Урок "Додаємо і віднімаємо число 4"

Про матеріал
Урок розроблено з метою розвитку логічного мислення учнів, закріплення навичок усної лічби в межах 10.
Перегляд файлу

         Математика. 1 клас. Учитель Мітюхіна Ольга Миколаївна.

Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 250 з поглибленим вивченням

математики Деснянського району міста Києва

 

Тема уроку. Додаємо і віднімаємо число 4.

         Мета: формувати обчислювальні навички, здійснювати підготовчу робо -                                                        ту до вивчення задач.       

Дидактична задача: ознайомити учнів зі способом додавання і віднімання числа 4 частинами; закріпити знання вивчених табличних випадків додавання                    і віднімання; формувати вміння обчислювати значення виразів на дві дії;                    закріпити знання правила знаходження невідомого доданка, формувати вміння знаходити невідомий доданок, ставити запитання до тексту, добирати схему та вираз, виконувати схему до описаної ситуації.

Розвивальна задача: розвивати логічне мислення учнів шляхом виконання завдань із логічним навантаженням.

                                               ХІД УРОКУ

І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

   Сьогодні на уроці ми познайомимося зі способами додавання і віднімання

числа 4.   

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І СПОСОБІВ ДІЙ

1.Усна лічба.

1.1.Завдання № 1( підручник ). Самостійна робота учнів.

  ( Перевіряємо завдання за допомогою двох цеглинок. Відповідь дорівнює 4-

  зелена цеглинка, інша відповідь-червона. )

1.2. Дидактична гра «Загубилось  число». Знайдіть помилку:

   1    2    3    5    6    7    8    9    10

  - Що ви можете сказати про число 4?  

2.Актуалізація знання складу числа 4.

 

  - Об’єднайте квадрати у групи за кольором:

 

 

                            1 +  3  =              4  -  1  =

                                                                                      +      =            -      =

 

 

-Вставте у віконечка пропущені цифри. Поясніть своє рішення.

-За якою ще ознакою можна об’єднати у групи ці квадрати? ( За розміром -великі і маленькі. )

-На які частини тоді розкладаємо число 4? ( 2 і 2. )

Тобто, 4складається з 1і 3, 3 і 1,2 і 2.            

ІІІ. ФОРМУВАННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І СПОСОБІВ ДІЇ

1.Ознайомлення зі способами додавання і віднімання числа 4.

    Завдання № 2 ( підручник ).Виконується колективно.

 - Розглянемо перший стовпчик. 5+2+2. До 5 спочатку додамо 2, буде 7;

 до 7 додамо ще 2,одержимо 9.

- Скільки всього ми додали до 5? ( Ми додали спочатку 2, а потім ще раз 2, усього ми додали дві двійки – 4. )

- Чи може цей вираз допомогти обчислити значення виразу 5+4, записаного

нижче? ( Так, тому що ми до 5 так само додали 4, але не відразу, а спочатку 2,

а потім ще раз 2. )

- Як ще можна додати до числа 4? ( Щоб додати 4, можна спочатку додати 3 а

 потім ще 1; спочатку додати 1, а потім ще 3. )

Аналогічно пояснюється алгоритм віднімання 4 від числа.

2. Первинне закріплення прийому додавання і віднімання числа 4.        

  Завдання № 3 ( підручник ).Учні коментують розв'язання за опорними   схемами.

  Зразок.

  Вираз 6+4. 4 – це 3 і 1. До 6 спочатку додамо 3, а потім додамо ще 1. До 6 до-

  дамо 3, буде 9; до 9 додамо 1, одержимо 10.

Фізкультхвилинка. Музична пальчикова гра “ Дощик ” .

IV. Закріплення вивченого. Формування вмінь і навичок

  1. Формування обчислювального прийому додавання і віднімання числа 4

   Завдання № 1 ( робочий зошит ). Виконується з коментарем. Коментарі

   аналогічні до попередніх.

2. Закріплення вмінь знаходити невідомий доданок.

Завдання № 4( підручник ). Самостійна робота учнів.

    - Не слід підбирати невідомий доданок. Треба застосувати  правило знахо-

          дження невідомого доданка.

     3. Формування вмінь ставити запитання до тексту, добирати схему та вираз.

             Завдання № 5 ( підручник  .Виконується колективно.

     3.1. - Перекажіть описану ситуацію. Що нам відомо? Що невідомо? Про що мо-

       жна запитати? (Скільки всього тварин грілося на сонечку? На скільки біль-

       ше жабок , ніж вужів? На скільки вужів було менше, ніж жабок ? )

       До першого питання підходить третя схема, на якій показано об’єднання

       вужів і жабок. Для інших варіантів має бути схема, на якій знаком питання 

       позначено різницеве відношення, -  це перша схема.

     3.2. – Чи відомо, скільки всього жабок грілося на сонечку? Про що можна

          запитати? ( Скільки жабок залишилося? ) З цілого відрізка , 7, вилучили

          одну з його частин, 3, і знаком питання позначили іншу частину цілого

          відрізка. Це    друга схема.

     4. Формування вміння знаходити значення виразів на дві дії                         

Завдання для роботи біля дошки :

4 + 2 – 3               7 – 7 +4                8 – 3 – 2

Робота в парах :

9 – 4 – 1                5 + 2 – 4               3 + 2 +0

5. Графічна вправа.

    Завдання № 4. Діти виконують у робочому зошиті.

 6. Розвиток логічного мислення учнів

    - Складіть два трикутники з 6 паличок (  або з 6 цеглинок lego ).

    

 

 

 

 

    - А тепер складіть два трикутники з 5 паличок.

 

 

 

 

    - Приберіть 1паличку так,щоб отримати чотирикутник.

 

 

 

 

 

V. Підсумок уроку та рефлексія навчально-пізнавальної діяльності учнів

   - Що ми повторили сьогодні на уроці?

   - Якими способами можна додати і відняти число 4?

   - У кого виникли ускладнення? Хто подалав труднощі?

   - Над чим ще треба попрацювати?

   - За допомогою смайликів оцініть свою роботу на уроці.

 

 

Використана література

1.Математика: підручник для 1 класу закладів загальної середньої освіти/

С. О. Скворцова, О. В. Оноприєнко. – Харків: Видавництво Ранок , 2018.

2.Математика. 1клас. Розробки уроків до видання: Скворцова С. О. , Оно-

прієнко О. В.  Навчальний зошит: 4ч. С. О. Скворцова, О. В. Онопрієнко –

Харків: Видавництво Ранок , 2017.

docx
Додав(-ла)
Мітюхіна Ольга
Пов’язані теми
Математика, 1 клас, Розробки уроків
НУШ
Додано
10 лютого 2020
Переглядів
3957
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку