Розробка уроку на тему Океанія

Про матеріал
Розрока уроку допоможе вчителю сформувати у здобувачів освіти знання про географічне положення та характерні риси природи Океанії; розвивати уміння пояснювати особли­вості географічного положення та походження островів Оке­анії, визначати своєрідність органічного світу та екологічні проблеми, характеризувати сучасне населення Океанії; розкрити роль М.М.Миклухо-Маклая в дослідженнях Океанії;
Перегляд файлу

Дата_____                                                                                                                Клас __7__

Тема. Океанія. (СЛАЙД 1)

Мета:

навчальна: сформувати знання про географічне положення та характерні  риси природи Океанії; розвивати уміння пояснювати особли­вості географічного положення та походження островів Оке­анії, визначати своєрідність органічного світу та екологічні проблеми, характеризувати сучасне населення Океанії; розкрити роль М.М.Миклухо-Маклая в дослідженнях Океанії;

розвивальна: продовжувати формувати вміння роботи з картою, аналізувати кліматодіаграми; розвивати кругозір, цікавість до вивчення.

виховна: виховувати повагу до набутих людством знань, умінь, взаємодопомогу, вміння працювати в колективі.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Обладнання: фізична карта світу, політична карта світу, ілюстрації (відеоматеріали) природи Океанії, атласи, контурна карта, підручник, презентація «Океанія».

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання, створення  доброжелательной  робочої атмосфери в класі. Перевірка готовності робочих місць учнів до уроку.

Оголошення теми й завдань уроку.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

2.1 Прийом «Географічна розминка» (СЛДАЙД 2).

  •   Що називають островом?
  •   Що  називають архіпелагом?
  •   Які  острови є за походженням?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

3.1 Розповідь учителя.  (СЛАЙД 3).

Серед величезних водних просторів Тихого океану розкидано без­ліч островів — великих і крихітних. Мореплавців, які вперше поба­чили їх, вразили обриси нібито виникаючих із морських глибин зе­лених гористих островів із спрямованими до неба вершинами згаслих або діючих вулканів, вид атолів, укритих стрункими пальмами, із тихою водною гладдю лагун усередині коралового кільця.

Це — Океа­нія — найбільше у світі скупчення островів, які розташовані пере­важно в центральній і південно-західній частинах Тихого океану. Океанію важко зарахувати до будь-якої частини світу. Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про особливості природи та життя населення Океанії.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

           4.1  План уроку:   (СЛАЙД 4)

  1.                            Що таке Океанія?
  2.                            Склад Океанії
  3.                            Географічне положення
  4.                            Особливості природи
  5.                            Народи і країни
  1.  Що таке Океанія ?  (СЛАЙД 5)

Океанія – одна з найцікавіших територій Землі. Океанія включає понад 10 тис. островів загальною площею майже 1,36 млн км2. Це становить лише 2 % водного простору Тихого окену. Острови, як правило, групуються в архіпелаги, усередині яких відстань від одного острова до іншого досить невелика. Відстані ж між архіпелагами значні: наприклад, від Соломонових островів до Маршаллових — 1,9 тис. км, від Маршаллових до Гавайських — 3,2 тис. км.

Самими найбільшими островами є  Нова Гвінея (СЛАЙД 6) і Нова Зеландія (СЛАЙД 7).

  1.                     Склад Океанії   (СЛАЙД 8).

За географічним положенням і природою острови Океанії умовно поділяють на три великі групи: Полінезію на сході, Меланезію на за­ході та Мікронезію на північному заході.

  1.                     Географічне положення   (СЛАЙД 9).

 Визначте протяжність Океанії з півночі на південь ( 29 пн. ш. від Гавайських островів до Нової Зеландії – 53 пд. ш.) і  з заходу на схід ( 130 сх. д. від Нової Гвінеї до о. Пасхи 109 зах. д.)

                       Чи входять в склад Океанії наступні острови: Алеутські, Японські, Нова Зеландія, Філіппінські?

  1.                     Особливості природи      (СЛАЙД 10- 11). Особливості природи – походження островів

Розповідь вчителя.  

Більшість островів Океанії за походженням є вулканічними або кораловими.

Великі острови, такі як Нова Зеландія, Нова Ґвінея, материково­го походження. На думку геологів, вони є залишками гірських па­сом давнього материка.

Надзвичайна й неповторна природа островів Нової Зеландії. Вона відома своїми гей­зерами, льодовиками, частина яких спускається до океану, а також представниками рідкісних видів рослинного і тваринного світу. Тут ростуть деревоподібні папороті, сосни каурі, волокнистий новозе­ландський льон, живе триока ящірка гаттерія, птах ківі, у якого нізд­рі розташовані на кінчику дзьоба. У минулому зустрічався птах моа, зріст якого сягав 3 м.

Друга група островів має вулканічне походження або є надводними частинами гігантських гірських каньйонів, які піднялися внаслідок процесів складчастості на дні Тихого океану. До них належать Гавайські острови, Нова Каледонія, Фіджі, Самоа. На островах дотепер є  діючі вулкани, які інколи вивергають лаву та попіл.

Порівняно з островами материкового походження, органічний світ вулканічних островів бідніший за видовим складом. Немає ссавців, за винятком тих, які сюди були завезені людиною. Тут мешкають пта­хи, плазуни, комахи.

Ще одна група островів Океанії — це острови, утворені кораловими поліпами,— атоли. Зазвичай вони мають вигляд неширокого кільця, усередині якого лежить мілководна затока — лагуна. Основою для побудови коралових колоній часто є вершина підводного вулкана. Атоли здіймаються над водою лише на кілька метрів, їх поперечні перерізи сягають від 2 до 90 км. Органічний світ атолів зовсім бідний: кокосова пальма, кілька інших видів дерев, трав'янистих рослин, ча­гарників.

Природа – особливості  клімата  Слайд 12.

Клімат більшості островів Океанії теплий, м'який, без перепадів температур. Середньорічні температури коливаються від +23 °С до, +28 °С. Вітри з океану значно пом'якшують спеку. Такі кліматичні умови в поєднанні з незайманою природою та кришталево чистою во­дою приваблюють туристів з усіх куточків Землі.

Завдання

   За кліматичною картою визначте, в яких кліматичних поясах  розташована Океанія (в субтропіках, тропіках і екваторіальних широтах).

   Визначте особливості клімата Океанії по кліматичній діаграмі

 ( Цілий рік жарко і волого tл= 21°С, tс =22°С, опади 3140 мм).

Рослиний світ   

Кокосовая пальма:  (СЛАЙД 13)

Новозеландська сосна - ка́урі, або Ага́тіс (СЛАЙД 14)

   Кодіеум пестролистий, (СЛАЙД 15)

   Ціатея (СЛАЙД 16)

Тваринний світ   

Ківі (СЛАЙД 17)

Такахе, безкрила султанка (СЛАЙД 18)

Какапо (СЛАЙД 19)

Гаттерія (СЛАЙД 20)

Самий великий денний метелик – самка птахокрила королеви Олександри. (СЛАЙД 21)

Населення   (СЛАЙД 22)

Меланезійці    (СЛАЙД  23).

Папуаси – група народів, коріне населення Західної Меланезії, розмовляють папуаською мовою (о.Новая Гвинея). (СЛАЙД 24).

Мікронезійці і полінезійці – коріне населення Мікронезії і Полінезії (західна і центральна частина Океанії). Розмовляють місцевою мовою.    (СЛАЙД 25 – 26).

Маорі  – полінезійський народ в Новой Зеландії, мова – маорійська. (СЛАЙД 27).

Господарська діяльність   (СЛАЙД 28).

3.2 Прийом «Цікаве питання»

За допомогою підручника дізнайтеся: якою господарською діяльністю займається населення Океанії?

Морська  промисловість;

плантації кокосової пальми, какао, каучуків  і кави;

вівчарство;

туризм.

Країни  Океанії.   (СЛАЙД 29).

В Океанії розташовані такі держави: Вануату, Західне Самоа, Кірибаті, Маршаллові Острови, Науру, Нова Зеландія, Палау, Па­пуа — Нова Гвінея, північні Маріанські Острови, Соломонові Ост­рови, Тонґа, Тувалу, Федеративні Штати Мікронезії, Фіджі. Значна частина островів Океанії є володіннями Австралії, Великої Британії, Нової Зеландії, США, Франції.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Прийом «П'ять речень» (робота в парах).

За допомогою кількох речень розкажіть, що ви дізналися на сьогоднішньому уроці.

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (СЛАЙД 30)

1) Опрацюйте відповідний параграф підручника.

2) Складіть кросворд на тему «Океанія».

 

doc
Додано
9 грудня 2023
Переглядів
483
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку