Урок № 10. У КОЛІ МУЗИЧНИХ НАСТРОЇВ
Мета:
♦ навчальна: продовжувати ознайомлювати учнів з особливостями та властивостями музичної мови;
♦ розвивальна: розвивати емоційну сферу учнів, уміння розрізняти настрої музики;
♦ виховна: виховувати в учнів культуру слухання музики та зацікавленість нею.
Музичний матеріал: Л. ван Бетховен «Весела. Сумна», поспівка «Дзвінка пісенька», білоруська народна пісня «Перепілонька».
Наочні посібники: нотна хрестоматія; портретЛ. ван Бетховена.
Обладнання: ТЗН; дитячі музичні інструменти; фонохрестоматія; роздавальний матеріал (картки).
Тип уроку: комбінований урок.
Учні входять до класу під музичний супровід («Весела. Сумна»
Л. ван Бетховена).
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка готовності класу до уроку. Музичне вітання
2. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Музика відкриває нам загадковий, чарівний світ наших вражень, почуттів. Кожна людина відчуває різні настрої, а музика відображає їх, розповідає про людські почуття.
♦ Які саме настрої є?
♦ Чи можемо ми почути їх у музиці?
Разом ми зможемо відповісти на ці запитання, якщо ви будете уважними на уроці.
3. ОСНОВНА ЧАСТИНА Слухання музики
Учитель. Зараз я спробую здогадатися, який ви маєте сьогодні настрій. (Вільне спілкування вчителя з учнями.)
Чи я здогадався (-лася) про ваш настрій за виразом обличчя, очей? Дійсно, усі події, що відбуваються з людиною, залишають слід у її душі та відбиваються на обличчі.
Гра «Відгадай настрій»
♦ Який настрій «захований» у Цих мімічних картинках?
Розглядання карток із зображенням облич із різною мімікою.
♦ Доберіть слова, вигуки до кожної мімічної картинки.
Учитель. Музичний звук володіє саме такою здатністю — відображувати настрій.
Прослухаймо п’єсу Л. ван Бетховена та спробуймо відчути, який настрій вона передає.
Слухання п'єси «Весела. Сумна»Л. ван Бетховена
♦ Яким є характер прослуханої музики?
♦ Чи весь час музика була однаковою за настроєм?
♦ Як чергуються настрої у цій п’єсі?
Так, настрій у п'єсі змінюється тричі.
Як саме, визначимо після повторного слухання.
Передайте характер прослуханої музики у рухах:
♦ веселий характер відбиттям пульсу мелодії;
♦ сумний характер — плавним рухом рук.
Повторне слухання твору «Весела. Сумна» Л. ван Бетховена
♦ Викладіть на парті у відповідному порядку «сонечка» та «хмаринки».
♦ Доберіть назви для музичних частин цього твору.
Композитор назвав цю п'єсу дуже просто — «Весела. Сумна». Але ж у творі три частини, скажете ви. Можливо, автор не захотів завершувати свій твір на сумній ноті, тому обрав радісне, веселе завершення.
Вокально-хорова робота
Виконання поспівки «Дзвінка пісенька» з показом руху мелодії рукою
Учитель. У музиці, зокрема в пісні, ми можемо передавати не тільки радість та сум. У пісні ми виражаємо тривогу, ніжність, співчуття. Саме такі настрої ми можемо відчути у білоруській народній пісні «Перепілонька». Послухайте її та дайте відповідь на запитання.
♦ 3 яким настроєм виконується ця пісня?
Слухання та розучування білоруської народної пісні «Перепілонька»,
робота над диханням, артикуляцією, плавним звуковеденням
Для того щоб наш урок не завершувався на сумній ноті, пригадаймо веселу за настроєм пісню.
♦ Яку пісню ви хочете виконати?
Виконання пісні за вибором учнів
4. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Бесіда
♦ Які настрої ми відчували сьогодні на уроці?
♦ Як музика допомагала нам відчувати ці настрої?
♦ Яку назву має твір Л. ван Бетховена, що розповідає нам про різні характери?
♦ Які почуття ми переживали, виконуючи білоруську народну пісню «Перепілонька»?
Учні виходять із класу під музичний супровід («Весела. Сумна» Л. ван Бетховена).