1 клас
Тема уроку: Урок – гра з читання.
Підсумковий урок з теми: «Читаємо, слухаємо,
розуміємо, говоримо…»
Мета: Узагальнити та закріпити знання учнів про звукове значення
букв. Удосконалювати навички звукового та звуко – складо-
вого аналізу слів. Закріпити вміння виділяти у словах звуки.
Збагачувати словниковий запас дітей. Удосконалювати
вміння будувати власні висловлювання. Формувати компе-
тентності спілкування державною мовою,соціальну, при-
родичу компетентності. Розвивати увагу,навички виразного
читання, мислення, спостережливість. Виховувати естетичні
смаки, любов та дбайливе ставлення до природи, тварин.
Обладнання: : презентація у програмі Power Point,картини, таблиці, фішки для звукового аналізу слів, фішки для моделювання речень, таблиці для читання « Ми читаємо»,іграшка «Бджілка».
Тип уроку: урок – гра,закріплення та систематизації раніше набутих знань.
Хід уроку
І. Організація класу.
1.1. Привітання.
Встаньте всі скоріше. Діти,
Посміхніться всім миліше,
Пролунав дзвінок: «Дзелень»,
Привітайтесь : «Добрий день!»
1.2. Девіз уроку.
1 – В у мене клас
Сім’я чомусиків у нас.
Друзів у мене там багато,
Всі працюємо завзято.
ІІ. Систематизація знань, умінь, навичок.
2.1. Вступне слово вчителя.
-Наш урок – урок творчості, натхнення, радості за наші успіхи. А тому
погляньте уважно на слово і скажіть, що означає кожна літера:
У- уважні
Р- розумні
О- організовані
К- кмітливі
Такими ми обіцяємо бути сьогодні на уроці. А урок у нас незвичайний, святковий. Адже сьогодні так багато гостей до нас завітало.
2.2 Оголошення теми і мети уроку.
- На наш урок завітало сонечко. Від його промінчиків у класі посвітлішало.
Воно прийшло подивитися, чи вміють учні 1 – В класу читати, складати речення, виконувати звуковий аналіз слів, виконувати різні завдання на уроці, слухати вчителя, поважати своїх друзів.
-Але що це? Хмарки закрили сонечко – не хочуть, щоб воно нам світило. Напевно, нам доведеться виконати багато завдань, щоб розігнати хмарки і звільнити сонечко.
-А хто ж це там ховається за хмарками?
- Це ж Олівець – Малювець. Він дуже засмучений.
Олівець вирішив намалювати першу весняну зелену траву, але коли взяв фарби, то був вражений, тому що всі кольори зникли. Що ж йому робити?
Аж тут з’явилася Добра Фея. Вона розповіла Олівцеві – Малювцеві, що фарби забрав Злий Чаклун, який хоче бачити нашу Землю лише чорною, а не різнобарвною. Ось і вирішив Олівець звернутися по допому до учнів нашого класу.
Домовляймось не шуміти.
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати,
Щоб не було в нас мороки.
Всі готові до уроку?
2.3 Чистомовка.
Ма-ма-ма – ой весела вже весна!
Мі-мі-мі – дуже раді ми весні!
Мо-мо-мо – пташкам корму ми дамо.
Му-му-му- а морквиночку кому?
Ям-ям-ям- цим сіресеньким зайцям.
Ду-ду-ду- я зі школи йду.
Де-де-де- вдома мама й тато жде.
2.4. Артикуляційна хвилинка.
( читання складів у таблицях « Ми читаємо»)
2.5. Розминка для оченят.
2.6. Гра «Давайте посперечаємось».
- Готові до гри?
- Я стверджую, що у слові весна –два склади. Ви згодні?(Так)
- Я стверджую , що у слові зірка –один голосний звук[і].(Ні)
- Я стверджую , що слово день – закінчується приголосним звуком [н’].(Так)
- Я стверджую, що у слові погода – наголос падає на перший склад. (Ні)
- Я стверджую, що у слові казка –три приголосні зуки.(Так)
- Молодці!
Ми виконали перше завдання. Тому у фарбах з’являється червоний колір.
Червоний колір – це колір достатку і здоров’я, колір літа, колір активності.
-Продовжуємо далі!
2.7. Гра «Чому ця буква незвичайна?»
- До нас завітали букви.
= А, О , У , И, І .Е.
[ а о у и і е]
= Ї (завжди позначає [ й і])
= Я,Ю,Є
(позначають звуки [ й а],[ й у],[ й е]
позначають звуки[ а],[ у],[ е])
= Щ ([ ш ч])
=ь (буква, яка не позначає звук)
= ДЖ ([дж])
=ДЗ ([дз],[ дз’])
2.8. Робота у парах.
(моделювання фішками)
Місяць – [ = о’ І= о =]
І на парту похилився?
Треба дружно всім нам встати,
Весну красну зустрічати.
2.10. Розвиток зв’язного мовлення «Прийшла весна».
-Яку пору року зображено на ілюстрації?
2.11. Робота у групах.
( робота на картках, моделювання речень)
-З’являється жовтий колір! Жовтий колір – символ Сонця. Легкий, сяючий, зігріваючий.
2.12. Робота над текстом. Укр.нар. закличка «Вийди, вийди, сонечко…»
- читання тексту вчителем;
- бесіда після прочитаного;
- ланцюжкове читання;
- читання «Я передаю естафету»;
- виразне читання;
- читання у особах;
- З’являється зелений колір у фарби!
Зелений колір – це символ природи, краси і молодості. Це найспокійніший колір. Коли ми дивимося на нього,то відпочиваємо.
2.13. Гра « Мандрівка лісом».
- Давайте, діти, помандруємо з вами весняним лісом. Нам зустрінуться по дорозі лісові мешканці. А дізнатись хто вони такі, допоможуть вам загадки, і ці тварини залюбки з нами пограють у ігри.
2.14. Відгадування загадки.
Гостроносий і малий,
Сірий, тихий і незлий.
Вдень ховається. Вночі
Йде шукать собі харчі.
Весь із тонких голочок.
Як він зветься? (Їжачок)
2.15. Гра «Що це?»
- Назіть ,що це ,за його дією:
1) Сходить, піднімається, зігріває…(Сонце) В
2) Проростають, зеленіють, цвітуть…(Квіти) Е
3) Біжить, дзюрчить, напуває…(Струмок) С
4) Прилітають, щебечуть, радіють…(Птахи) Н
5) Накрапає, ллється, періщить…(Дощ) А
2.16.Стратегія «Сенкан». (Весна)
-З’являється фіолетова фарба!
Фіолетовий колір – символ мудрості.
2.17. Відгадування загадки.
Влітку медом ласував, досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг,
Він поспати трохи ліг. (Відмідь)
2.18. Гра «Відшукай початок».
Наш ведмедик поспішав,
Та спіткнувся і упав.
З торби випали слова,
Заховала їх весна.
Склади швидко відшукаєм.
З них слова ми поскладаєм.
= пе – нок
= дже – рело
= рав – лик
= шиш – ка
= дя = тел.
Блакитний колір - символ неба, що дає силу. Це колір спокою.
2.19. Релаксація.
- Стомилися мої малята?
Настав нам час відпочивати.
Сядьте. Діточки, зручно, заплющіть оченята і уявіть, що ви лежите на зеленій, запашній травичці. Ваші обличчя пестить ласкаве весняне сонечко. Повіває легесенький вітерець. А по небу пливуть кудлаті хмарки. Ця схожа на сердитого діда з насупленими бровами. А ця ось – на лагідного песика. Далі казковий будинок, і ще якісь химерні споруди… Гарно навкруги…Світить сонечко, тихо – тихо повіває вітерець…
2.20. Відгадування загадки.
Червонясту шубку має,
По гілках вона стрибає.
Хоч мала вона на зріст,
Та великий має хвіст,
Як намисто оченята.
Хто це?
Спробуй відгадати. (Білка)
2.21. Творча робота над віршем.
- Діти, вітер – чаклун розігнав слова у вірші про Білочку.
Давайте повернемо їх на місце.
Де ти, білочко,………..? (живеш)
Що ти, білочко,………..? (гризеш)
У зеленому………………… (ліску)
У дуплі, у соснячку.
Я гризу…………… (горішки)
І гриби, і ………… (шишки)
З’являється синій колір! Синій колір – це колір води, він дає здоров’я.
Він так само,як і блакитний, є кольором спокою і холоду.
2.22. Відгадування загадки.
Він із казки, він із пісні,
В нього зубки , як залізні.
Капустинку він гризе,
Зветься звір на букву «З». (Заєць)
2.23. Гра «З якої кзки?»
- Він звірят усіх лікує,
Від хвороб і бід рятує,
Зайченят і мавпенят,
Бегемотів й тигренят.
Вилікує, зцілить вмить
Все, що в звірів заболить.
Добрий лікар…(Айболить)
Незнайомка живе в ній.
Ти впізнаєш вмить її
Одяг весь у попелі.
Мачуха все свариться,
Сестри насміхаються. (Попелюшка)
Ключ шукає золотий.
Гострий, довгий, дерев’яний
Всюди ніс встромляє свій.
Поміркуйте, поспішіть
І як звуть його, скажіть. (Буратіно)
Вінок із квітів виплітає,
В дорозі слухає пташок.
Аж раптом їй назустріч - Вовк. (Червона Шапочка)
Зросла у квіточці одній,
І шкаралупка від горіха
Була колисочкою їй. (Дюймовочка)
Скільки кольорів ми звільнили від злих чарів?
Сім кольорів – це веселка.
Всі разом вони становлять білий колір. Білий колір – це початок всього: чистота, свобода, символ пам’яті.
ІV. Підсумок уроку.
4.1. Гра «Мікрофон».
- Яким був сьогоднішній урок?
- Що найбільше сподобалося?
4.2. Вправа «Чарівна бджілка».
Передаючи іграшку одне одному, учні по черзі говорять: «Мій настрій після закінчення уроку…,тому що….»