Тема: Внутрішньополітичне й економічне становище УРСР в перші повоєнні роки
Мета: з'ясувати яким було внутрішньополітичне й економічне становище УРСР після війни, визначити умови й особливості відбудови народного господарства в Україні, з'ясувати причини та наслідки голоду 1946-1947 рр.; розкрити суть ідеологічних кампаній; розвивати аналітичне та критичне мислення; виховувати інтерес до історії, непримиреність до тоталітаризму
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: презентація, відеофільм "Голод 1946-1947рр", портрет А. Жданова, Й.Сталіна, діячів культури, документи, терміни "ждановщина". "космополітизм", антисемітизм"
Хід уроку
Організаційний момент уроку
Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
План
І Внутрішньополітичне й економічне становище УРСР
1.Відновлення радянського режиму, монополія комуністичної ідеології, насаджування культу Сталіна
2.Складне економічне становище УРСР
3.Знелюднення українських міст
4.Демографічні втрати
ІІ Відбудова народного господарства
1.Особливості відбудови
2.Відбудова важкої промисловості
3.Мобілізація коштів населення
4.Відмінність відбудови в СРСР та на Заході
5.Трудовий подвиг радянського народу
6.Відбудова на Дніпропетровщині (повідомлення учня)
ІІІ Становище сільського господарства в повоєнній Україні
1.Проблеми в сільському господарстві
2.Проект М.Хрущова
3.Меліорація земель та осушення боліт
Які були цілі та результати проектів М Хрущова в сільському господарстві в 1947-1948 рр.?
4. Відсутність матеріальної зацікавленості селян
5.Великі податки на селян
ІV Голод 1946-1947 рр. Презентація, відеофільм
1.Причини голоду
2.Позиція вищого партійного державного керівництва
3.Масштаби голоду
Робота в парах з історичним джерелом.
Запитання до учнів:
1. Які були причини голоду?
2.Які були дії влади?
3.Якою була реакція селян на збільшення податків?
4.Чи можна було уникнути голоду? Яким чином?
4. Наслідки голоду 1946-1947 рр. в Україні
5. голод 1946-1947рр. в нашому краї (повідомлення учня)
V Становище творчої інтелігенції. Ідеологічні кампанії
1."Ждановщина" (суть поняття)
2.Преслідування О.Довженка
3.Постанови "Про історію української літератури", про журнал "Перець", про журнал "Вітчизна", про репертуар театрів.
Резолюція ЦК ВКП(б) "Про серйозні недоліки і помилки керівництва української компартії"
4.Переслідування українських письменників
5.Постанова ЦК КП(б)У "Про політичні помилки і незадовільну роботу Інституту історії України Академії наук УРСР" - 1947р.
6.Кампанія викриття генетики
8.Боротьба проти "безрідного космополітизму". Антисемістська кампанія"
Робота з термінами "косомполітизм", "антисемітизм"
VI Зміни в житті та побуті населення (повідомлення учня)
Закріплення нового матеріалу
Метод "Мікрофон"
Графічний диктанат
1.Після Другої світової війни вся повнота влади була засереджена в руках КПРС.
2.У всіх сферах життя радянського сусупільства насаджувався культ Сталіна.
3.Становище економіки після війни було дуже складним.
4.СРСР скористався фінансовою допомогою США за планом Маршалла.
5.Післявоєнна відбудова розпочалася з важкої промисловості.
6.Пріоритетним у розвитку економіки УРСР було сільське господарство.
7.Відбудова промисловості здійснювалася завдяки трудовому подвигу народу.
8.Українські селяни були обкладені багаточисельними податками
9.Голод 1946-1947рр. мав штучний характер.
10.В ІІ половині 1940-х років СРСР вивозив зерно за кордон.
11.Ждановщина - це ідеологічна кампанія спрямована проти творчої інтелігенції.
12.Під час проведення ждановщини українські письменники не зазнали репресій.
13.Грошова реформа 1947р. позитивно позначилася на житті та побуті українців.
14.Після Другої світової війни відбувалось посилення тоталітарного режиму.
Д/з.: #7 (3-7), #9(2)