Розробка уроку (План-конспект, Презентація, Аудіофайл, Роздатковий матеріал)

Про матеріал

Матеріал поданий у вигляді презентації та текстового документу до підручника «Літературне читання» 4 клас О.Я. Савченко . Може бути використаний на уроці літературного читання в 4 класі. Тип ресурсу : Розробка уроку, презентація, аудіофайл, роздатковий матеріал.

Автор: Драголюб Олена Федорівна, вчитель початкових класів Руськополянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 Черкаської районної ради Черкаської області. спеціаліст І кваліфікаційної категорії.

Аудиторія: вчителі, учні.

Перегляд файлу

Роздатковий матеріал

Ж-р-в-ль                 г-р-б-ць                      с-р-к

Ж-йв-р-н-к             л-ст-в-к                      в-р-н

Д-т-л                       ф-з-н                           с-н-г-р

К-р-ш-н                   с-к-л                           с-л-в-й

 

 До кожного гнізда самиця відкладає по одному яйцю, попередньо викинувши одне чуже, щоб хазяї нічого не запідозрили. Зозуленя вилуплюється раніше за всіх і вже через 8 годин після появи на світ починає виштовхувати решту яєць. Зозуленя з’являється на світ сліпе та голе, і прийомні батьки обігрівають його протягом 5-6 днів, а пізніше лише по ночах або в холодну погоду. З четвертого дня життя зозуленя починає наполегливо вимагати їжі. Його гучний голос і широко розкритий дзьоб є такими великими стимулами для птахів, що ті від світання до смеркання тягають йому їжу. Пташенята зозуль ростуть дуже швидко і вже через три тижні вилітають із тісного гнізда, але по-старому тримаються поблизу та вимагають їжі від своїх опікунів. У шість тижнів молода зозуля вже повністю самостійна, а восени здійснює свій перший політ на зимівлю. Зозуля звичайна мешкає у Європі,  Африці, Азії, окрім Аравійського півострова та півострова Індостан, півдня Індокитаю. В Україні — майже по всій території.

 

1.Співаєш                                                         4.Веселенько                                              9.Пшениченька

2.Голубонько

10.Серденько

12.Соловей

5.Жар-птиця

8.Гарно

3.Жалібненько

6.Братик

11.Голосочок

7.Життя

Перегляд файлу

План-конспект

Літературне читання

4 клас

Тема: Л. Глібов. “Зозуля й Півень”

Мета:формування  ключових компетентностей, зокрема:

 - вміння вчитисясамостійність у розв’язанні пізнавальних завдань;

- загальнокультурної компетентностідотримуватися норм усного мовлення, давати повну і чітку відповідь;

 - соціальної компетентностіпрояв ініціативи з урахуванням інтересів товариша  в порі та групі, з яким працюєш;

- громадянської компетентності -   виховувати почуття справедливості, чесності  і переконання, що тільки щирість і відвертість – запорука душевного спілкування.

- предметних компетентностей:

- продовжувати ознайомлення учнів з особливостями байки; навчати виразно читати; розвивати образність мислення, уміння визначати головну думку байки.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет Л. Глібова, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал, підручник, записи на дошці.

                                                                                  Хід уроку

I. Організаційний момент

Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Пролунав уже дзвінок,

Починамо урок!

  • А  урок у нас сьогодні буде цікавий, творчий, продуктивний. І мені дуже приємно навчати тих, хто хоче все знати.
     

II. Актуалізація опорних знань

Мовна розминка.

1.Прочитай швидко (слайд 2).

Ж-р-в-ль            г-р-б-ць               с-р-к

Ж-йв-р-н-к       л-с т-в-к               в-р-н

Д-т-л                 ф-з-н                    с-н-г-р

К-рш-н             с-к-л                     с-л-в-й

 - Що об'єднує ці слова?

2. Робота в парах. Віднови деформований текст.

F:\DCIM\101MSDCF\DSC09328.JPG

До кожного гнізда самиця відкладає по одному яйцю, попередньо викинувши одне чуже, щоб хазяї нічого не запідозрили.З озуленя вилуплюється раніше за всіх і вже через 8 годин після появи на світ починає виштовхувати решту яєць. Зозуленя з’являється на світ сліпе та голе, і прийомні батьки обігрівають його протягом 5-6 днів, а пізніше лише по ночах або в холодну погоду. З четвертого дня життя зозуленя починає наполегливо вимагати їжі. Його гучний голос і широко розкритий дзьоб є такими великими стимулами для птахів, що ті від світання до смеркання тягають йому їжу. Пташенята зозуль ростуть дуже швидко і вже через три тижні вилітають із тісного гнізда, але по-старому тримаються поблизу та вимагають їжі від своїх опікунів. У шість тижнів молода зозуля вже повністю самостійна, а восени здійснює свій перший політ на зимівлю. Зозуля звичайна мешкає у Європі,  Африці, Азії, окрім Аравійського півострова та півострова Індостан, півдня Індокитаю. В Україні — майже по всій території.

3. Гра « Хто швидше?» (учні змагаються парами)

1.Співаєш

10. Серденько

4.Веселенько

12.Соловей

9.Пшениченька

5.Жар-птиця

8.Гарно

2.Голубонько

3.Жалібненько

11. Голосочок

6.Братик

7. Життя

4.Інтерактивна гра « Мікрофон».
- Уявіть, що ви журналісти і берете інтерв’ю у перехожих, а вони відповідають на поставлене їм запитання. Для гри нам треба один журналіст і 4—5 перехожих.
(Вибираються учасники. Журналіст задає питання, а інші відповідають)

Питання і відповіді:
— Що ми знаємо про байку? (невеликий твір повчального характеру)
— Чим відрізняється байка від інших жанрів? (у байці розповідається про тварин, які поводяться, як люди)
— Яка будова байки? (є основна частина, а в кінці кожної байки — мораль)
— Як називають авторів байки? (байкарями)
— Для чого пишуть байки? (у них висміюють все лихе, щоб люди не робили так)

— Невеликий, найчастіше віршований твір повчального змісту…(байка)
— Повчальний висновок байки…(мораль)
 

IIІ. Перевірка домашнього завдання.

IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
— От сьогодні ми й будемо розширювати знання про жанр байки, про творчість і життя українського байкаря Леоніда Івановича Глібова, навчимося виразно читати байку, давати характеристику героям , а також визначати головну думку.

 - Які байки Леоніда Глібови ви знаєте?(слайд 3)

 1. Робота в групах. Складання загадок.

 - Для того, щоб дізнатися тему нашого уроку, складемо і відгадаємо загадки.(Завдання записані  на дошці)

1-ша група:

подвір’ї По ходить
птах по складах
і співає так

2-га група:

Хто з вас птаха того …
Що дітей не …
Яйця тихо крадькома
В інших … залишає.

3-тя група:

Сірий, чепурненький

Справжній молодець!

Крихти збирає,

По дворах стрибає,
Ростом він маленький,
Хто він?…

  • Отже, сьогодні на уроці ми будемо вивчати байку Леоніда Глібова  «Зозуля й Півень» (слайд 4, 5).

V. Вивчення нового матеріалу
1. Біографічна довідка (слайд 6).

- Ось портрет відомого байкаря. У творчому доробку Леоніда Івановича більше ста влучних байок. Недарма І. Франко назвав його «найкращим українським байкописом».

Народився Леонід Іванович Глібов 5 березня 1827 року в селі Веселий Поділ Хорольського повіту на Полтавщині. Батько його, Іван Назарович, лужив управителем у місцевих багатих панів Родзянків. Після поділу маєтку між братами Родзинками батько Глібова, переїхав разом зі своїм паном до села Горби, Кременчутського повіту, де й минуло дитинство Леодіна. Він дуже любив всякі рослини. Вдома охоче доглядав за квітами, за що його прозвали “квітчастим королем”. Коли знайомі й родичі зустрічали хлопця, то й так і вітали його: “Здоров був, Льолину, квітчастий королику!”

Жили Глібови неподалік від панського двору, і Леонід дуже часто біг туди гуляти. Не раз він жахався, коли бачив, як катували селян. Обуренню хлопця теж не було меж. Щирою дитячою душею співчував він потерпілим, часто навіть ходив просити пана за них. На все життя зненавидів він жорстокість і насильство.

Навчався хлопець спочатку вдома. А вчителькою його була мати Орина Гаврилівна, культурна та освічена жінка. 1840 року тринадцятирічного Леоніда відали вчитися до Полтавської гімназії. Тут юнак захопився книгами.

Початкову освіту хлопець отримав від мами. 1840р. вступив до Полтавської гімназії, потім – до Ніжинського ліцею вищих наук, який закінчив 1855р... Вчителював у селі Чорний Острів на Поділлі, викладав географію в Чернігівській гімназії. Водночас був видавцем і головним редактором тижневика «Черниговский листок», на шпальтах якого періодично з’являлися гострі публікації з критикою місцевих владців, тиранів-поміщиків, хабарників-суддів.

Початкову освіту хлопець отримав від мами. 1840р. вступив до Полтавської гімназії, потім – до Ніжинського ліцею вищих наук, який закінчив 1855р... Вчителював у селі Чорний Острів на Поділлі, викладав географію в Чернігівській гімназії. Водночас був видавцем і головним редактором тижневика «Черниговский листок», на шпальтах якого періодично з’являлися гострі публікації з критикою місцевих владців, тиранів-поміщиків, хабарників-суддів.

Писав вірші для дітей.

Варто зазначити, що Леонід Глібов став широковідомим саме завдяки своїм байкам – у понад 100 творах цього жанру автор сатирично відтворив тодішнє життя в Україні: порядки в державних та земських установах, поведінку поміщиків тощо, а водночас незмінно із симпатією показував простих людей.

2.  Слухання байки (аудіозапис), (слайд 7).
— Чи сподобалась вам байка?


3. Словникова робота. Читання  сходинок  слів (слайд 8).

Довіку                 невеличка

 клювати             веселенько

 кралечко            милесенький

 годить                 виспівуєш

 пурхнув              недоленька

 вихваляє            жалібненько

Пояснення слів (слайд 9)

     Потакати*             *безрадісне
       Мерщій*             *погоджуватися
         Далебі*              *поклянусь
      Знічев’я*              *справді
Безталанне*              *без причини
   Забожусь*               *швидко

 

— Доберіть синоніми до слова довіку, пурхнув.
— Поясніть значення слів: годить, кралечко.

 

Фізкультхвилинка.

 

4.  Самостійне читання байки учнями напівголосно.

 

VI. Закріплення вивченого матеріалу

1.Розкриття ідейної спрямованості тексту.

Вибіркове читання.
— За що хвалили одне одного Півень і Зозуля?
— Як Зозуля вихваляла спів Півня? З чим порівнювала його спів?
— Що їй відповідав Півень? Якими словами звертався до Зозулі?
— Як вони характеризують спів один одного?
— Хто почув їхню розмову? Що Горобець сказав, почувши ці розмови?
— Де у байці знаходиться повчання?
— Які слова з цього повчання стали прислів’ям? Як ви його розумієте?
— Як ви гадаєте, ці слова стосуються птахів, чи автор мав на увазі когось іншого?
— Які риси людського характеру засуджує байкар? (брехливість,підлесливість,фальшивість, хитрість, засуджує тих, які шукають собі вигоду)
— Автор підбирає порівняння. Які?
— Чи можна порівняти Півня з жар-птицею, Зозулю з солов’єм?
— Чиїми словами автор передає правду у байці?

2. Читання по частинах байки (за планом)
План
1)Розмова Зозулі і Півня.
2) Поява Горобця.
3) Мораль.
— Як треба читати 1-у частину?
(із заграванням, улесливо)
— Як читати 2-гу частину? (рішуче,голосно, передаючи правду)

3. Риси характеру героїв

4. Обговорення.
— Чому одна нещира людина робить приємне іншій?
(щоб піддобритися, хоче вислужитися, говорить у вічі одне, а має на думці інше)
— Це, діти, підлеслива людина (пояснення слова на дошці)
— Яка ж головна думка байки?  (бути доброю, щирою людиною, говорити тільки правду, не шукаючи вигоди)
— А чи є тут слова, які стали прислів’ям? (рука руку миє), (слайд 10).
— Як ви їх розумієте?(Це прислів’я підходить до людей, які підозрюються в нечесних справах, покривають одне одного)

5.Робота над вдосконаленням техніки читання.
— Знайдіть і прочитайте речення, в яких є словникові слова: Мерщій,знічев’я, потакати.
— Знайдіть риму у перших дев’яти рядках.
— Читання як «диктор» від слів « Як гляну на тебе…, до слів «пошлюся я на всіх».

6. Інсценізація байки.

 

VIII. Домашнє завдання.
Читати виразно байку.

 

IX. Підсумок уроку .

— Який жанр тексту ви читали? (байку)
— Чого вона вас навчила? (бути чесним, не треба без потреби вихваляти один одного)

Пам’ятайте про те, що вам у житті теж можуть зустрітися улесливі люди.
Знайте, що це лихі люди. Вони не кажуть правди, щирих слів, а захвалюють там, де не слід цього робити, на погане кажуть добре. А ми можемо вірити їм і не будемо прагнути стати кращими.

А тепер, діти, висловіть свої враження від уроку, продовживши речення (слайд 11).

— Найбільші труднощі я відчув…
— Я не вмів, а тепер вмію…
— Я не знав, а тепер знаю…
— На наступному уроці мені хотілося б знову…
— Кому ви хочете подякувати за урок?
Поаплодуйте один одному! (слайд 12)

  •  Дякую вам, діти, за активну роботу й маю надію, що у вашому серці залишиться добрий слід від цього уроку, що ви станете добрішими, чеснішими, упевненішими в собі. Адже, цього хотіли всі поети-байкарі, для цього вони й писали свої твори.
    І закінчити урок хотілося б словами Леоніда Івановича Глібова (слайд 13):

Здається , байка просто бреше.
Насправді ж ясну правду чеше.
Нікого в світі не мине.
Читайте, згадуйте мене.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Літературне читання4 клас. Л. І. Глібов“Зозуля й Півень”

Номер слайду 2

Мовна розминка. Ж-р-в-ль г-р-б-ць с-р-кж-йв-р-н-к л-с т-в-к в-р-нд-т-л ф-з-н с-н-г-рк-рш-н с-к-л с-л-в-й

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Тема уроку Л. Глібов “Зозуля й Півень”

Номер слайду 6

Леонід Іванович Глібов(1827 – 1893)

Номер слайду 7

Л. Глібов “Зозуля й Півень”

Номер слайду 8

Словникова робота. Читання сходинок слів. Довіку невеличка клювати веселенько кралечко милесенький годить виспівуєш пурхнув недоленька вихваляє жалібненько

Номер слайду 9

Пояснення слів Потакати* *безрадісне Мерщій* *погоджуватися Далебі* *поклянусь Знічев’я* *справді Безталанне* *без причини Забожусь* *швидко

Номер слайду 10

Рука, як кажуть, руку миє.

Номер слайду 11

Підсумок уроку. Найбільші труднощі я відчув…Я не вмів,а тепер вмію…Я не знав,а тепер знаю…На наступному уроці мені хотілося б знову…

Номер слайду 12

Молодці!Дякую за увагу!

Номер слайду 13

Здається,байка просто бреше. А справді-ясну правду чеше…Нікого в світі не мине. Читайте, згадуйте мене. Л. Глібов

Номер слайду 14

Презентацію підготувала вчитель початкових класів Руськополянської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 Черкаської районної ради Черкаської областіДраголюб Олена Федорівна2017-2018 н.р.

zip
До підручника
Літературне читання 4 клас (Наумчук М. М., Романюк Н. З.)
Додано
22 червня 2018
Переглядів
1086
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку