Тема: У зоопарку
Підтема: Незвичний улюбленець
Цілі: а) навчальні:
б) розвиваючі:
в) виховні:
Форми організації навчальної діяльності: індивідуальна, групова, хорова, парна
Обладнання уроку: ноутбук,іграшка
Мовний матеріал: слова, вірші з теми, пісні «Head and Shoulders»
Хід уроку:
I. Організаційний момент
1. Привітання.
T.: Good afternoon, children! I’m glad to see you! Sit down.
You are welcome to our lesson!
T.: How are you today?
T.: Children, are you ready to start our lesson?
Class: Ready!
T.: I see that you are in a good mood.
II.Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Повідомлення теми уроку та уведення в іншомовну атмосферу.
T.: My dear children! I want to start our lesson, but I can’t do it. Look at the screen. You can see a bad witch there. She flies here and turns our topic into questions. It’s very bad. But I think we’ll be able to answer these questions and find out the topic of the lesson. Let’s do together. The first letter of your answer is one of the letters in the topic.
? |
? |
? |
? |
? |
? |
? |
1. How old are you?(A)
2. What’s you name? (N)
3. What’s your favourite colours? (I)
4. What’s your favourite animals? (M)
5. Do you like cats? (A)
6. Let’s count from 1 to 20? (L)
7. What is it? (S)
|
a |
n |
i |
m |
a |
l |
s |
T.: Well done! Today we‘ll, revise the names of animals, to present and practice language structures: «I like/I don’t. It likes/it doesn’t like, we’ll
speak, and of course we’ll read the text about animals and we’ll draw your fantastic animals. The topic of our lesson is Fantastic animals
2. Інтерактивна вправа «Очікування».
T:Дітки, а що ви очікуєте від нашого уроку.
Наприклад, я очікю що наш урок вам сподобається, всім цікаво і ви з легкістю виконаєте завдання нашого уроку.
2.Фонетична зарядка
T.: But before we’ll do it let’s start with the phonetic drills. Look at the screen. Let’s train our tongues to speak English. Look and repeat after me.
3. Актуалізація опорних знань.
Гра “What animal is it?” Учитель по черзі показує картинки тваринок, які учні вивчили протягом теми. Завдання дітей назвати хто зображений на малюнку.
II. Основна частина уроку.
1. Розвиток навичок усного мовлення.
T: Look at the screen and tell me what food do you like?
Розпочинаємо відповідь зі слів I like…
Фізкультхвилинка для очей
T: Дітки ви працюєте біля моніторів. Ваші оченятка втомлюються. Давайте трішлки відпочинемо та зробимо деякі вправи для ваших оченят
Side to side
Blinking
Up and down
Rotations.
Nose tip gazing.
2. Формування навиків читання та граматики (вживання граматичної структуру this is, V+s;))\
Робота з підручником
T: Now open your book on page 98. Ex 1. Look and say
E.g. This is Paul the tiger. He likes chicken
3.Розвиток навичoк діалогічного мовлення за допомогою опорної схеми.
T:Let’s do ex. 2 Look again. Ask and answer.
Повертаємося до 1 вправи. Дивимося на картинки, запитуємо та даємо відповідь.Користуємося схемою
E.g. Does Paul the tiger like chicken? Yes, he does.
Фізкультхвилинка
T:I see you are tired. Let’s make a break.
Stand up
Five jumps on the spot
Wave your arms
Shrug your shoulders
Side step
Touch your toes
Wiggle yours fingers
Sit down
4.Розвиток навичок аудіювання
T:Now open your books on page 25 ex.1. Listen and imagine then draw your picture.
5. Розвиток навичок читання
T: Now let’s do ex.2 page 25. Lets’s read and translate
This is animal. It’s half bear and half mouse. It likes cheese and honey.
6. Розвиток навичок усного мовлення за допомогою опорної схеми.
This is animal.
It’s half_______ and half _______.
It likes _______and_________.
III.Заключна частина уроку.
1. Домашнє завдання.
T.: Make up the project : « My fantastic animal"
Use the writing guide to help you (ex. 2, p. 25)
2. Підведення підсумків
T.: Dear children, our lesson is coming to an end. We’ve done so many interesting activities.
3.Рефлексія емоційного стану уроку
Картки із зображенням обличчя, смайлики (сумного, веселого).
- What did you like?
4. Рефлексія змісту учбового матеріалу
Використання Лего.
T.: The lesson is over. Good bye!