Математика
Тема: Позначення точок на відрізку буквами. Складання і розв'язування задач. Додавання і віднімання чисел. Порівняння довжин відрізків
Мета: ознайомити з позначенням буквами точок і відрізків; формувати вміння додавати і віднімати в межах 20, розв’язувати задачі вивчених видів; удосконалювати обчислювальні навички в межах 20; вправляти у вимірюванні й порівнянні довжин відрізків; розвивати увагу, логічне мислення, математичне мовлення; виховувати акуратність, працьовитість.
Обладнання: предметні малюнки, нумераційна таблиця.
Тип уроку: закріплення й узагальнення вивченого матеріалу.
I. Організаційний момент
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Весела лічба
Чотирнадцять груш у брата,
У сестрички — десять груш.
Треба нам порахувати,
На скільки більше в брата груш. (14 – 10 = 4)
Посадив ведмідь в лісочку
Десять берізок, три дубочки.
Рахувати сам не вмів
І зозулю попросив.
Почала вона літати,
Почала вона кувати,
Та не може полічить.
Нумо, дітки, поможіть! (10 + 3 = 13).
2. Гра «Хто швидше?»
3. Робота з нумераційною таблицею
— Прочитайте числа. Назвіть число, у якому цифри показують однакову кількість одиниць і десятків.
— Назвіть найменше двоцифрове число.
4. Гра «Хто швидше?»
+ 2 = 12 16 – = 15 5 + = 15
15 – = 14 8 + = 18 – 4 = 10
7 + = 17 – 2 = 10 17 – = 16
– 3 = 10 + 9 = 19 + 10 = 18
5. Математичний диктант
• Назвіть число, у якому 1 дес. 4 од.
• Яке число наступне за числом 19.
• Яке число передує числу 18.
• На скільки число 9 більше, ніж число 7?
• Суму чисел 10 і 6 зменшити на 1.
• Різницю чисел 12 і 10 збільшити на 3.
Взаємоперевірка робіт. (Відповіді: 14, 20, 17, на 2, 15, 5)
6. Розв’язування задач (робота з числовим віялом)
• Бібліотекар видав одному учневі 3 книги, а другому — 5 книг. Скільки всього книг видав бібліотекар?
• В альбомі 18 сторінок. Олена розфарбувала 10 сторінок. Скільки сторінок залишилося розфарбувати Олені?
• У понеділок у класі чергували 4 учні, а у вівторок — 14 учнів. На скільки більше учнів чергувало у вівторок, ніж у понеділок?
III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні на уроці ми навчимось позначати буквами точки і відрізки, будемо додавати і віднімати в межах 20, розв’язувати задачі вивчених видів, вимірювати й порівнювати довжини відрізків, а також виконувати інші цікаві завдання.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Пояснення вчителя про позначення точок великими буквами
— Кожна людина має ім’я. Щоб дати точкам ім’я, їх позначають великими латинськими буквами.
Кінці відрізків – точки. Щоб назвати відрізок, треба назвати букви, якими позначено його кінці.
2. Первинне закріплення
— Що утвориться, якщо з’єднати точки А і О? (Відрізок АО.) Точки А і Д? (Відрізок АД.)
— Що отримаємо, якщо точку А з’єднаємо з точкою К і точкою М? (Трикутник АКМ.)
3. Робота за підручником (с. 96)
Завдання 1
— Прочитайте задачу і пояснення. Ще раз з’ясуйте, що таке числовий вираз, а що таке його значення.
Завдання 2
— Знайдіть числові вирази, що містять дію віднімання. Обчисліть їх значення. Підкресліть зменшуване.
5 + 3 7 – 1 = 6 10 – 10 = 0 9 – 5 = 4 1 + 6 10 – 9 = 1
Завдання 3
— Знайдіть пари кросівкам і складіть числові вирази, що містять дію додавання. Обчисліть їх значення.
5 + 4 = 9 9 + 1 = 10 6 + 3 = 9 10 + 2 = 12
— Назвіть компоненти дії додавання. (Доданок, доданок, сума).
Завдання 4
— Скільки чотирикутників заховалося у квадраті? (10).
— Скільки трикутників? (12).
— Чого більше? На скільки?
Фізкультхвилинка
Вже стомилися ми трішки,
Вийдем, дітки, на доріжку.
Наші ручки: раз, два, три.
Наші ніжки: раз, два, три.
Ось голівонька стомилась,
Вліво-вправо нахилилась:
Раз, два, три.
Будем пальчики стискати,
Будем знову працювати.
(Ходьба на місці.)
(Поплескали.)
(Потупотіли.)
(Нахиляння головою в сторони.)
(Стискання пальців рук.)
4. Складання і розв’язування задач
— Складіть і розв’яжіть задачі за малюнками.
5. Повторення назв днів тижня
Братиків цих рівно сім,
Вам вони відомі всім.
Щотижня колом
Ходять братики один за одним.
Попрощається останній —
З’являється передній.
— Назвіть хором назви днів тижня.
— Сім днів становлять тиждень.
— Назвіть вихідні дні.
— Назвіть робочі дні.
6. Робота над текстовою задачею
Петрик відпочивав у бабусі один тиждень і два дні. Скільки всього днів відпочивав Петрик у бабусі?
— Незнайко розв’язав цю задачу так: 1 + 2 = 3.
— Як ви вважаєте, це правильно? (Ні, 7 + 2 = 9.)
7. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 59)
Пальчикова гімнастика «Павучки»
«Крокуємо» всіма пальчиками по столу, імітуючи рух павучка.
8. Порівняння виразів
— Щоб упоратися з ним, ми повинні порівняти вирази і вставити пропущений знак. Виконуємо це завдання з коментуванням.
10 + 7 10 + 5 12 – 2 5 + 5 13 – 3 13 – 1
14 – 4 14 – 10 7 + 3 3 + 7 9 + 1 20 – 10
9. Самостійна робота
10 + 3 13 – 3 16 – 10 10 + 5 17 – 1 4 + 10 18 – 8 19 + 1
Було — 16 коробок.
Віднесли — 6 коробок.
Залишилось — ?
10. Перетворення іменованих чисел
1 дм 6 см = см 14 см = дм см
1 дм 5 см 13 см 1 дм 9 см 2 дм
20 дм 20 см 5 дм 9 см
11. Геометричний матеріал
— Перший відрізок має довжину 12 см. А другий – 10 см. На скільки перший відрізок довший за другий?
12. Логічна задача
Наталя, Оля і Марина писали контрольну роботу. Оля здала роботу не останньою, а Н аталя раніше Олі. У якому порядку дівчата здали роботу? (Наталя, Оля, Марина)
V. Підведення підсумків уроку. Рефлексія
— Продовжте речення.
• Я зрозумів, що...
• Було цікаво...
• Було важко...
• Мені захотілося...
• У мене вийшло...