Розробка уроку навчання грамоти "Зіставлення звукових значень [ж] — [ш]".

Про матеріал
Розробка уроку навчання грамоти для 1 класу "Зіставлення звукових значень [ж] — [ш]".
Перегляд файлу

Тема:  Зіставлення звукових значень [ж] — [ш].

Опрацювання текстів «Поспішай синичко», «Кожушок».

Мета:  закріпити знання учнів про букву «ша» та її звукове значення; вдосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; зіставити звукове значення [ж] — [ш]; продовжити роботу над розвитком виразності читання прозового та віршованого тексту; розвивати фонематичний слух учнів, пам’ять; виховувати любов до тварин.

Обладнання:  малюнок із зображенням котика Воркотика; малюнки для звуко-буквеного аналізу слів; картки з буквою «ша» у різних положеннях; сюжетний малюнок до скоромовки; сніжинки; предметні малюнки; малюнок сніговика, Буквар с 108-109, електронна презентація.

Тип уроку:  Закріплення знань.

 

Хід уроку

 

 

I. Організаційний момент   СЛАЙД1 (дзвінок)

 

Продзвенів і стих дзвінок.

Починається урок.

Всі за парти тихо сіли

І працюєм дуже вміло.

 

II.Мотивація начальної діяльності.

 

- Діти, сьогодні до нас на урок завітав гість.

— А щоб дізнатися, хто цей гість, відгадайте загадку.

 

Він мисливець і пустун,

Муркотливий муркотун.

Ходить у пухнастій шубі,

Любить спати біля груби.

М’які лапки, хижий ротик.

Хто це? Впізнаєте?.. (Котик).

М. Пономаренко

 

Учитель вивішує малюнок із зображенням котика.            СЛАЙД2 (котик плюс сніжинка)

 

- Цього котика звуть Воркотик. Він приніс на урок цікаві за­вдання і за кожне правильно виконане завдання  нагороджуватиме вас сніжинкою. Тож до роботи!                          СЛАЙД3 (котик плюс сніжинка)

- Зараз Воркотик хоче, щоб ми дослідили звукові значення двох букв. А яких саме— дізнаєтеся, прослухавши скоромовку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

 

1) Мовна розминка

Гра «Згадаймо скоромовки»

 

Підготуємо ми ротик,
Щоб активним був увесь час!
А для цього ми промовим
Скоромовочку для вас!

 

 

Вибіг Гришка на доріжку,

На доріжці сидить кішка.

Взяв з доріжки Гришка кішку,

Хай спіймає кішка мишку.  СЛАЙД 4 (з презентації)

 

— Які два звуки найчастіше зустрічаються у цій скоромовці? ([ж], [ш])

 

2)  Зіставлення звуків [ж] — [ш]

— Давайте промовимо ці два звуки.

- Що ви можете сказати? (Звук [ш] вимовляється тільки з шумом, а звук [ж] — з голосом і шумом.)

— Молодці! Воркотик дякує за те, що ви такі уважні і змогли легко дослідити ці два звуки, вивчили скоромовку. За це отримуєте сніжинку.

-  Ми трішки розім’яли наш мовленнєвий апарат. А тепер розвиватимемо і своє мислення.

 

3) Гра " Визнач місце букви" .

- Тепер котик хоче, щоб ви визначили позицію звука [ш] в слові.

 

Школа, школяр, шахи, штани, шум; дошка, зошит, пшоно, пляшка; ківш, марш, фарш                                                                               

      СЛАЙД 5 (з презентації)   + сніжинка

 

 

4) Звуко-буквений аналіз слів (малюнки на дошці).      СЛАЙД 6 (з презентації)

 

- Робота в парах. Троє учнів працюють біля дошки, а решта - з картками.

          (Учитель вивішує на дошку малюнки. Школа, дошка, зошит.)

- Сказати скільки в слові голосних, приголосних, складів. (для тих, хто біля дошки)

-Вимовити звуки, букви «ланцюжком».

- Назвати голосні, приголосні.

- Вимовити слово по складах.

- Визначити наголошений склад.        + сніжинка

 

5. Гра «Знайди слово»

— Прочитайте уважно колонки слів. Знайдіть, які інші слова заховав Воркотик у них.                                                         (Слова — на СЛАЙД 7 з презентації)

пиРІГ (Ріг)

НІЖка (Ніж)

жНИВА (Нива)

тРОТуар (Рот)

тРАКтор (Рак)

соБАКа (Бак)

 

Молодці! Ви легко впоралися із цим завданням, тому одер­жуєте сніжинку. 

 

6. Гра «Добери потрібний склад»  (таблиці на дошці).        СЛАЙД 8

 

ШКО..                                                             ЛА           ЛИ

ПОШ..                                                                    ШИ

МА.. НА                                                           ТА          ШУ          + сніжинка

 

 

IV. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новими творами та продовжимо вчитися виразно читати. А також і далі будемо виконувати цікаві завдання від котика Воркотика.

 

 

V. Формування навичок читання.

 

1.Читання складів   СЛАЙД 9 (з презентації)  + сніжинка

 

 

 

2.  Гра «Добери слово»                 СЛАЙД 10 (з презентації)

— Котик вам обіцяв за гарну роботу цікаве завдання. Він вико­нує свою обіцянку. Вам потрібно бути дуже уважними, прочитати слово, змінити першу букву в слові на букву «ша».

 Учитель вивішує по черзі на дошку слова, а учні добирають слово з

 бук­вою «ша».

— Ви просто молодці! Котик і не очікував, що ви так швидко впораєтеся із цим завданням, тому дарує вам сніжинку і пропонує відпочити.                            + сніжинка

 

 

ФІЗХВИЛИНКА

 

 

3. Опрацювання тексту «Поспішай синичко!»

 

1) Підготовка до сприйняття тексту «Поспішай, синичко!». Звучить свист вітру, заметіль хуртовин.                                                                            СЛАЙД 11

 

Чуєте, це Снігова королева мандрує,
На зиму люту й сувору чаклує.
Хурделиць сніжних й сильних вітрів закликає,
Лютий мороз у ліс запускає!
Де живуть пташки й комашки,
Всілякі тваринки й рослинки…
Землю холодною ковдрою вкрила,
І життя в лісі… заморозила.

Раптом чути спів синички.        СЛАЙД 12


— Хтось до нас звертається… (Учні прислухаються до співу синички.)

Так, це пташка озивається!
Її чари не беруть,
Й ховається вона у лісі тут!

 

(Слова дітей)

1-ша Синичка
Я пташка невеличка,
У мене білі щічки,
Сірі лапки й чорна шапка,
Фартушок жовтенький.
Люблю їсти з годівнички,
Звуть мене… (синичка.)

 

2-га Синичка
Живу я в лісі цьому вже чимало.
Нас, пташок, люта зима спіткала!
Комашки заховатись вспіли,
Ведмеді сплячку свою зустріли.
Хто залишився ось тут жити,
Той не буде вдосталь ситий,
Ми вимушені їжу шукати,
Щоб від голоду не помирати.

Бо все засипало снігами,
Й нічого не видніється під ними.

 

— Діти, а ми зможемо допомогти пташкам лісу? Як?

 (Зможемо. Для цього потрібно зробити годівнички, розвісити їх на деревах і насипати туди зерна, крихти хліба та ін.)
СЛАЙД 13 ПРО НАШУ ДОПОМОГУ ПТАХАМ ФОТО КЛАСУ

 

2) Слухання тексту «Поспішай синичко!» (читає вчитель)

 

- Що в цьому тексті справжнє, а що казкове?

 

3) Самостійне читання тексту учнями:

- хором;

 

- ланцюжком;

 

- вибіркове читання:

- Де зустрілися синички?

- Що порадила перша синичка другій?

- Хто приготував годівнички птахам?

?

-  фронтальна робота: знайти в тексті :

- питальні речення;

 – окличні речення.       + сніжинка

 

4) Опрацювати прислів’я.

Дітки, Воркотик приготував для вас іще одне цікаве завдання. Треба вставити букву і  пояснити прислів’я.

Де багато пта..ок, там нема кома..ок!    Слайд 14

Люди вже давно помітили, що там, де багато пташок, там нема комашок. А чому це так?                                                                                                                сніжинка

 

 

5) Опрацювання вірша «Кожушок» П.Воронька.

 

а) Читання вірша «Кожушок» учителем

— Послухайте вірш і знайдіть відповідь на запитання: «Що ку­пив котик?»

 

б) Словникова робота     СЛАЙД 15  слова і малюнки

• Торжок — базар.

• Кожух — верхній зимовий одяг із великим коміром, пошитий з овечої шкури хутром до середини.

• Хутро — волосяний шерстяний покрив на тілі тварин.

 

в) Читання вірша "Луною"

 

г) Вибіркове читання

— Знайдіть і прочитайте відповіді на такі запитання.

• Куди йшов сніжок?

• Що хотів він там зробити?

• Хто купив кожуха?

• Що сталося з хутром?

• Як звали котика?

 

д) Гра «Дочитай рядок»

Йшов… Як забіг…

Продавати… Хутро…

Кіт купив… Сів Воркотик…

Загорнувсь… Та й умився…

 

ж) Читання вірша напам'ять декількома учнями.  сніжинка

 

VI. Підсумок уроку.

 

1. Бесіда.

Запитання від Воркотика.

- Які тексти ми читали на році?

- Чим підгодовували пташок школярі?

- А чим підгодовуєте птшок ви?

 

2.  Давайте нагадаємо котику Воркотику, якими є звуки [ж] і [ш]. (Відповіді учнів.)

— Які слова зі звуком [ш] ви запам’ятали? А які — зі звуком [ж]?

 

3. — Як називався вірш, який ви читали?

4. — Які завдання від котика Воркотика були для вас найцікаві­шими? Найскладнішими?

5.Гра «Встав букви у слова».

За те, що ви так швидко впоралися із усіма завданнями, ко­тик приготував вам останнє цікаве завдання.

— З кожного слова втекла буква. Потрібно знайти її та постави­ти на місце.                                                                                                    СЛАЙД16 (з презентації)

 

— Молодці! Котик Воркотик хвалить вас за увагу, старанність та за любов до праці і дарує сніжинку.

 

6. — Ви зібрали багато сніжинок за урок, тому Воркотик хоче вам зробити сюрприз. Що можна виліпити з великої кількості сніжи­нок? (Відповіді учнів.)

Ось тому Воркотик дарує нам сніговика.      СЛАЙД 17

 

Учитель вивішує на дошку малюнок сніговика.

 

docx
Додано
10 червня
Переглядів
62
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку