Розробка уроку з англійської мови для учнів 7 класу з теми "My working day"

Про матеріал
Тренувати навички вживання вивчених лексичних одиниць та мовних структур в усному мовленні;активізувати та закріпити вивчений лексичний матеріал з теми «My working day”;тренувати навички вживання Present Simple в усному та писемному мовленні;тренувати навички письма; навчати учнів розповідати про свій робочий день. розвиваюча:розвивати навички монологічного та діалогічного мовлення; розвивати в учнів комунікативну активність: правильно та швидко реагувати на репліку співрозмовника та підтримувати бесіду
Перегляд файлу

Тема. My working  day.

Мета:

навчальна:тренувати навички вживання вивчених лексичних одиниць та мовних структур в усному мовленні;активізувати та закріпити вивчений лексичний матеріал з теми «My working day”;тренувати навички вживання Present Simple в усному та писемному мовленні;тренувати навички письма;

навчати учнів розповідати про свій робочий день.

розвиваюча:розвивати навички монологічного та діалогічного мовлення;

розвивати в учнів комунікативну активність: правильно та швидко реагувати на репліку співрозмовника та підтримувати бесіду;розвивати в учнів вміння сприймати на слух та розуміти прослухане;розвивати позитивну мотивацію до вивчення англійської мови;розвивати пізнавальні здібності: пам’ять, увагу, логічне мислення та сприйняття.

виховна:виховувати в учнів повагу один до одного, потребу в емоційній культурі, позитивне ставлення до навчання у школі, прагнення мати улюблений предмет, досягати успіхів у навчанні.

Обладнання:комп’ютер, слайдова презентація, наочний матеріал,  підручник О.Карпюк English– 6, картки для роботи в парах, групах, схеми.

Тип уроку:урок узагальнення та закріплення  знань, умінь та навичок.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

1. Greeting.Організація класу. Привітання.

- Good afternoon, boys and girls!

- I am glad to see you! How are you today?

-  Are you in a good or in a bad mood today?

- Are you ready to work hard?

 

2. Lexical exercise. Лексична вправа.

Answer my questions, please

-         What is the weather like for today?

-         What date is it today?

-         What month is it today?

-         What is your favorite season?

-         Why do you like today’s weather?

Let’s  describe our weather, please .

3. Phonetic exercise. Фонетична вправа

- Listen to the recording and pronounce words:

[ u:] –soon, blew, rude, fruit.

[ ei] – date, cake, wake, late.

[ ai] –sky, fly, buy, bike.

[i:] –dream, mean, leave, peace.

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. AIM.

-         The topic of our lesson is “My working day”

-         Today we’ll revise the vocabulary on the topic, ask and answer the questions, read and play

ІІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

  1. Актуалізація опорних знань.Warming up

-         Look at the pictures and revise words to our topic

Перевірка знань з повторення теперішнього неозначеного часу.Revising Present Simple Tense.

  1. Поставити дієслова у дужках у теперішньому простому часі відповідно до особи.
  1.     I _______ at school now (be).
  2.     These children ________ in the yard (be).
  3.     My sister ________ playing tennis (play).
  4.     A daughter _________ at the university (study).
  5.     The pupils of our school ________ part in this competition (take).
  6.     He _______ me a book (give).
  7.     His brother often_________ a lot of magazines (carry).
  8.     I _________ watching TV every evening (like).
  9.     They always ____________ TV in the morning (watch).
  10.                        She usually _________ a coat and mittens in winter (dress).
  11.                        We _______ schoolchildren (be).
  12.                        They usually __________ five or six lessons every day (have).
  13.                        Tommy ________ a lot of relatives (have).
  14.                        He often _______ to school on foot (go).
  15.                        I always ______ my home task in the evening (do).

 

  1. Бесіда за темою “Working  day”– Read the questions  and answer

-         When do you wake  up?

-         When do you wash your face?

-         When do you dress?

-         When do you eat breakfast?

-         When do you go to school?

-         When do you have lunch?

-         When do you do your homework?

-         When do you watch  cartoons?

-         What do you do in the evening?

-         When do you have supper?

-         When do you go to bed?

  1. Work in pairs. Read the dialogue and act
  • Alice. Look! What’s the time now?
  • It’s half past seven.
  • That’s right/Look! And what’s the time now?
  • It’s quarter to eight.
  • Good. And what’s the time now?
  • It’s ten to eleven.
  • Thank you
  • You are welcome
  1. Reading – The text “ My Working Day”

I'd like to describe you my working day. All the days looked very much the same. On weekdays I usually get up at 7. I do my morning exercises. Then I wash my face and hands and clean my teeth. At half past seven I am ready to have my breakfast. I like to have a quick light breakfast. After breakfast I leave for school.

My school is not far from my house. It takes me 10 minutes to get to school. My lessons begin at 8.30 a.m. and finish at about 3 p.m. Six or seven lessons a day is the ordinary timetable. Twice a week I stay at school after classes to play basketball.

When I come home I have dinner. Then I rest a little. Sometimes I read a book or talk to my friends over telephone.

After that I start doing my home assignments. Twice a week I go to have private lessons in Maths in order to improve my knowledge.

As a rule, I finish doing my homework at about 11 o'clock. But one day a week is not so busy. This is Thursday. On Thursday I usually help my mother. Sometimes I do shopping or pick up clothes at the cleaner's.I usually have supper at 8 o'clock p.m. Then I go on with my work. At 11 o'clock I go to bed.

Answer the questions to the text

  • What time does he usually get up on weekdays?
  • What does he do after breakfast?
  • Is his school far from his house?
  • When does he play basketball?
  • What does he do after dinner?
  • What kind of private lessons does he have?
  • What is his favorite day of the week?
  • What time does he go to bed?

     Choose  a), b) or c)

-         I wash my face and hands and clean my ______

-         a) clothes         b)  teeth          c)  room

-         At half past _______ I am ready to have my breakfast.

-         a) seven           b)  nine           c)  eight

-         It takes me ________ minutes to get to school.

-         a) five              b)  seven         c)  ten

-         When I come home I have ________.

-         a) lunch            b)  dinner         c) breakfast

-         As a rule, I finish doing my ________ at about 11 o'clock

-         a) homework   b)  sums           c)  chores

  1. Physical exercise

-         Let’s have a rest and watch the video.

-         Stand up and do exercise.

-         Sit down, please.

  1. Writing – Make up sentences, write the words in the correct order.

-         They on do get Sundays very up not early.

-         Supper I books after interesting read.

-         Father I and help my the her house about.

-         Like films animals I to about see.

  1. Game “Magic basket” – let’s remember when we use -   a/an/ some

-         What fruit/ vegetable do you like?

  1. Group work.

-         Take the cards and choose that we usually do:

  1.     In the morning     b) in the afternoon     c) in the evening

-         I usually wake up at 7 o’clock.

-         I do my homework.

-         I wash my face and clean my teeth.

-         I usually have my breakfast at 8 o’clock.

-         I go to school in the morning.

-         I have lunch at 11 o’clock at school.

-         I go home at 1 o’clock.

-         I go to my chess club at 2 o’clock.

-         I do my  homework after school.

-         I play with my friends in the yard.

-         I usually help my mother to cook supper.

-         I  usually watch   cartoons and play computer games.

-         Sometimes I read books in the evening.

-         I have supper at 7 o’clock.

-         I usually go to bed at 9 o’clock.

IV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Підсумок уроку. Summarizing

-         Do you like our lesson?

-         What do you like?

-         Що повторили/ дізналися?

-         Що сподобалося?

-         Які завдання були цікаві?

You have done a good job today. I hope, you have enjoyed our lesson.

So, your marks………………….

Thank you for your work. Out lesson is over.

Good bye, children. Have a nice day!

 

docx
Додано
10 жовтня 2023
Переглядів
274
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку