Розробка уроку на тему "Сполучені посудини. "

Про матеріал
Мета: Освітня . Встановити закон розподілу однорідних і неоднорідних рідин в сполучених посудинах; розглянути практичне застосування сполучених посудин в побуті та техніці на прикладах водопроводу, шлюзів, гідравлічного пресу. Розвиваюча. Розвивати кругозір учнів, логічне та раціоналізаторське мислення. Виховна . Виховувати цілісне ставлення до себе.
Перегляд файлу

Урок 48/19. Сполучені посудини.

Мета:

              Освітня .  Встановити закон розподілу однорідних і неоднорідних рідин в

сполучених  посудинах;  розглянути  практичне  застосування  сполучених

посудин в побуті та техніці на прикладах водопроводу, шлюзів, гідравлічного

пресу.

          Розвиваюча.  Розвивати  кругозір  учнів,  логічне  та  раціоналізаторське  мислення.

           Виховна .  Виховувати цілісне ставлення до себе.

Тип уроку. Комбінований урок .

Прилади та матеріали: поливальниця, чайник, сполучені посудини,

 Презентації   Сполучені посудини    Урок 48.19 

     Пізнання реального світу ґрунтується 

на дослідах і завершується ними.

                                                                                                                                   Альберт Ейнштейн

                                                                     Хід уроку

1.Організаційний момент.

2.Перевірка домашнього завдання.

    Розвязування задач біля дошки:

    Задача 1. На якій глибині тиск в морі становить 412 кПа?

    Задача 2. Визначити силу тиску нафти на пробку площею 10 см². Центр пробки міститься на 2 м нижче від рівня рідини. 

    Задача 3. На яку глибину треба занурити в море батискаф, щоб тиск води на 

його поверхню дорівнював 6190 кПа?  

    Учні класу уважно слідкують за розвязками  і, за потребою,  доповнюють.

    Вчитель оцінює відповіді учнів.

3.Актуалізація опорних знань.

 Фронтальне опитування.

1. Сформулювати закон Паскаля.

2. Які досліди підтвкрджують справедливість закону Паскаля?

3. Чим пояснюється тиск в рідинах і газах?

4. Від чого залежить тиск в рідинах?

                       5. Як зміниться тиск газу при зменшенні об’єму?

                     6. Як залежить тиск газів і рідин від температури?

4.Мотивація навчальної діяльності.

    Демонструємо учням  різні прилади і посудини, які їм часто зустрічаються в повсякденному житті.

C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\index.jpg C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\index.jpg

       Запитання учням классу:

    Як називаються такі посудини? Та як поводить себе рідина у кількох з’єднаних  посудинах? 

Учні відповідають, вчитель  аналізує  їх відповіді  і

оголошує тему та мету     уроку.

                                           Тема: Сполучені посудини.

   5.Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

Дослід 1. Візьмемо дві скляні трубки, з'єднаємо їх гумовою трубкою, яку перекриємо затискачем, і наллємо в одну із трубок води (мал. 105, а). Коли затискач заберемо, то побачимо, що рідина в трубках розмістилася на однако­вому рівні (мал. 105, б). Піднімемо одну із трубок — рівень рідини у трубках не зміниться (мал. 105, в).

                       C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\LGLyVxZJ.jpg

     Замінюватимемо одну із трубок сполучених посудин трубками іншого діаметра та іншої форми (мал. 106). У результаті досліду переконаємося, що вільні поверхні нерухомої однорідної рідини у сполучених посудинах будь-якої форми перебувають на однаковому рівні.

     З'єднані між собою посудини, в яких рідина може вільно перетікати з однієї посудини в іншу, нази­вають сполученими посудинами.

      Закон сполучених посудин:

     У сполучених посудинах вільні поверхні однорід­ної рідини встановлюються на одному рівні.

                                  Види сполучених посудин.

 

 

 

C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\65.jpg C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\ап.jpg

                 Якщо рідини в колінах будуть неоднорідними, то одержимо:

       Отже,  висоти  різнорідних  рідин,  відлічувані  від  рівня  поверхні  їх

стикання, у сполучених посудинах обернено пропорційні їх густинам.

    Застосування сполучених посудин: гідравлічний прес, шлюзи, водопровідна система.

C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\76.jpg C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\94.jpg C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\images.jpg

  Шлюзи (від латинського шлеузе — утримую, відокремлюю) — це гідро­технічна споруда для переведення суден на річці або каналі з одно­го рівня на інший.

Принцип роботи шлюзу.

Гідравлічний прес — це гідравлічна машина, в якій за допомогою гідравлічного циліндра створюється велика стискаюча сила.

Принцип роботи гідравлічного пресу.

6.Осмислення об’єктивних зв’язків.

     Вчимося розв’язувати задачі.

Задача 1. В сполучені посудини спочатку налили води, а потім в одне з колін

долили гасу. Висота стовпа гасу 20 см. На скільки відрізнятимуться рівні рідин?

   

Задача 2. В U - подібній трубці міститься вода і олія. Висоти шару олії дорівнює

10 см. На скільки рівень поверхні олії вищий за рівень поверхні води?

     Запитання на закріплення матеріалу.  

1. Що таке сполучені посудини?

2.  Сформулюйте закон сполучених посудин.

3. Що так шлюз?

4.  В яких галузях та як використовують сполучені посудини?

5.  У  сполучені посудини налита  вода. У праве  коліно доливають масло. У

якому коліні рівень рідини буде вищим?

7.Підсумок уроку.

     Метод  «Мікрофон»

  •   Що ми робили на уроці?
  • Чи досягли ми мети уроку?
  • Які ваші очікування на наступний урок?

Оцінювання вчителем роботи учнів на уроці.

8.Домашнє завдання.

  

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, Розробки уроків
Додано
17 березня 2020
Переглядів
838
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку