«ТЕАТР ЛЯЛЬОК»
Мета: формування ключових компетентностей:
загальнокультурна компетентність: оволодіння досягненнями культури; висловлювати особистісне ставлення до мистецтва; міжпредметна естетична компетентність: виявлення оцінювати предмети і явища, їх взаємодію, що формується під час опанування різних видів мистецтв; предметних компетентностей: познайомити учнів з ляльковим театром як одним із жанрів театрального мистецтва; вчити свідомо користуватися різними техніками та матеріалами для виконання творчих робіт; розвивати асоціативнообразне та просторове мислення, уяву, фантазію, художній смак, творчі здібності; виховувати любов до мистецтва.
Терміни і поняття: вертеп, театр ляльок , театр тіней, ляльковод.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Діти сьогодні у нас дуже цікава, актуальна тема, водночас весела і сумна. Я точно знаю, що ця тема вам дуже сподобається А яка саме тема ви дізнаєтеся прослухавши вірш.
Театр для нас — це, наче казка.
Тут можна зняти свою маску,
І стати можна тут поетом,
Й складать віршовані куплети.
Театр — це море сподівань,
І нездійсненних побажань.
Це гарне місце відпочинку,
І восени і навіть взимку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Діти думаю ви зрозуміли про що ми будемо говорити.
Так, вірно ми будемо говорити про театр. В театрі оживають ляльки, в театрі ляльки мають свій характер. А коли ляльки оживають??А який мають ляльки характер?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Всю ту красу, яку ми бачимо в театрі: яскраві декорації, чарівних артистів в костюмах, у ляльковому театрі виготовляють театральні художники декоратори (лялькарі).
IV. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя
Що ж таке ляльковий театр?
Ляльковий театр — це театральне видовище, у якому діють ляльки, що рухаються за допомогою акторів. Ляльковий театр створювався впродовж тисячоліть. В історії всіх народів ляльковий театр бере свій початок із релігійних містерій. Ще з давнини під час релігійних церемоній людство почало застосовувати фігури богів. Потім вони отримали рухливість і перетворилися на ляльок.
Улюбленим героєм лялькових театрів у Європі з давніх часів завжди був розумний, дотепний представник народу. У кожній країні була своя улюблена лялька, яка розповідала про настрої народу: в Італії —це Пульчінелла, у Франції— Полішинель, в Англії — Панч, Каспер, Ґанс Вурс —у німців, Копельняк —у поляків.
В Україні був поширений народний ляльковий театр-вертеп.(роздруковані представники театрів різних країн).
Давайте з вами виконаємо завдання 1 у друкованому зошиті.
«Вертеп-український ляльковий театр» (Роздрукована картинка вертепа)
Вертеп мав вигляд двоповерхового дерев'яного ящика. На другому поверсі показували різдвяну драму, на першому — сатирично-побутову виставу. Починалося дійство на верхній сцені біблійними легендами, потім переходило на нижню сцену, де розігрувалися комічні народно-побутові сцени з реального життя. Персонажі вертепу розмовляли соковитою народною мовою, були вдягнені в народний одяг. Найпопулярнішими з-поміж них були: Запорожець, Циган, Баба, Дяк, Шинкар та ін. До сьогодні вертеп зберігся переважно на західноукраїнських землях у вигляді різдвяних вистав на релігійну тематику. Ляльки, що беруть участь у різних театральних лялькових виставах, за розміром є від декількох сантиметрів до подвійного людського зросту.
Пропоную Вам виконати завдання 2 у друкованому зошиті.
Молодці, діти а що головне коли ми відвідуємо театр? Чого ми повинні дотримуватися в театрі?(Правила поведінки під час вистави).
І пропоную виконати вправу «Слід» або «Неможна».
V. Фізкультхвилинка. У кожного з вас на парті є казкові герої і у вас є можливість діти стати артистами лялькового театру. Одягніть на пальчик героя і разом з казковими героями виконуємо рухи.
"Театр ляльок"
Діти ви великі молодці. І зараз ми з вами дізнаємося про види театрів ляльок за конструкціями та засобами керування ними.
Давайте разом переглянемо фрагменти вистав театрів ляльок різних країн і виконаємо завдання.
- Театри горішніх ляльок — демонстрування вистав з ляльками найчастіше відбувається над ширмою, що закриває акторів. Актор, що рухає лялькою, розташований унизу неї, а лялька — відповідно нагорі.
- Театри нижніх ляльок, або маріонеткові театри — відбувається із використанням маріонеток, тобто ляльки рухаються за допомогою ниток або дроту, а актори, які ними керують, здебільшого перебувають над ними.
- Театри, де ляльки розташовані ані над, ані під акторами, які ними керують,— до цієї групи належать величезна кількість різновидів лялькового театру, зокрема знаменитий театр тіней, а також театральні видовища вертепного плану (український вертеп)
Перегляд відео про види ляльок.
З’ясувавши разом з вами, які бувають види ляльок давайте перевіримо як ви запам’ятали матеріал і виконаємо декілька цікавих завдань.
1 завдання. Розглянь світлини вистав. Упізнай назви казок за художнім оформленням сцени. На якій світлині актори й акторки розмістилися за традиційною ширмою?
2 завдання.Розглянь театральні ляльки та розподіли їх за способом керування.
VIII. Підбиття підсумків уроку
Молодці, діти. Я пишаюся вами, ви великі молодці. Мені дуже приємно що ви стараєтеся.
У кожного з вас на парті є зірочки і я хочу щоб ви за допомогою зірочки показали який у вас був сьогодні настрій на уроці.
Діти обирають зірочку, яка відображає їхній настрій і рівень розуміння матеріалу.
Зелений – супер урок.
Жовтий – чудовий урок.
Червоний – мені було сумно.
Ви великі молодці, я дякую вам за урок.
Ви не просто діти, ви чудове диво світу!