Тема: Д. Павличко "Золоторогий олень"
Мета: ознайомити з дитинством письменника, формувати навички виразного читання, розвивати вміння чітко формулювати свою думку, обґрунтовувати свою позицію, прищеплювати розуміння добра і зла, виховувати любов до природи.
Тип уроку: література рідного краю.
Перебіг уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми й мети уроку.
Емоційне налаштування. Звуки трембіти і телинки. Здогадалися, звуки яких музичних інструментів покликали нас у чарівні Карпати?
Невипадково трембіта запросила до подорожі карпатським краєм.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Невипадково трембіта запросила до подорожі карпатським краєм.
Сьогодні Д. Павличко, наш краянин, який народився у Карпатах, любить свій край, розкриє у казці "Золоторогий олень" красу, велич, волелюбство гуцулів.
Але спочатку побудемо теоретиками літератури, пригадаємо відомості про казку.
Казка – це …
Кола Вена
Випереджувальне завдання.
Уявна зустріч з малим Дмитром. Рольова гра.
Робота над змістом. "Услід за автором"(слайд 5) .
2. З ким порівнюється олень? Хто такі опришки?
Історична довідка. Розповідь учня про опришків.
3. Зачитайте опис двору короля. Про що свідчить колюча огорожа, вартові?
4. Прочитайте монолог оленяти. Що для нього головне у житті?
5. Чому в короля виникло бажання спіймати оленя?
6. 7. Як хлопчик потрапив до замку?
8. На яку жертву йде Василько, щоб побачити оленя?
9. До чого закликає Василько оленя?
10. Чи є у вас друзі? Чи приходилось вам виручати їх зі складних ситуацій?
11. Які риси людського характеру засуджуються в казці?
12. Через яку деталь твору перевтілюються моральні якості героїв?
Фізкультхвилинка
Ми лісочком йшли,
(ходьба на місці)
Грибочок знайшли,
Нагнулись, підняли,
(нахиляння тулуба вперед)
У кошик поклали
І далі пішли (ходьба на місці)
Ми лісочком йшли,
Малинку знайшли,
Потягнулись, зірвали
І далі пішли.
"Інформаційне гроно". Риси характеру короля і Василька (слайд 6,7).
Проаналізуй (слайд 4). Продовжіть речення.
"Золоторогий олень" - це казка про
За автором –
Повчає –
Головоломка (слайд 8).
Ходом шахового коня прочитайте афоризм, який відображає головну думку казки Д.Павличка
|
|
за |
|
ло |
|
бі |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Хто |
|
зо |
|
том |
|
жить |
|
|
|
|
за |
|
|
|
кінь |
|
|
|
|
|
той |
|
|
|
|
гу |
|
|
|
со |
|
|
|
|
|
бить |
|
|
|
|
|
|
|
|
вість |
|
Відповідь. Хто за золотом біжить, той загубить совість.
Задумайтеся, яка влада золота, але як жалюгідно виглядають король і його оточення.
Мудра повчальність казки актуальна в наш час, коли йде споживацьке ставлення до природи, коли часто виникає бажання здобути" золоті роги" оленя, що веде за собою невиправдане знищення тваринного і рослинного світу. І саме сьогодні потрібна безкорисливість Василька для збереження краси і самої людини від духовного очерствіння.
Дискусійна сітка Елвермана
Так |
Чи оберігаємо ми природу? |
ні |
"Займи позицію" (слайд 10).
Після прочитання казки “Золоторогий олень” я …………….. ( мабуть, точно, можливо, ніколи)………….. .
"Мікрофон".
Продовжіть фразу: “Якби мені було запропоновано написати казку, то в ній ішлося б про... “
ІУ. Підсумки уроку.
У. Домашнє завдання (диференційоване):
1) Як би ви вчинили, зустрівши золоторогого оленя.
2) Від імені літературного героя дайте своїм друзям поради, які будуть важливими у їхньому житті.