Дана розробка уроку має опомогти учням пригадати, систематизувати й узагальнити знання про
творчість Фредеріка Стендаля, Оноре де Бальзака, Ф.М.Достоєвського,
Л.М.Толстого;
розвивати естетичні смаки, швидкість думки, навички систематизації та
узагальнення ознак художніх творів, літературних напрямів і стилів;
удосконалювати вміння висловлювати власні думки та аргументувати їх;
виховувати колективістські почуття, повагу до духовних надбань
людства, художньої літератури, загальнолюдських цінностей.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань
Чаплинський професійний аграрний ліцей
Розробка уроку на тему:
«Узагальнення та систематизація вивченого з теми: «Вступ. Із літератури реалізму»
Укладач:
викладач зарубіжної літератури
спеціаліст І категорії
Даниліна Віта Миколаївна
2018
Тема: «Узагальнення та систематизація вивченого»
(розділу «Вступ. Із літератури реалізму»)
Мета: допомогти учням пригадати, систематизувати й узагальнити знання про
творчість Фредеріка Стендаля, Оноре де Бальзака, Ф.М.Достоєвського,
Л.М.Толстого;
розвивати естетичні смаки, швидкість думки, навички систематизації та
узагальнення ознак художніх творів, літературних напрямів і стилів;
удосконалювати вміння висловлювати власні думки та аргументувати їх;
виховувати колективістські почуття, повагу до духовних надбань
людства, художньої літератури, загальнолюдських цінностей.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань
Вид: літературний турнір
Методи і прийоми: розгадування кросворду, встановлення відповідності, бліц-
турнір, «П’ятий зайвий», «Хто більше» , «Побудуй вислів», НЛО
(невпізнаний літературний об’єкт)
Міжпредметні зв’язки: географія (назви країн, міст), українська література (пись-
менник-реаліст, літературна поліфонія), історія (Наполеон)
Обладнання: дошка, назви конкурсів, завдання до конкурсів кожній команді,
годинник, емблеми капітанів команд
Перебіг уроку
І. Оргмомент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово вчителя
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань учнів
1конкурс: «Розминка» Бліц-турнір
Завдання: дати відповіді на поставлені запитання. Гравець якої команди перший
підніме руку—та команда і відповідає. Якщо відповідь неправильна—слово нада-
ється другій команді. За одну правильну відповідь—один бал. Отож, будьте уважні.
1.—Фредерік Стендаль—це письменник-реаліст чи романтист? Обгрунтуйте свою думку.
2.—Назвіть підзаголовок і епіграф роману Стендаля «Червоне і чорне».
3.—Про які роки зі свого життя Достоєвський писав: «У ці роки я був похований
живцем і закритий у домовині»? (каторга—Омський острог 1850-1854рр., військо-
ва служба у Семипалатинську 1854-1858рр.)
4.—Протягом якого часу відбуваються події роману «Злочин і кара»? (2 тижнів)
5.—Розкрити теорію Родіона Раскольникова.
6.—Чому головний герой роману Достоєвського «Злочин і кара» має таке прізви-
ще—Раскольников?
7.—Роман, який приніс Бальзаку перше визнання? («Шуани»)
8.—Письменник, що знав 13 іноземних мов, відкривав школи, писав листи царям?
(Лев Толстой) Записуємо на дошці бали команд
ІІ конкурс—НЛО (невпізнаний літературний об’єкт)
Завдання: впізнайте героя літературного твору, за кожну правильну відповідь-2б.
Першій команді: «… Він був напрочуд гарний, з прекрасними темними очима, те-
мнорусявий, стрункий, на зріст вище від середнього.» (Раскольников)
Другій: «Обличчя цього чоловіка я назвав би « місячним ликом». Волосся було
гладеньке, акуратно причесане, із сивиною попелясто-сірого кольору. Оченята
жовті, як у куниці; були майже без вій. Гострий ніс, тонкі губи. Вгадати його вік
було неможливо…» (Гобсек)
Першій команді: «Це був тендітний, невисокий на зріст юнак 18-ти чи 19-ти років
з тонкими рисами обличчя і орлиним носом. Великі чорні очі у хвилини спокою
виблискували думкою і вогнем. Темно-каштанове волосся росло так низько, що
майже закривало лоб». (Жульєн Сорель)
Другій: «Висока й ставна жінка, у свій час мала славу першої красуні на увесь
край. У її зовнішності та ході було щось юне й простодушне… Її душа була про-
ста й наївна…» (пані де Реналь)
Першій команді: Маючи мільйон, живе у занедбаній кімнаті, ходить до кредито-
рів пішки, а до його кімнати ніколи не заглядає сонце. (Гобсек)
Другій: Герой себе запитує: «Створіння я тремтяче, а чи право маю?»
(Раскольников)
Слово журі.
ІІІ конкурс—«Кросворд»
Завдання: розгадати кросворд, визначити ключове слово, презентувати літератур-
ний жанр. Максимальна кількість –10 балів.
Відповіді кросворду: 1.Родіон, 2. Толстой, 3. Історизм, 4. Кареніна, 5. «Шуани».
Відповіді кросворду: 1. «Селяни», 2. Наполеон, 3. Толстой, 4.поліфонія, 5.Стендаль, 6. Соня.
ІV конкурс—«П’ятий зайвий»
Командам даються 2 листки з іменами літературних героїв, учням треба знайти зайвого героя. (5 б.)
Першій команді: Анна Кареніна, Олексій Вронський, Матильда де Ла Моль, Ко-
стянтин Левін, Стіва Облонський.
Другій: Соня, Родіон Раскольников, Разуміхін, пан Вально, Свидригайлов.
Слово журі.
V конкурс—«Хто більше»?
Завдання: викладач ставить ряд запитань кожній команді, виграє та команда, яка
за 1 хвилину встигне відповісти на більшу кількість запитань. Якщо не знаєте відповіді, говорите слово: «Далі». Скільки правильних відповідей—стільки і балів.
Першій команді:
(участь у гуртку Петрашевського)
Другій:
початок роману … («Анна Кареніна» Л.Толстого) .
значення-- ( залізниця).
Слово журі.
VІ конкурс—«Побудуй вислів»
Завдання: із окремих поданих слів побудувати вислів. Оцінка—3 бали.
Першій команді:
Максим Горький: «Геніальність Достоєвського безперечна, за силою змалювання його талант є рівним, мабуть, лише Шекспірові».
Другій:
О.де Бальзак: «… істориком буде саме французьке суспільство, мені ж лишиться найнятися до нього в секретарі».
VІ І конкурс—«Установи відповідність»
Завдання: встановити відповідність між прізвищем письменника та його портретом. Максимальна оцінка—4 бали.
ІV. Підведення підсумків уроку
Слово журі. Визначення команди-переможниці. Виставлення оцінок.
V. Рефлексія
-Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
- Що найбільше запам’яталось?
-Яке завдання було найцікавішим? Найлегшим? Найважчим?
VI. Інформація-інструктаж домашнього завдання
Підготуватися до контрольної роботи з даної теми: «Вступ. Із літератури реалізму».