Геометрія 7 клас
Учитель: Лавренюк Світлана Іванівна
Тема: Урок узагальненя та систематизації знань за темою: «Властивості та ознаки паралельних прямих»
Мета:
Компетенції: Соціальна та громадянська компетентності:
Уміння: висловлювати власну думку, слухати і чути інших, оцінювати аргументи та змінювати думку на основі доказів; аргументувати та відстоювати свою позицію;
Ставлення: поміркованість; рівне ставлення до інших незалежно від статків, соціального походження; відповідальність за спільну справу; налаштованість на логічне обґрунтування позиції без передчасного переходу до висновків; повага до прав людини.
Тип уроку: узагальнення, закріплення знань та вмінь;
Обладнання: конспект, презентація, мультимедійне обладнання.
Література: Геометрія: підруч. для 7-го кл. закладів заг. серед. освіти / Олександр Істер. – Київ: Генеза, 2024. – 224 с.: іл.
Хід уроку
№1. За рисунком 1 назвіть пари, що утворюють кути:
1) внутрішні односторонні;
2) внутрішні різносторонні;
3) відповідні кути;
4) зовнішні односторонні;
5) зовнішні різносторонні.
Відповідь: 1)
2)
3)
4)
5)
Руханка
Виконати тестові завдання
№2. Яким має бути невідомий кут (Рис. 2), щоб
прямі n і m були паралельними ?
А. 30о. Б. 60о. В. 80о. Г. 120о.
Відповідь: Г. 120о.
№3.
, с – січна (Рис. 3). Знайдіть градусну міру невідомого кута.
А. 43о. Б. 137о. В. 47о. Г. 157о.
Розв'язання:
Відповідь: Б. 137о.
№4. Відомо, що
о,
о (Рис. 4).
Знайти
,
.
А. 17о і 173о. Б. 7о і 173о.
В. 7о і 163о. Г. 17о і 163о.
Відповідь: В. 7о і 163о.
№5. Яким має бути невідомий кут (Рис. 5), щоб
прямі n і m були паралельними?
А. 111о. Б. 69о. В. 79о. Г. 21о.
Відповідь: А. 111о.
№6. За рисунком 6 знайти градусну міру кута x.
Розв'язання:
Позначимо на рисунку кути номерами:
(як вертикальні).
Оскільки
, то
при січній
(за ознакою паралельності прямих). Тоді також
і при січній
, то
звідки маємо
. Отже з рисунка маємо, що
(як вертикальні).
Відповідь:
Гімнастика для очей
№7. Сума двох зовнішніх різносторонніх кутів при перетині двох паралельних прямих січною дорівнює 264о. Знайти внутрішні односторонні кути.
Дано:
січна,
Знайти:
Розв'язання:
(як вертикальні).
Оскільки
і при січній
, то
(як відповідні за властивістю).
Отже, (враховуючи умову
) маємо
Оскільки
внутрішні односторонні, то за властивістю
Тоді
Відповідь:
.
№8. Один із внутрішніх односторонніх кутів, утворених при перетині двох паралельних прямих січною, на 36о менший за інший. Знайти менший з утворених відповідних кутів.
Дано:
січна,
Знайти:
Розв'язання:
Нехай
то
Оскільки
і при січній
, то за властивістю (Якщо дві паралельні прямі перетинаються січною, то сума кутів, які утворюють пару односторонніх кутів, дорівнює
):
Тоді
Отже,
(як відповідні),
Відповідь:
Дати відповідь на запитання учнів
Індивідуальна робота з учнями за незрозумілими темами
Повторити § 7
10.
Розв’язати з слайду №9, №10, №11 (до завдань виконати рисунок, скорочений запис та розв’язок з поясненням).
Підготуватися до контрольної роботи.
№9. Сума двох внутрішніх різносторонніх кутів при перетині двох паралельних прямих січною дорівнює 46о. Знайти зовнішні односторонні кути.
№10. За (Рис. 9) знайти градусну міру кута x.
№11. Внутрішні односторонні кути, утворені при перетині двох паралельних прямих січною, відносяться як 2:4. Знайти більший з утворених відповідних кутів.