаєте, що наша Земля — це планета. Чим же вона суттєво відрізняється від зорі, наприклад від Сонця? Які ви знаєте планети?
Прийом «Словникова робота»
Планети — це кулеподібні тверді тіла великих розмірів, що
обертаються навколо зорі власними траєкторіями, які називають орбітою. На відміну від зір, не випромінюють світло і тепло.
Супутники
Розповідь учителя з елементами бесіди
Супутники — небесні тіла, які обертаються навколо планет. У деяких планет виявлено супутники. Деякі з них за своїми розмірами дорівнюють розмірам Землі. Наприклад, навколо Марса обертаються два супутники, навколо Землі один — Місяць. Люди навчилися запускати штучні супутники — спеціальні пристрої, що рухаються навколо планет.
Малі небесні тіла
До малих небесних тіл належать астероїди, комети, метеороїди. їхні розміри можуть бути у кілька тисяч разів менші за розміри планет чи супутників. Кількість малих небесних тіл у Сонячній системі сягає десятків тисяч. Вони рухаються навколо Сонця своїми орбітами.
Комети — небесні тіла, що складаються з твердого ядра, заморожених газів із твердим пилом.
Вони із часом можуть змінювати своє положення на небі й напрям руху. Розміри комет невеликі — від одного до десяти кілометрів. За наближення до Сонця деякі речовини комети починають
випаровуватися. Вони тягнуться за кометою довгим світним газовим хвостом. Найвідомішою є комета Галлея (її відкрив у XVII ст. англійський астроном Галлей), що з’являється біля Землі із приблизним інтервалом у 76 років. Востаннє вона наблизилася до Землі в 1986 р.
Астероїди — це планети - «крихітки». їх нараховують багато, тому тільки окремі мають назви чи номери.
Метеороїди — ще менші за розміром небесні тіла, ніж астероїди та комети, їх дуже багато і завбільшки вони не більше 1 км. Потрапляючи близько до планет, вони затягуються силою тяжіння планет і падають на неї. Багато метеороїдів затягує і Земля. При цьому вони проходять крізь нашу атмосферу. Від того, як проходить цей політ, їх поділяють на:
Прийом «Синквейн»
Зорі
Велетенські, розжарені, газоподібні Світяться, рухаються, змінюються Яскраві небесні тіла Сонце — це зірка
Прийом «Мікрофон»
Прийом «П'ять речень»
Учитель починає підсумкове речення, а учні його продовжують, формуючи таким чином головну інформацію уроку.
Прийом «Асоціації»
Завдання. Запишіть усе, з чим асоціюється у вас слово Сонце.
Прийом «Мікрофон»
Завдання. Висловіть свою думку з питання: «Чи потрібні мені знання, отримані на уроці?»