Розробка уроку +презентація "М.Гоголь "Ніч перед Різдвом". Народні звичаї, елементи фантастики і містики"

Про матеріал
Даний урок розвиває логічне мислення, навички виразного читання, переказу, аналізу тексту; виховує повагу до народних традицій і обрядів; формує читацьку культуру, практичні уміння і навички на уроках літератури.
Перегляд файлу

Зарубіжна література. 6 клас

 

Вчитель зарубіжної літератури

В.А.Герасименко

 

Тема. Елементи фольклору у творі М.Гоголя «Ніч перед Різдвом» (традиційні образи –         

          відьма, чорт, місяць та ін.; народні звичаї, елементи фантастики і містики).

 

Мета: розвивати в учнів логічне мислення, зв'язне мовлення, навички виразного читання,

          переказу, аналізу тексту; виховавати повагу до народних традицій, обрядів;

          формувати читацьку культуру, практичні уміння та навички на уроках літератури.

Обладнання: підручник, текст повісті, портрет М.Гоголя, ілюстрації, планшети,

                       мультимедійна дошка, DVD-диск, екранізація твору М.Гоголя, картки

                       для роботи в групах.

Тип уроку: урок закріплення та комплексного застосування знань, умінь і навичок.

 

Хід уроку

 

                                                                                 Вчера прочел «Вечера на хуторе близ

                                                                                 Диканьки». Они удивили меня. Вот

                                                                                 настоящая веселость, искренняя,

                                                                                 непринужденная… А местами какая

                                                                                 поэзия! Какая чувственность!..

                                                                                                               А.Пушкин

І. Організаційний момент.

 

ІІ. Перевірка знань з теорії літератури

 

  1. Що таке пейзаж? (знайти утворі)
  2. Фантастичні елементи у творі (назвати)
  3. Що таке повість?

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

 

    1. Літературна гра «Закінчи речення»

 

а) Повна назва збірки «Вечори на хуторі біля Диканьки, або...(повісті, написані пасічником Рудим Паньком»).

б) На селі міг зігнути і розігнути п'ятак...(коваль Вакула)

в) Вакула до Петербурга відправився на...(чортові)

г) Вакула говорив Оксані: «По всьому полі будуть розкидані червоні  і сині квіти, горіти будуть, як пожар». Про який предмет іде мова? (про скриню)

д) Вакула притав Пацюка, де йому знайти...(чорта)

е) Зорі на небі збирала ... (відьма Солоха)

є) Прибудував нову хату і запросив до себе в гості у різдвяну ніч козака Чуба, голову, кума Панаса... (дяк).

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності

 

Слово вчителя.

 

  • З усіх свят, що існують на землі, людям найбільше подобаються Різдво і Новий рік. Чому? Мабуть, тому, що всі люди очікують на подарунки, увагу. Ми всі виносимо з дитинства віру в дивовижну казку, чекаємо змін у житті, розв'язання якихось важливих проблем. Новорічні та різдвяні дні – це світлі дні, що приносять добро в наші душі, яке так необхідне кожному.
  • Ніч перед Різдвом – це не проста ніч. Це ніч, коли очищається і висвітлюється душа. І саме тому Оксана зрозуміла, що кохає Вакулу і без черевичків. Але не обійшлося тут і без магії, бо ніч перед Різдвом – це остання ніч, коли нечиста сила гуляє по світу.
  •  

Прийом «Асоціативний кущ»

( на дошці написане слово «Різдво»)

 

  • Діти, з чим у вас асоціюється слово «Різдво»

( учні називають і записують відповідні слова)

 

ІV. Оголошення теми і мети уроку

 

V. Сприйняття нового матеріалу

 

Завдання

 

1. Які народні звичаї, пов'язані з Різдвом, М.Гоголь описав у повісті?

    (цитати з тексту: с. 178, 202, 209)

 

Бесіда

 

- За народним повір'ям, у ніч перед Різдвом активізується нечиста сила. Це час апогею боротьби темних сил із силами добра.

 

1. Які народні вірування описуються у творі? (віра у відьму, чорта )

2. Хто виступає у повісті в ролі нечистої сили? Зачитати цитати.( чорт,с.179-180, Солоха, с.193-194, Пацюк, с.212-213)

3. За що чорт хотів помститися Вакулі?

4. Як він це робив?

5. А що робить Солоха в повісті?

6. Що своїми очима побачив Вакула у Пузатого Пацюка?

 

Робота з текстом

 

- Зачитати епізоди, в яких описуються фантастичні події

   (чорт краде місяць,с.180; відьма збирає зорі,с.179, 196; чорт і відьма літають,с.183;

    Пацюк їсть вареники,с.216; Вакула летить у Петербург,с.229-230)

 

Робота з випереджувальним домашнім завданням

 

Слово вчителя

  • М.Гоголь з любов'ю описує українські звичаї, обряди, побут, використовує багато українських слів, не перекладаючи їх на російську мову у російському тексті, щоб донести до читача всю красу і атмосферу свята на рідній письменнику Україні.

 

      Учнівська реклама  (слайд) . Творчий проект.

         - Що б ви розповіли про повість «Ніч перед Різдвом» тому, хто її не читав? І як би ви           зацікавили та порадили прочитати?

 (учні рекламують твір)

 

Здоров'язберігаюча вітамінна хвилинка

(учні споживають фрукти)

 

Інтерактивна гра «Театр «Мім»

 

Слово вчителя

- Що таке театр пантоміми? (відповіді учнів). Тож до нас завітали актори цього театру. І зараз наше завдання – упізнати героя повісті, якого вони грають.

 

 Вакула – черевички      Чорт – місяць       Оксана – дзеркало, віночок зі стрічками

Пацюк – вареники          Солоха – зорі, намисто

 

Слово вчителя

 

- Всі повісті, які входять до збірки «Вечори на хуторі біля Диканьки» користуються неабиякою популярністю у режисерів, художників, мультиплікаторів, у театральних постановках.

 

Робота в групах  (робота з планшетами)

 

Завдання: знайти через мережу Інтернет фрагменти екранізації повісті «Ніч перед                                                                                     Різдвом» різних років. Презентувати роботу.

 

VІ. Підсумок уроку

 

1. Робота з епіграфом

   - Підтвердити слова О.Пушкіна.

 

2. До ілюстрацій, що розміщені на дошці, підібрати цитати. (учні вибирають підготовлені цитати і прикріпляють їх до малюнків)

 

VІІ. Рефлексія

 

Слово вчителя

  • Ми прочитали і проаналізували твори на різдвяну тематику Ч.Діккенса та М.Гоголя. Що об'єднує їх?
  • Письменники використали елементи фантастики, бо вона допомагає виявити справжню суть героїв, їхні прагнення, думки, можливість внутрішньої зміни. Фантастика допомагає тримати у напрузі читача, створити атмосферу дива, утвердити добро. Ці твори навчають бути людяними, уважними, не піддаватися впливу злих сил.
  • Пам'ятаймо завжди слова Ч.Діккенса: «Май серце, май душу, і будеш людиною».

 

Прийом «Закінчи речення»  (слайд)

 

   На уроці я ...

  • зрозумів.....
  • не знав, а тепер знаю....
  • запитав би автора.....
  • хотів би....
  • навчився....
  •  

VІІІ. Домашнє завдання  (слайд)

 

  • повторити теорію літератури;
  • переглянути вивчені твори Ж.Верна, Ч.Діккенса, М.Гоголя;
  • підготуватися до контрольної роботи.
  •  

ІХ. Оцінювання

 

Х. Заключне слово вчителя

 

 - Мабуть, не помилюся, коли скажу, що герої Ч.Діккенса та М.Гоголя відкрили нам завісу у великий світ людських пристрастей і проблем, змусили замислитись над деякими питаннями життя. Різдво буває раз на рік. Тож нехай наші уроки стануть приємною згадкою про це дивовижне свято і нагадуванням про те, що треба завжди жити у «душевній чистоті, любові», милосерді, співчутті.

 

 

(перегляд уривку з мультфільму «Ніч перед Різдвом»,1951 р.)

 

 

 

doc
Додано
22 жовтня 2021
Переглядів
827
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку