Розробка уроку з алгебри (11 клас)
Педурару Тетяни Михайлівни
вчителя математики
ОЗ Великобудський ліцей ,
Чернівецької області
Тема: Інтеграл у фізиці, техніці, економіці.
Мета уроку: Ознайомити учнів із застосуванням інтеграла у фізиці, техніці, економіці повторити та узагальнити вивчені відомості про інтеграл, формувати вміння застосувати здобуті знання у нестандартних ситуаціях.
Тип уроку: Урок узагальнення та систематизації знань.
Обладнання: Картки, мультимедійний діапроектор.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Перевірка домашнього завдання. Відповідь на питання учнів стосовно домашнього завдання.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1) Два учня отримують картки із завданнями та розв’язують їх на дошці самостійно.
Картка №1.
Обчислить:
Розв’язування:
Картка №2.
Обчислить:
Розв’язування:
2) Фронтальне опитування.
1. Дайте означення інтеграла.
2. Який інтеграл називається невизначеним?
3. Який інтеграл називається визначеним?
4. Назвіть формулу Ньютона-Лейбніца.
5. Для чого застосовуємо інтеграл у геометрії?
3) За допомогою діапроектора повторюються інтеграли основних функцій.
(Показується ліва частина – учні відтворюють праву частину)
ІІІ. Мотивація навчання.
При дослідженні процесів реального світу нас часто цікавить не зміна якої-небудь величини, а її значення. Для цього нам доводиться застосовувати інтеграл.
Пригадаємо вивчений матеріал з теми «Застосування похідної і спробуємо заповнити третю колонку.
|
Величини |
Обчислення похідної |
Обчислення інтеграла |
|
S – переміщеня v – швидкість |
|
|
|
A – робота F – сила |
|
|
|
m – маса - густина |
|
|
|
q – електрозаряд I – сила стриму |
|
|
Дані цієї таблиці ми будемо використовувати для розв’язування задач.
IV. Сприймання й усвідомлення матеріалу про застосування інтеграла у фізиці.
Розв’язуються задачі 13(1) та 17 (на дошці з тильної сторони розв’язують два учня, решта по групам розв’язують ті ж задачі).
Задача 13(1). Тіло рухається прямолінійно зі швидкістю v(t)=5t-3. Обчисліть шлях, який прийшло тіло за інтервал часу від t1=0 i t2=3.
Розв’язання:
v(t)=5t-3; t1=0; t2=3
Відповідь: 13,5м.
Задача 17. Знайти масу неоднорідного стержня завдовжки 40см, якщо його лінійна густина змінюється за законом
Розв’язання:
Відповідь: 0,44кг.
IV. Сприймання й усвідомлення матеріалу про застосування інтеграла у економіці і техніці.
Вчитель: Інтеграл широко застосовують також під час розв’язування задач економічного і технічного змісту.
Задача1. Розрахувати витрати цегли і розчину для зведення арки товщиною дві цеглини (цегла одинарна 25012065, товщина 10мм) якщо на
кладки витрачається 400шт. цегли і
розчину. Зовнішню лінію арки задано функцією
, а внутрішню
.
Розв’язування.
На екран проектується фігура, обмежена графіками:
,
Висота в 2 цеглини h=2502+10=510(мм)=0,51(м)
V=0,514=2,04=2,04
Витрати цегли n=2,04400=816,
Витрати розчину m=2,040,25=0,51
Відповідь: Витрати цегли 816 штук, розчину 0,51
Задача2. Розрахувати витрати деревини для виготовлення заготовки боковини стільця, якщо товщина дошки 2см, а конфігурацію боковини задано лініями:
x=1,6 (масштаб: 1 поділка – 1 дм).
S=S1-S2
Відповідь: Витрати деревини для виготовлення заготовки 0,00202
V. Історична довідка.
Інтегральне числення і саме поняття інтеграла виникли з потреб обчислення площ плоских фігур і об'ємів довільних тіл. Ідеї інтегрального числення беруть свій початок у працях стародавніх математиків. Про це свідчить «метод вичеркування» Евдокса, який пізніше використав Архімед у IIІ ст. до н.е.
У XVII ст. Йоганом Кеплером (1571-1630) було успішно здійснено першу спробу розвинути ідеї Архімеда. До історії математики увійшов так званий принцип Бонавентуро Кавальєрі (1598-1647), за допомогою якого обчислювали площі й об'єми.
Розвиток інтегрального числення продовжили Л. Ейлер та П. Л. Чебишов (1821-1894). Сучасне означення інтеграла як границі інтегральних сум належить О. Коші. Символ ydx було введено Лейбніцем. Термін «інтеграл» походить від
латинського слова integer- «цілий» і був запропонований у 1690 р. Й. Бернуллі.
У галузі інтегрального числення плідно працював український математик М.В.Остроградський.
VI. Підсумок уроку.
VII. Домашнє завдання.
1. За підручником виконати №13(2); 19 с.379.
2. Підготувати задачі на обчислення площ плоских фігур, конфігурації яких нагадують деталі механізмів, пристроїв пов’язаних із майбутньою професією.