розробка уроку " Природні зони Африки"

Про матеріал

Урок - подорож., в результаті якої формується пізнавальний інтерес та особисту зацікавленість учнів самостійною дослідницькою діяльністю;.Передбачає наявність фізичної карти півкуль мультимедійної дошки, комп'ютерної програми для 7 класуатласів, контурних карт.

Перегляд файлу

Урок географії  в  7 класі «Природні зони Африки»

 

Мета: повторити вивчений матеріал; з’ясувати рівень оволодіння учнями навчальним матеріалом з попередніх тем; формувати знання про особливості розміщення природних зон Африки; поглибити  систему знань учнів про взаємозв’язки природних компонентів у складі природних зон; сформувати в учнів вміння складати характеристику природних зон в певній послідовності за типовим планом удосконалити  практичні уміння учнів працювати з картами, атласами;

Розвивати:  географічне мислення,  вміння застосовувати знання на практиці в нових нестандартних ситуаціях; формувати пізнавальний інтерес в кожного учня та особисту зацікавленість самостійною дослідницькою діяльністю; виділяти головне, узагальнювати матеріал, робити висновки.

Виховувати:  інтерес до предмета, любов, захоплення її красою і досконалістю; почуття необхідності зберігати й охороняти природне середовище кожного материка.

Обладнання: фізична  карта, карта природних зон Африки, комп’ютерна програма для 7 класу , атласи,   роздатковий матеріал;  квітка – модель.

Тип уроку:    урок вивчення нового матеріалу.  

Вид уроку:    урок - подорож.

Форми організації роботи: індивідуальн, колективні

 

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

Учитель:

    Доброго дня шановні колеги,  доброго дня діти!  Сьогодні і для вас і для мене незвичний урок. До вас я прийшла ось з таким настроєм і хочу дізнатися  з яким настроєм  і як ви налаштувалися на роботу. Виберіть піктограму вашого настрою на даний момент уроку і підніміть значок.

    Отже, ми визначились з  настроєм  і я думаю, що він у вас не погіршиться, а лише покращиться  до завершення уроку.

 

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ  ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ.

Учитель:

      На  попередніх  уроках ви мандрували  дивовижним і загадковим материком, улюбленицею Сонця -  Африкою.

   « … життя прекрасне ще й тому, що можна мандрувати» - говорив Пржевальський.

    І щоб переконатися в справедливості цих слів  сьогоднішній  урок є продовженням попередніх ваших  мандрівок.

    З чого починається  будь - яка  мандрівка?

       (учні  дають   відповіді – пропозиції )

    На мою думку, нашу мандрівку варто розпочинаємо зі збору рюкзака.  Нам потрібно зібрати до рюкзака необхідні  речі ( в нашому випадку ) - це  ваші знання. Ваші знання на уроці символічно перетворяться у необхідні речі для подорожі.  Ці речі ми будемо збирати на протязі всього уроку.

 

 Ця дивовижна і унікальна Африка! Яка ж вона насправді? Ключовими будуть слова  « Подумайте! Пригадайте! Відшукайте!»

 

Зверніть увагу, на ваших партах знаходяться « АРКУШІ ОЦІНЮВАННЯ», в яких ви будете фіксувати результати вашої роботи. цим будуть займатися секретарі.

Від вашої активності залежить успіх на уроці.

 

Отже, починаємо наповнювати ваші рюкзаки.

 

 Перевірити ваші загальні знання про Африку нам допоможе пірат Джо.

 завдання: швидко відповідати на питання( кожне питання оцінюється в 1 бал, а виставляти бали сьогодні будуть секретарі ваших груп)

    1. Площа материка … ( 30,3  млн. км)

    2. На півночі розташовані молоді гори … ( Атлаські)

    3. Найбільша річка Африки і світу …. ( Ніл)

    4. Хто вперше заявив про існування Африки? (Васко да Гама, 1498р)

    5. Який материк до Африки найближчий? (Євразія)

    6. Яка пора року в Південній Африці в січні( літо)

    7. Назвіть найвищу вершину Африки. (Кіліманджаро)

    8.Які форми рельєфу переважають в Африці?

 

  З  цим завданнями   ви впоралися і  наповнюємо  рюкзак  вашими географічними знаннями. ( Що ж нам подарував  пірат? Компас. Дуже важливий прилад для подорожі).

 

Учитель:

      Африка нас постійно  дивує  своїми рекордами, а чи зможете Ви здивувати  рекордом:  пройти навколо Африки  і назвати географічні об’єкти . наступна наша гра називається « Навколо Африки за 5 хвилин»

 Прийом « Мандрівка» Картографічне завдання

 Середземне море -м. Рас –Енгела –  – Гібралтарська протока -Атлантичний океан – м. Альмаді  –- Гвінейська затока – Бенгальська –   - м. Агульяс  – Індійський океан – Мозамбіцька протока – о. Магадаскар  -  о.Сомалі_ м Рас ГАфун – Червоне море  – Суецький канал – Середземне море.

 

Учитель:

    Ви добре знаєте географічну номенклатуру.

І у нас є знову подарунок. На це раз ми отримали…спальний мішок, який також покладемо до нашого рюкзака.

 

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Учитель: А щоб ви ще хотіли  дізнатися про цей материк? Адже наші знання ще не повні?              

    Учні: рослинний, тваринний  світ…. про природу.

Діти у нас сьогодні незвичний урок, є багато гостей, але це  не всі гості. Я запросила ще одного важливого гостя, який допоможе мені сьогодні. Його звати Паспарту

Сьогодні на уроці ми  ознайомитись з  живим світом  Африки.

 

 ІY.  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

Учитель:

     Отже, тема сьогоднішнього уроку Яка? « Природні зони Африки».

 

  При вивчені закономірностей формування  природних комплексів Землі ви зустрічалися з природними зонами.

     А  якщо ви пригадаєте які  основні компоненти природної зони  ми побудуємо  квітку – модель

Учитель:

 Які компоненти входять до складу природної зони?

   (   пелюстки  квітки – модель)

  Від чого найбільше  залежить формування природної зони?  (температури, кількість  опади )    -  листя квітки.

А на чому формуються природні зони( материнська порода)

 

 

  Поєднаємо красиве і корисне.  

                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Молодці! І у нас  знову подарунок. Що на цей раз. посуд.

 Учитель:

   Відкривши квітку – модель ми побачили   завдання уроку:

З’ясувати  закономірностей  розташування  природних зон Африки, їх формування;

 Особливості  клімату, ґрунтів, рослинного, тваринного світу.

 

 Ну а тепер згадавши компоненти природної зони ми можемо почати вивчення природних зон Африки.

 Учитель: Для визначення в яких природних зонах  розташована Африка, ми проведемо  «Географічний практикум».

Завдання:

         Перед вами  атласи.  За  картою  природних зон  визначте природні зони Африки .   

( відповідь учнів) ПАСПАРТУ

Учитель:

 

    Визначивши  природні зони материка вирушаємо в подорож .

 Я вас заздалегідь поділила на групи. Кожна група - це представники  туристичних фірм, з керівником та секретарем. І наше завдання – проінформувати людей про природу Африки

Кожна тур фірма характеризує «свою» природну зону відповідно до плану Цей план  є у ваших щоденниках спостережень. Один пункт  плану – одне речення.

 Якщо під час досліджень вам буде потрібна допомога, ви піднімаєте карточку  SOS

Будьте дуже уважними, спостережливими, допитливими і з подорожі ви повернетесь   з масою вражень і великим   багажем … ( чого? )  знань. ( 5 ХВИЛИН)

 

Прийом «Творча лабораторія»

Характеристика природних зон (робота по групах).

  1.  Турфірма  — «Гілея» ( ви будете досліджувати вологі екваторіальні ліси).
  2.  турфірма ——« Баобаб» (савани і рідколісся).
  3.  Турфірма « Сахара» ( пустелі і напівпустелі).

  4. турфірма  —« Маслина»  вічнозелені твердолисті ліси та чагарники

          План характеристики природної зони:

      « Шість речень»

      План.

1.географічне положення.

2.рельєф

3.клімат

4. ґрунти.

5. рослинний світ

6. тваринний світ

 

                                         Щоденник спостережень

 

Природна

зона

Географічне

положення

Клімат

Ґрунти

Рослини

Тварини

 

 

 

 

 

 

 

       Учні працюють( пісня « А,а в Африке гори»)

 

1. Вологі екваторіальні   ліси.

 

А розпочинаємо  нашу мандрівку із самого серця Африки –  вологих екваторіальних лісів.  Дослідники які  побували в  зоні екваторіальних лісів  завдяки підручнику  поділяться  своїми враженнями і знаннями.

 (Виступи учнів)

 

Учитель: молодці, а давайте послухаємо Паспарту , у нього є що нам розповісти. Діти будьте дуже уважними, тому що після всіх виступів у вас буде завдання. ПАСПАРТУ

 Підведемо підсумки  дослідження цієї зони.

      (зачитують записи таблички).

2. Савани і рідколісся.

Учитель :   Далі на нашому шляху зона саван та рідколісся. І до слова ми запрошуємо 2 турфірму.( виступи дітей)

 Молодці .а чи цікаво вам, що вам розповість наш мадрівник? ПАСПАРТУ

 

Що вас вразило в розповіді вашого нового друга?

4. Пустелі та напівпустелі.

Учитель:  Рухаючись  далі  ми  потрапляємо в тропічні пустелі і напівпустелі.

  Я пропоную послухати представників 3 турфірми. Ну що, далі слухаємо? ПАСПАРТУ

 

         4.  Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники.

Учитель:  На крайньому півдні і півночі розташована зона: Вічнозелених  твердолистих  лісів і чагарників, про яку нам розповість 4 турфірма.  Дуже добре дітки, а доповне вашу вадповідь… ПАСПАРТУ

 

 Чим після розповіді  Паспарту доповнили свій щоденник? ( учні говорять)

 

Ну що ж за допомогою турфірм і нашого друга ми  побували  практично у всіх природних зонах  Африки. До  речі у нас є подарунок. Карта! 

4.Закріплення

Гра « Справедливість»

Ми з’ясували, що для кожної природної зони характерні свої  представники рослинного і тваринного світу. Ваше завдання – розмістити тварин відповідно до місця їх проживання.

Вологі екваторіальні ліси

Гість

Пустелі на напівпустелі

Савани та рідколісся

Вологі екваторіальні ліси

Пустелі та напівпустелі

Савани та рідколісся

Гість

Гість

 

Савани та рідколісся

Вологі екваторіальні ліси

 

 

Відеокамера,  за допомогою якої ви зможете показати красоту  і неповторність  рослинного, тваринного світу Кладемо здобуті знання в наш рюкзачок!!!

 

Y. ПІДСУМОК УРОК

Рюкзачок наш повний знань

Давайте згадаємо слова С. Маршака

Малі діти! 
Ні за що на світі 
Не ходіть в Африку гуляти. 
У Африці акули, 
В Африці горили, 
В Африці великі, 
Злі крокодили ..

Ми робимо висновок, що подорожі – це чудово,  і в майбутньому  ви можливо скористаєтесь набутими знаннями і відправитесь на САФАРІ в Африку.

тепер перевіримо Ваш настрій за допомогою піктограм.

 Секретарі заповніть   індивідуальні  картки

 

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ :

доповнити  « Творчі  лабораторії »; вивчити  17,18,19 параграф;  написати  невеликий твір « Один день у  природній зоні …»

додатки

Дорогі діти!

Африка - таємничий і загадковий материк. Яка вона Африка? Вам надзвичайно пощастило – так як саме вам випала честь досліджувати природну зону  тропічних пустель.

Ваша  туристична  фірма  характеризує  природну зону відповідно до плану.

 Один пункт  плану – одне речення.

      План.

1.географічне положення.

2.рельєф

3.клімат

4. грунти.

5. рослинний світ

6. тваринний світ

 Якщо вам потрібна допомога – ви завжди можете подати сигнал SOS.

 

Дорогі діти!

Африка - таємничий і загадковий материк. Яка вона Африка? Вам надзвичайно пощастило – так як саме вам випала честь досліджувати природну зону  вологий екваторіальних лісів.

Ваша  туристична  фірма  характеризує  природну зону відповідно до плану.

 Один пункт  плану – одне речення.

      План.

1.географічне положення.

2.рельєф

3.клімат

4. грунти.

5. рослинний світ

6. тваринний світ

 Якщо вам потрібна допомога – ви завжди можете подати сигнал SOS.

Дорогі діти!

Африка - таємничий і загадковий материк. Яка вона Африка? Вам надзвичайно пощастило – так як саме вам випала честь досліджувати природну зону  саван і рідколісся.

Ваша  туристична  фірма  характеризує  природну зону відповідно до плану.

 Один пункт  плану – одне речення.

      План.

1.географічне положення.

2.рельєф

3.клімат

4. грунти.

5. рослинний світ

6. тваринний світ

 Якщо вам потрібна допомога – ви завжди можете подати сигнал SOS.

Дорогі діти!

Африка - таємничий і загадковий материк. Яка вона Африка? Вам надзвичайно пощастило – так як саме вам випала честь досліджувати природну зону  твердолистих лісів і чагарників

Ваша  туристична  фірма  характеризує  природну зону відповідно до плану.

 Один пункт  плану – одне речення.

      План.

1.географічне положення.

2.рельєф

3.клімат

4. грунти.

5. рослинний світ

6. тваринний світ

 Якщо вам потрібна допомога – ви завжди можете подати сигнал SOS.

 

 

Аркуш оцінювання

Прізвище та ім’я  учня ______________________

 

Перевірка знань та вмінь

Вивчення нового матеріалу

 Закріплення

Підсумок

 Гра «Відшукай скарб»

1 бал

Гра Навколо Африки за 5 хвилин»

1 бал

Модель  квітки

1 бал

 «Творча

лабораторія»

 до 5 балів

 Гра « Встанови справедливість»

3 бали

Результат роботи

Оцінка вчителя

 

 

 

 

 

 

 

Аркуш оцінювання

Прізвище та ім’я  учня ______________________

 

Перевірка знань та вмінь

Вивчення нового матеріалу

 Закріплення

Підсумок

 Гра «Відшукай скарб»

1 бал

Гра Навколо Африки за 5 хвилин»

1 бал

Модель  квітки

1 бал

 «Творча

лабораторія»

 до 5 балів

 Гра « Встанови справедливість»

3 бали

Результат роботи

Оцінка вчителя

 

 

 

 

 

 

 

 

Аркуш оцінювання

Прізвище та ім’я  учня ______________________

 

Перевірка знань та вмінь

Вивчення нового матеріалу

 Закріплення

Підсумок

 Гра «Відшукай скарб»

1 бал

Гра Навколо Африки за 5 хвилин»

1 бал

Модель  квітки

1 бал

 «Творча

лабораторія»

 до 5 балів

 Гра « Встанови справедливість»

3 бали

Результат роботи

Оцінка вчителя

 

 

 

 

 

 

 

Аркуш оцінювання

Прізвище та ім’я  учня ______________________

 

Перевірка знань та вмінь

Вивчення нового матеріалу

 Закріплення

Підсумок

 Гра «Відшукай скарб»

1 бал

Гра Навколо Африки за 5 хвилин»

1 бал

Модель  квітки

1 бал

 «Творча

лабораторія»

 до 5 балів

 Гра « Встанови справедливість»

3 бали

Результат роботи

Оцінка вчителя

 

 

 

 

 

 

 

Аркуш оцінювання

Прізвище та ім’я  учня ______________________

 

Перевірка знань та вмінь

Вивчення нового матеріалу

 Закріплення

Підсумок

 Гра «Відшукай скарб»

1 бал

Гра Навколо Африки за 5 хвилин»

1 бал

Модель  квітки

1 бал

 «Творча

лабораторія»

 до 5 балів

 Гра « Встанови справедливість»

3 бали

Результат роботи

Оцінка вчителя

 

 

 

 

 

 

 

Аркуш оцінювання

Прізвище та ім’я  учня ______________________

 

Перевірка знань та вмінь

Вивчення нового матеріалу

 Закріплення

Підсумок

 Гра «Відшукай скарб»

1 бал

Гра Навколо Африки за 5 хвилин»

1 бал

Модель  квітки

1 бал

 «Творча

лабораторія»

 до 5 балів

 Гра « Встанови справедливість»

3 бали

Результат роботи

Оцінка вчителя

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

doc
Пов’язані теми
Географія, Розробки уроків
Додано
12 липня 2018
Переглядів
1309
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку